Amelia - en to vi translation catalogue (3492 entries)

en:  (Incl. Tax)
vi: (Bao gồm thuế)

en: "Book now" Button Type
vi: Loại nút "Đặt ngay"

en: "Go back" Button Type
vi: Loại nút "Quay lại"

en: "I'm not a robot" checkbox
vi: Hộp kiểm "Tôi không phải là rô-bốt"

en: "Paying now" Button Type
vi: Loại nút bảng điều khiển

en: "Payment Method" View
vi: Phương thức thanh toán Xem

en: # of Hours in appointment
vi: # Giờ trong cuộc hẹn

en: # of appointments
vi: # cuộc hẹn

en: # of bookings
vi: Số lượng đặt chỗ

en: 'Back' button style
vi: Kiểu nút 'Back'

en: 'Book another' button style
vi: Kiểu nút 'Đặt thêm'

en: 'Book now' button style
vi: Kiểu nút 'Đặt ngay'

en: 'Book' button style
vi: Kiểu nút 'Sách'

en: 'Booking Date and Time' sets the limit based on when the booking is made, regardless of the appointment date. 'Appointment Date and Time' sets the limit based on the scheduled appointment itself.
vi: 'Ngày và giờ đặt chỗ' đặt giới hạn dựa trên thời điểm đặt chỗ, bất kể ngày hẹn. 'Ngày và giờ hẹn' đặt giới hạn dựa trên chính lịch hẹn.

en: 'Bringing anyone with you' popup
vi: 'Mang theo bất kỳ ai' popup

en: 'Cancel' button style
vi: Kiểu nút 'Hủy'

en: 'Change password' button style
vi: Kiểu nút 'Thay đổi mật khẩu'

en: 'Close' button style
vi: Kiểu nút 'Đóng'

en: 'Confirm' button style
vi: Kiểu nút 'Xác nhận'

en: 'Continue' button style
vi: Kiểu nút 'Tiếp tục'

en: 'Customer panel' button style
vi: Kiểu nút 'Bảng điều khiển khách hàng'

en: 'Delete' button style
vi: Kiểu nút 'Xóa'

en: 'Filter' button style
vi: Kiểu nút 'Filter'

en: 'Finish' button style
vi: Kiểu nút 'Hoàn tất'

en: 'Join waiting list' button style
vi: Phong cách nút 'Tham gia danh sách chờ'

en: 'Learn more' button
vi: Nút 'Tìm hiểu thêm'

en: 'Learn more' button style
vi: Kiểu nút 'Tìm hiểu thêm'

en: 'New Event' button style
vi: Kiểu nút 'Sự kiện mới'

en: 'New appointment' button style
vi: Kiểu nút 'Lịch hẹn mới'

en: 'Read more' button style
vi: Kiểu nút 'Đọc thêm'

en: 'Save changes' button style
vi: Kiểu nút 'Lưu thay đổi'

en: 'Scan e-ticket' button
vi: Nút 'Quét vé điện tử'

en: 'Send' button style
vi: Kiểu nút 'Gửi'

en: 'Set password' button style
vi: Kiểu nút 'Đặt mật khẩu'

en: 'Sign in' button style
vi: Kiểu nút 'Đăng nhập'

en: 'View employee' button style
vi: Kiểu nút 'Xem nhân viên'

en: 'View in package' button
vi: Nút 'Xem trong gói'

en: (+ Woo Tax)
vi: (+ Thuế Woo)

en: (Paying now)
vi: (Thanh toán ngay)

en: +more
vi: (Cộng) thêm

en: +{count} more
vi: +{count} thêm

en: 1 day
vi: 1 ngày

en: 1 week
vi: 1 tuần

en: 1 year
vi: 1 năm

en: 1/1 width
vi: 1/1 chiều rộng

en: 1/2 width
vi: 1/2 chiều rộng

en: 10h
vi: 10 giờ

en: 10min
vi: 10 phút

en: 11h
vi: 11 giờ

en: 12h
vi: 12 giờ

en: 12min
vi: 12 phút

en: 15min
vi: 15 phút

en: 1h
vi: 1 giờ

en: 1h 30min
vi: 1 giờ 30 phút

en: 1min
vi: 1 phút

en: 2 days
vi: 2 ngày

en: 2 weeks
vi: 2 tuần

en: 2 years
vi: Năm

en: 20min
vi: 20 phút

en: 2h
vi: 2 giờ

en: 2min
vi: 2 phút

en: 3 days
vi: 3 ngày

en: 3 months
vi: 3 tháng

en: 3 weeks
vi: 3 tuần

en: 3 years
vi: Năm

en: 30min
vi: 30 phút

en: 3h
vi: 3 giờ

en: 4 days
vi: 4 ngày

en: 4 weeks
vi: 4 tuần

en: 45min
vi: 45 phút

en: 4h
vi: 4 giờ

en: 5 days
vi: 5 ngày

en: 5min
vi: 5 phút

en: 6 days
vi: 6 ngày

en: 6 months
vi: 6 tháng

en: 6h
vi: 6 giờ

en: 8h
vi: 8 giờ

en: 9h
vi: 9 giờ

en: <p>The <strong>Amelia</strong> plugin requires PHP version 5.5 or greater.</p>
vi: <p>Trình cắm <strong>Amelia</strong> yêu cầu PHP phiên bản 5.5 trở lên.</p>

en: A percentage deposit is calculated based on the total booking price. A fixed amount can either be multiplied by the number of people or applied as a single total amount.
vi: Tiền đặt cọc theo phần trăm được tính dựa trên tổng giá đặt chỗ. Một số tiền cố định có thể được nhân với số người hoặc áp dụng như một tổng số tiền duy nhất.

en: A server error occurred. Please try again later.
vi: Đã xảy ra lỗi máy chủ. Vui lòng thử lại sau.

en: A single booking may include multiple attendees (spots).
vi: Một lần đặt chỗ có thể bao gồm nhiều người tham gia (chỗ ngồi).

en: AM - Booking view
vi: AM - Giao diện đặt lịch hẹn

en: AM - Catalog Booking
vi: AM - đặt lịch hẹn  Catalog

en: AM - Catalog view
vi: AM - Xem Catalog

en: AM - Customer Panel
vi: AM - Bảng điều khiển Khách hàng

en: AM - Employee Panel
vi: AM - Bảng điều khiển Nhân viên

en: AM - Events Calendar Booking
vi: AM - Đặt chỗ Lịch sự kiện

en: AM - Events List Booking
vi: AM - Danh sách sự kiện đặt lịch hẹn

en: AM - Events view
vi: AM - Xem sự kiện

en: AM - Search view
vi: AM - Giao diện tìm kiếm

en: AM - Step Booking
vi: AM - Bước đặt lịch hẹn

en: API Key
vi: Khóa API

en: API Key copied to clipboard.
vi: Khóa API đã được sao chép vào clipboard.

en: API base URL:
vi: URL cơ sở API:

en: API setup
vi: Cấu hình API

en: About
vi: Về

en: About Event
vi: Về Sự kiện

en: About Package
vi: Về Gói

en: About Service
vi: Về Dịch Vụ

en: About event
vi: Về sự kiện

en: About package
vi: Về gói

en: About service
vi: Về dịch vụ

en: About this Event
vi: Về Sự kiện này

en: About this event
vi: Về sự kiện này

en: Accent
vi: Dấu

en: Accent text
vi: Văn bản có dấu

en: Accept payments for bookings and services via PayPal.
vi: Chấp nhận thanh toán cho các đặt chỗ và dịch vụ qua PayPal.

en: Accept payments seamlessly through the Mollie payment gateway.
vi: Chấp nhận thanh toán liền mạch qua cổng thanh toán Mollie.

en: Accept payments via Razorpay, ideal for Indian businesses.
vi: Chấp nhận thanh toán qua Razorpay, lý tưởng cho doanh nghiệp Ấn Độ.

en: Access link
vi: Liên kết truy cập

en: Access link success
vi: Liên kết truy cập thành công

en: Access your financial data in seconds
vi: Tra cứu dữ liệu tài chính của bạn chỉ trong vài giây

en: Account ID
vi: ID Tài khoản

en: Action
vi: Hành động

en: Action Triggered
vi: Hành động đã được kích hoạt

en: Action-based notification
vi: Thông báo dựa trên hành động

en: Actions
vi: Hành động

en: Activate
vi: Kích hoạt

en: Activate with Envato
vi: Kích hoạt với Envato

en: Activated with Envato
vi: Đã kích hoạt với Envato

en: Activation
vi: Kích hoạt

en: Activation settings
vi: Cài đặt kích hoạt

en: Active
vi: Hoạt động

en: Add
vi: Thêm

en: Add Attendee
vi: Thêm Người tham dự

en: Add Break
vi: Thêm Giờ Nghỉ

en: Add Coupon
vi: Thêm Mã giảm giá

en: Add Customer
vi: Thêm Khách hàng

en: Add Date
vi: Thêm ngày

en: Add Date Range
vi: Thêm Phạm vi Ngày

en: Add Day Off
vi: Thêm Ngày Nghỉ

en: Add Extra
vi: Thêm Bổ Sung

en: Add Google Maps API Key to show Google static map on "Locations" page.
vi: Thêm Google Maps API Key (khóa API) để hiển thị static map của Google trên trang "Locations".

en: Add Meta Pixel to track ad conversions and optimize marketing.
vi: Thêm Meta Pixel để theo dõi chuyển đổi quảng cáo và tối ưu hóa chiến dịch marketing.

en: Add Period
vi: Thêm Kỳ nghỉ

en: Add Pricing Category
vi: Thêm Danh mục Giá

en: Add Special Day
vi: Thêm Ngày đặc biệt

en: Add Stripe address fields
vi: Thêm các trường địa chỉ Stripe

en: Add Webhook
vi: Thêm Webhook

en: Add a Google Analytics tracking code to your booking page to gain insights into visitor behavior.
vi: Thêm mã theo dõi Google Analytics vào trang đặt chỗ của bạn để có cái nhìn sâu sắc về hành vi của khách truy cập.

en: Add a redirect URL for cases when a customer attempts to book a time slot that has already been taken.
vi: Thêm URL chuyển hướng cho trường hợp khi khách hàng cố gắng đặt một khung giờ đã được đặt trước.

en: Add another account
vi: Thêm tài khoản khác

en: Add appointment
vi: Thêm cuộc hẹn

en: Add booking
vi: Thêm đặt chỗ

en: Add calendar
vi: Kết nối lịch

en: Add category
vi: Thêm danh mục

en: Add custom field
vi: Thêm trường tùy chỉnh

en: Add custom notification
vi: Thêm thông báo tùy chỉnh

en: Add customer
vi: Thêm khách hàng

en: Add date range
vi: Thêm khoảng thời gian

en: Add day off
vi: Thêm ngày nghỉ

en: Add day(s)
vi: Thêm ngày (ngày)

en: Add duration
vi: Thêm thời gian

en: Add element (button, link...) ID, that will manually load amelia shortcode content
vi: Thêm yếu tố (nút, liên kết...) ID, sẽ thủ công tải nội dung mã rút gọn Amelia

en: Add event
vi: Thêm sự kiện

en: Add event attendees
vi: Thêm người tham dự sự kiện

en: Add extra
vi: Thêm thêm

en: Add more Appointments
vi: Thêm cuộc hẹn

en: Add more appointments
vi: Thêm nhiều cuộc hẹn

en: Add multiple employees to your booking system, manage their schedules, and assign them to services or events, making it easy to scale your business and coordinate your team.
vi: Thêm nhiều nhân viên vào hệ thống đặt lịch của bạn, quản lý lịch trình của họ và phân công họ cho các dịch vụ hoặc sự kiện, giúp bạn dễ dàng mở rộng quy mô kinh doanh và điều phối đội ngũ của mình.

en: Add option
vi: Thêm tùy chọn

en: Add package
vi: Thêm gói

en: Add period
vi: Thêm khoảng thời gian

en: Add pricing category
vi: Thêm danh mục giá

en: Add rule
vi: Thêm quy tắc

en: Add services
vi: Thêm dịch vụ

en: Add special day
vi: Thêm ngày đặc biệt

en: Add to Calendar
vi: Thêm vào Lịch

en: Add to calendar
vi: Thêm vào lịch

en: Add tracking
vi: Thêm theo dõi

en: Add work hours
vi: Thêm giờ làm việc

en: Additional information
vi: Thông tin bổ sung

en: Additional people
vi: Người thêm

en: Address
vi: Địa chỉ

en: Admin
vi: Quản trị viên

en: Advanced
vi: Nâng cao

en: After
vi: Sau

en: After account activation, subscribers will be created as customers in Amelia
vi: Sau khi kích hoạt tài khoản, người đăng ký sẽ được tạo thành khách hàng trong Amelia

en: After with space
vi: Sau với khoảng trống

en: Agencies
vi: Các cơ quan

en: Alert content
vi: Nội dung cảnh báo

en: Alert message
vi: Thông báo cảnh báo

en: All
vi: Tất cả

en: All Locations
vi: Tất cả Địa điểm

en: All Services
vi: Tất cả Dịch vụ

en: All appointments are selected
vi: Tất cả các cuộc hẹn đã được chọn

en: All appointments will be scheduled with the status selected here.
vi: Tất cả các cuộc hẹn sẽ được lên lịch với trạng thái được chọn ở đây.

en: All appointments will be selected later
vi: Tất cả các cuộc hẹn sẽ được chọn sau

en: All assigned services
vi: Tất cả các dịch vụ được giao

en: All bookings
vi: Trung bình số lần đặt lịch

en: All customers
vi: Tất cả khách hàng

en: All employees
vi: Tất cả nhân viên

en: All events
vi: Tất cả Sự kiện

en: All extras
vi: Tất cả các tiện ích bổ sung

en: All locations
vi: Tất cả các địa điểm

en: All packages
vi: Tất cả các gói

en: All services
vi: Tất cả dịch vụ

en: All services are booked separately
vi: Tất cả các dịch vụ đều được đặt riêng biệt.

en: All services are booked separately.
vi: Tất cả các dịch vụ đều được đặt riêng lẻ.

en: All slots are selected
vi: Tất cả các khe đã được chọn

en: All tickets have already been scanned
vi: Tất cả vé đã được quét

en: Allow additional people
vi: Cho phép thêm người

en: Allow admin to book appointment at any time
vi: Cho phép quản trị viên đặt lịch hẹn bất kỳ lúc nào

en: Allow admin to book over an existing appointment
vi: Cho phép quản trị viên đặt lịch hẹn bất kỳ lúc nào

en: Allow booking above maximum capacity
vi: Cho phép đặt hẹn vượt quá dung lượng tối đa

en: Allow booking without a prior login
vi: Cho phép đặt lịch mà không cần đăng nhập trước đó

en: Allow bringing more people
vi: Cho phép mang theo nhiều người

en: Allow clients to secure bookings with partial payments.
vi: Cho phép khách hàng đảm bảo đặt chỗ với thanh toán một phần.

en: Allow customers and employees to quickly sign in using their Facebook account, making the login process faster, simpler, and more secure.
vi: Cho phép khách hàng và nhân viên nhanh chóng đăng nhập bằng tài khoản Facebook của họ, giúp quá trình đăng nhập nhanh hơn, đơn giản hơn và an toàn hơn.

en: Allow customers and employees to quickly sign in using their Google account, making the login process faster, simpler, and more secure.
vi: Cho phép khách hàng và nhân viên nhanh chóng đăng nhập bằng tài khoản Google của họ, giúp quá trình đăng nhập nhanh hơn, đơn giản hơn và an toàn hơn.

en: Allow customers to book multiple services in a single transaction for a streamlined experience.
vi: Cho phép khách hàng đặt nhiều dịch vụ trong một giao dịch để có trải nghiệm mượt mà.

en: Allow customers to book repeating appointments with customizable recurrence.
vi: Cho phép khách hàng đặt lịch hẹn lặp lại với tần suất tùy chỉnh.

en: Allow customers to cancel packages
vi: Cho phép khách hàng hủy gói dịch vụ

en: Allow customers to choose employee on the customer panel
vi: Cho phép khách hàng chọn nhân viên trên bảng điều khiển của khách hàng

en: Allow customers to delete their profile
vi: Cho phép khách hàng xóa hồ sơ của họ

en: Allow customers to pay full amount
vi: Cho phép khách hàng thanh toán toàn bộ số tiền

en: Allow customers to pay total appointment amount
vi: Cho phép khách hàng thanh toán tổng số tiền cuộc hẹn

en: Allow customers to pay total event amount
vi: Cho phép khách hàng thanh toán tổng số tiền sự kiện

en: Allow customers to reschedule their own appointments
vi: Cho phép khách hàng đổi lại lịch hẹn của họ

en: Allow customers to see other attendees
vi: Cho phép khách hàng xem các người tham dự khác

en: Allow employees to manage appointments and events with ease. Customize colors to match your branding and improve usability.
vi: Cho phép nhân viên quản lý cuộc hẹn và sự kiện một cách dễ dàng. Tùy chỉnh màu sắc để phù hợp với thương hiệu của bạn và cải thiện khả năng sử dụng.

en: Allow employees to manage customers
vi: Cho phép nhân viên quản lý khách hàng

en: Allow employees to manage their appointments
vi: Cho phép nhân viên quản lý lịch hẹn của họ

en: Allow employees to manage their days off
vi: Cho phép nhân viên quản lý ngày nghỉ của mình

en: Allow employees to manage their events
vi: Cho phép nhân viên quản lý các sự kiện của họ

en: Allow employees to manage their schedule
vi: Cho phép nhân viên quản lý lịch trình của họ

en: Allow employees to manage their services
vi: Cho phép nhân viên quản lý các dịch vụ của họ

en: Allow employees to manage their special days
vi: Cho phép nhân viên quản lý các ngày đặc biệt của họ

en: Allow employees to view all customers
vi: Cho phép nhân viên xem tất cả khách hàng

en: Allow multiple bookings per customer
vi: Cho phép khách hàng đặt nhiều lần

en: Allow payment via Payment Link
vi: Cho phép thanh toán qua Liên kết Thanh toán

en: Allow the same customer to book more than once
vi: Cho phép cùng một khách hàng đặt nhiều lần

en: Allow the short description below the booking form to support Amelia Booking Plugin and spread the word about it.
vi: Cho phép hiển thị mô tả ngắn bên dưới biểu mẫu đặt chỗ để hỗ trợ plugin đặt chỗ Amelia và quảng bá về nó.

en: Alpha sender ID
vi: ID người gửi Alpha

en: Alpha sender ID can't be empty
vi: ID người gửi Alpha không được để trống

en: Already Paid
vi: Đã thanh toán

en: Already have an account?
vi: Đã có tài khoản?

en: Also cancel and delete future events
vi: Cũng hủy và xóa các sự kiện sắp tới

en: Also cancel future events
vi: Cũng hủy các sự kiện sắp tới

en: Also delete future events
vi: Cũng xóa các sự kiện sắp tới

en: Also open future events
vi: Cũng mở các sự kiện sắp tới

en: Amelia - Booking Button
vi: Amelia - Nút Đặt lịch

en: Amelia - Booking view
vi: AM - Giao diện đặt lịch hẹn

en: Amelia - Catalog Booking
vi: AM - đặt lịch hẹn  Catalog

en: Amelia - Catalog view
vi: AM - Xem Catalog

en: Amelia - Customer Panel
vi: AM - Bảng điều khiển Khách hàng

en: Amelia - Employee Panel
vi: AM - Bảng điều khiển Nhân viên

en: Amelia - Events
vi: AM - Sự kiện

en: Amelia - Events Calendar
vi: Amelia - Lịch sự kiện

en: Amelia - Events List
vi: AM - Danh sách sự kiện

en: Amelia - Events List Button
vi: Amelia - Nút danh sách sự kiện

en: Amelia - Search view
vi: AM - Giao diện tìm kiếm

en: Amelia - Step-By-Step Booking
vi: AM - Bước đặt lịch hẹn

en: Amelia Add to calendar page
vi: Trang Thêm vào lịch Amelia

en: Amelia Events List Booking Settings
vi: Amelia Danh sách sự kiện - Cài đặt đặt lịch

en: Amelia Events List Booking Shortcode
vi: Amelia Danh sách sự kiện - Shortcode đặt lịch

en: Amelia Profile Settings
vi: Cài đặt hồ sơ Amelia

en: Amelia Step Booking Settings
vi: Cài đặt Đặt lịch theo bước của Amelia

en: Amelia Step Booking Shortcode
vi: Mã ngắn Đặt lịch theo bước của Amelia

en: Amelia Users Settings
vi: Cài đặt người dùng Amelia

en: Amount
vi: Số Tiền

en: An email with details of your booking has been sent to you.
vi: Một email với chi tiết đặt lịch của bạn đã được gửi đến bạn.

en: An unexpected error occurred. Please try again later.
vi: Đã xảy ra lỗi không mong muốn. Vui lòng thử lại sau.

en: Any
vi: Bất kỳ

en: Any Employee
vi: Bất kỳ Nhân viên nào

en: Any Employee Option Visibility:
vi: Hiển thị Tùy chọn Nhân viên Bất kỳ:

en: Any Location
vi: Bất kỳ Địa điểm nào

en: Apple Calendar
vi: Lịch Google

en: Apple Calendar (Personal)
vi: Lịch Apple (Cá nhân)

en: Apple Calendar setup
vi: Cài đặt Lịch Apple

en: Application (client) ID
vi: ID Ứng dụng (khách hàng)

en: Application fee amount (%)
vi: Số tiền phí ứng dụng (%)

en: Applied for all assigned services
vi: Áp dụng cho tất cả các dịch vụ đã được gán

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Apply 'Booking close' settings to all recurring events
vi: Áp dụng cài đặt 'Đóng đặt chỗ' cho tất cả các sự kiện định kỳ

en: Apply 'Booking open' settings to all recurring events
vi: Áp dụng cài đặt 'Mở đặt chỗ' cho tất cả các sự kiện định kỳ

en: Apply Changes to Events
vi: Áp dụng thay đổi cho các sự kiện

en: Apply on
vi: Áp dụng trên

en: Apply this to all recurring events
vi: Áp dụng điều này cho tất cả các sự kiện định kỳ

en: Apply to All Days
vi: Áp dụng cho Tất cả các Ngày

en: Apply to all days
vi: Áp dụng cho tất cả các ngày

en: Apply to future recurring events
vi: Áp dụng cho các sự kiện lặp lại trong tương lai

en: Appointment
vi: Lịch hẹn

en: Appointment Canceled
vi: Cuộc hẹn đã bị hủy

en: Appointment Date:
vi: Ngày Đặt lịch:

en: Appointment ID
vi: ID Đặt Hẹn

en: Appointment Info
vi: Thông Tin Đặt Hẹn

en: Appointment Repeats
vi: Cuộc hẹn Lặp lại

en: Appointment booked
vi: Cuộc hẹn để đặt lịch

en: Appointment can't be rescheduled
vi: Cuộc hẹn không thể được sắp xếp lại

en: Appointment canceled
vi: Cuộc hẹn đã bị hủy

en: Appointment date
vi: Ngày hẹn

en: Appointment date & time
vi: Ngày và giờ hẹn

en: Appointment deposit
vi: Khoản đặt cọc của cuộc hẹn

en: Appointment details
vi: Chi tiết cuộc hẹn

en: Appointment duration
vi: Thời gian cuộc hẹn

en: Appointment end time
vi: Thời gian kết thúc cuộc hẹn

en: Appointment has been created.
vi: Cuộc hẹn đã được tạo.

en: Appointment has been deleted
vi: Đặt Hẹn đã bị xóa

en: Appointment has been deleted.
vi: Cuộc hẹn đã bị xóa.

en: Appointment has been rescheduled
vi: Cuộc hẹn đã được sắp xếp lại

en: Appointment has been saved
vi: Đặt hẹn đã được lưu

en: Appointment has been updated.
vi: Cuộc hẹn đã được cập nhật.

en: Appointment information
vi: Thông tin cuộc hẹn

en: Appointment initial date
vi: Ngày hẹn ban đầu

en: Appointment initial date & time
vi: Ngày và giờ ban đầu của cuộc hẹn

en: Appointment initial end time
vi: Thời gian kết thúc ban đầu của cuộc hẹn

en: Appointment initial start time
vi: Thời gian bắt đầu ban đầu của cuộc hẹn

en: Appointment is removed from the cart.
vi: Cuộc hẹn đã được xóa khỏi giỏ hàng.

en: Appointment management guide
vi: Hướng dẫn quản lý lịch hẹn

en: Appointment not found.
vi: Không tìm thấy cuộc hẹn.

en: Appointment note
vi: Ghi chú cuộc hẹn

en: Appointment note has been updated.
vi: Ghi chú cuộc hẹn đã được cập nhật.

en: Appointment notes
vi: Ghi chú cuộc hẹn

en: Appointment price
vi: Giá cuộc hẹn

en: Appointment repeats
vi: Lịch hẹn lặp lại

en: Appointment space name
vi: Tên không gian cuộc hẹn

en: Appointment start time
vi: Thời gian bắt đầu cuộc hẹn

en: Appointment status
vi: Trạng thái cuộc hẹn

en: Appointment status has been changed to
vi: Trạng thái đặt hẹn đã được thay đổi thành

en: Appointment status has been updated.
vi: Trạng thái cuộc hẹn đã được cập nhật.

en: Appointment title
vi: Tiêu đề cuộc hẹn

en: Appointments
vi: Lịch hẹn

en: Appointments booked
vi: Cuộc hẹn để đặt lịch

en: Appointments from the first package expire on:
vi: Cuộc hẹn từ gói đầu tiên hết hạn vào:

en: Appointments in this package
vi: Cuộc hẹn trong gói này

en: Appointments in this service
vi: Cuộc hẹn trong dịch vụ này

en: Appointments to book
vi: Cuộc hẹn để đặt lịch

en: Appointments waiting list
vi: Danh sách chờ lịch hẹn

en: Approve appointment link
vi: Liên kết xác nhận lịch hẹn

en: Approved
vi: Đã duyệt

en: Are you sure you want to block this customer?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa khách hàng này không?

en: Are you sure you want to cancel and delete this event?
vi: Bạn có chắc chắn muốn hủy và xóa sự kiện này không?

en: Are you sure you want to cancel this appointment?
vi: Bạn có chắc chắn muốn hủy bỏ cuộc hẹn này không?

en: Are you sure you want to cancel this event?
vi: Bạn có chắc chắn muốn hủy sự kiện này không?

en: Are you sure you want to cancel this package?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa gói này không?

en: Are you sure you want to cancel your attendance?
vi: Bạn có chắc chắn muốn hủy bỏ sự tham dự của bạn không?

en: Are you sure you want to close this event?
vi: Bạn có chắc chắn muốn đóng sự kiện này không?

en: Are you sure you want to delete selected attendee?
vi: Bạn có chắc muốn xóa người tham dự đã chọn không?

en: Are you sure you want to delete selected attendees?
vi: Bạn có chắc muốn xóa những người tham dự đã chọn không?

en: Are you sure you want to delete these items?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa những mục này không?

en: Are you sure you want to delete this appointment?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa cuộc hẹn này không?

en: Are you sure you want to delete this block time?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa khung thời gian bị chặn này không?

en: Are you sure you want to delete this category?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa danh mục này không

en: Are you sure you want to delete this coupon?
vi: Bạn có chắc muốn xóa mã giảm giá này không?

en: Are you sure you want to delete this customer?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa khách hàng này không?

en: Are you sure you want to delete this employee?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa nhân viên này không?

en: Are you sure you want to delete this event booking?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa đặt chỗ sự kiện này không?

en: Are you sure you want to delete this event?
vi: Bạn có chắc muốn xóa sự kiện này không?

en: Are you sure you want to delete this location?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa địa điểm này không?

en: Are you sure you want to delete this notification?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa thông báo này không?

en: Are you sure you want to delete this package booking?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa đặt gói này không?

en: Are you sure you want to delete this package?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa gói này không?

en: Are you sure you want to delete this resource?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa nguồn lực này không?

en: Are you sure you want to delete this service?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa dịch vụ này không?

en: Are you sure you want to delete this tax?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa bổ sung này không

en: Are you sure you want to delete your profile? You will lose access to all your bookings and access to the customer panel.
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa hồ sơ của bạn không? Bạn sẽ mất quyền truy cập vào tất cả các đặt lịch của mình và quyền truy cập vào bảng điều khiển khách hàng.

en: Are you sure you want to duplicate this appointment?
vi: Bạn có chắc chắn muốn nhân bản cuộc hẹn này không?

en: Are you sure you want to duplicate this category?
vi: Bạn có chắc chắn muốn nhân đôi địa điểm này không?

en: Are you sure you want to duplicate this coupon?
vi: Bạn có chắc muốn sao chép mã giảm giá này không?

en: Are you sure you want to duplicate this employee?
vi: Bạn có chắc chắn muốn sao chép nhân viên này không?

en: Are you sure you want to duplicate this event?
vi: Bạn có chắc muốn nhân bản sự kiện này không?

en: Are you sure you want to duplicate this location?
vi: Bạn có chắc chắn muốn nhân đôi địa điểm này không?

en: Are you sure you want to duplicate this package?
vi: Bạn có chắc chắn muốn nhân đôi gói này không?

en: Are you sure you want to duplicate this resource?
vi: Bạn có chắc chắn muốn nhân đôi nguồn lực này không?

en: Are you sure you want to duplicate this service?
vi: Bạn có chắc chắn muốn nhân đôi dịch vụ này không?

en: Are you sure you want to hide this coupon?
vi: Bạn có chắc muốn ẩn mã giảm giá này không?

en: Are you sure you want to hide this employee?
vi: Bạn có chắc chắn muốn ẩn nhân viên này không?

en: Are you sure you want to hide this event?
vi: Bạn có chắc chắn muốn ẩn sự kiện này không?

en: Are you sure you want to hide this location?
vi: Bạn có chắc chắn muốn ẩn địa điểm này không?

en: Are you sure you want to hide this package?
vi: Bạn có chắc chắn muốn ẩn gói này không?

en: Are you sure you want to hide this resource?
vi: Bạn có chắc chắn muốn ẩn nguồn lực này không?

en: Are you sure you want to hide this service?
vi: Bạn có chắc chắn muốn ẩn dịch vụ này không?

en: Are you sure you want to hide this tax?
vi: Bạn có chắc chắn muốn ẩn gói này không?

en: Are you sure you want to open this event?
vi: Bạn có chắc chắn muốn mở sự kiện này không?

en: Are you sure you want to refund this payment?
vi: Bạn có chắc chắn muốn hoàn lại thanh toán này không?

en: Are you sure you want to reset your form settings?
vi: Bạn có chắc chắn muốn đặt lại cài đặt biểu mẫu của bạn không?

en: Are you sure you want to show this coupon?
vi: Bạn có chắc muốn hiển thị mã giảm giá này không?

en: Are you sure you want to show this employee?
vi: Bạn có chắc chắn muốn hiển thị nhân viên này không?

en: Are you sure you want to show this event?
vi: Bạn có chắc chắn muốn hiển thị sự kiện này không?

en: Are you sure you want to show this location?
vi: Bạn có chắc chắn muốn hiển thị địa điểm này không?

en: Are you sure you want to show this package?
vi: Bạn có chắc chắn muốn hiển thị gói này không?

en: Are you sure you want to show this resource?
vi: Bạn có chắc chắn muốn hiển thị nguồn lực này không?

en: Are you sure you want to show this service?
vi: Bạn có chắc chắn muốn hiển thị dịch vụ này không?

en: Are you sure you want to show this tax?
vi: Bạn có chắc chắn muốn hiển thị gói này không?

en: Are you sure you want to skip the setup? Once skipped, the guided setup will no longer be available. All settings will need to be configured later.
vi: Bạn có chắc chắn muốn bỏ qua quá trình cài đặt không? Sau khi bỏ qua, quá trình cài đặt hướng dẫn sẽ không còn khả dụng. Tất cả các thiết lập sẽ cần được cấu hình sau này.

en: Are you sure you want to unblock this customer?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa khách hàng này không?

en: Are you sure? This action can't be undone.
vi: Bạn có chắc không? Hành động này không thể hoàn tác.

en: Assigned
vi: Đã Gán

en: Assigned Services
vi: Dịch vụ Đã Phân Công

en: Assigned employee full name
vi: Họ tên nhân viên được phân công

en: Attachment
vi: Đính kèm

en: Attachment upload path
vi: Đường dẫn tải lên tệp đính kèm

en: Attendee
vi: Người tham dự

en: Attendee Asc
vi: Người tham dự (tăng dần)

en: Attendee Desc
vi: Người tham dự (giảm dần)

en: Attendee code
vi: Mã tham dự viên

en: Attendee has been saved
vi: Người tham dự đã được lưu

en: Attendee have been deleted
vi: Người tham dự đã được xóa

en: Attendee have not been deleted
vi: Người tham dự không bị xóa

en: Attendees
vi: Người tham dự

en: Attendees Allowed
vi: Mã tham dự viên

en: Attendees Export Format
vi: Định dạng xuất người tham dự

en: Attendees have been deleted
vi: Người tham dự đã được xóa

en: Attendees have not been deleted
vi: Người tham dự không bị xóa

en: Auto-Reply Message
vi: Tin nhắn trả lời tự động

en: Auto-approve booking after payment
vi: Tự động phê duyệt đặt chỗ sau khi thanh toán

en: Auto-fill your details using:
vi: Tự động điền thông tin của bạn bằng cách sử dụng:

en: Automate communication with notifications triggered by booking status, time, or custom rules
vi: Tự động hóa giao tiếp thông qua thông báo được kích hoạt bởi trạng thái đặt chỗ, thời gian hoặc quy tắc tùy chỉnh.

en: Automated invoices for a smoother payment experience
vi: Hóa đơn tự động cho trải nghiệm thanh toán thuận tiện hơn

en: Automatically calculate and apply taxes for hassle-free compliance and accurate billing.
vi: Tự động tính toán và áp dụng thuế để tuân thủ dễ dàng và lập hóa đơn chính xác.

en: Automatically calculate and apply taxes to your services and events, ensuring accurate billing and hassle-free compliance with every transaction.
vi: Tự động tính toán và áp dụng thuế cho các dịch vụ và sự kiện của bạn, đảm bảo tính chính xác trong việc tính phí và tuân thủ quy định một cách thuận tiện cho mỗi giao dịch.

en: Automatically create Amelia Customer user
vi: Tự động tạo Người dùng Khách hàng Amelia

en: Automatically create Amelia Customers from WP Users
vi: Tự động tạo Khách hàng Amelia từ Người dùng WP

en: Automatically create Zoom meetings for bookings and notify customers and employees.
vi: Tự động tạo các cuộc họp Zoom cho các đặt chỗ và thông báo cho khách hàng và nhân viên.

en: Automatically generate invoices for every booking, making payments easier, more transparent, and fully streamlined for both you and your clients.
vi: Tự động tạo hóa đơn cho mỗi đơn đặt hàng, giúp việc thanh toán trở nên dễ dàng hơn, minh bạch hơn và hoàn toàn được tối ưu hóa cho cả bạn và khách hàng của bạn.

en: Automatically update the booking status to "Approved" after a successful payment is completed through the payment link.
vi: Tự động cập nhật trạng thái đặt chỗ thành "Đã phê duyệt" sau khi thanh toán thành công qua liên kết thanh toán.

en: Availability
vi: Khả dụng

en: Available
vi: Có Sẵn

en: Available date background
vi: Ngày có sẵn nền

en: Available date text
vi: Ngày có sẵn

en: Available from Pro license
vi: Hình Ảnh Có Sẵn

en: Available from Standard license
vi: Có sẵn từ giấy phép tiêu chuẩn

en: Available from Starter license
vi: Hình Ảnh Có Sẵn

en: Available in Elite licence
vi: Có sẵn trong gói

en: Available in package
vi: Có sẵn trong gói

en: Avoid double-booking by automatically coordinating shared rooms, equipment, or tools
vi: Tránh đặt chỗ trùng lặp bằng cách tự động phối hợp các phòng, thiết bị hoặc công cụ chung.

en: Away
vi: Vắng Mặt

en: Back
vi: Quay lại

en: Back button
vi: Nút Quay lại

en: Back to
vi: Quay lại

en: Back to appointments
vi: Quay lại đặt lịch

en: Back to packages
vi: Quay lại gói

en: Back to recurring settings
vi: Hiển thị sự kiện định kỳ

en: Backend
vi: Hậu trường

en: Background
vi: Nền tảng

en: Background Color
vi: Màu Nền

en: Background Gradient Angle
vi: Màu nền Gradient Angle

en: Background Gradient Color 1
vi: Màu Nền Gradient 1

en: Background Gradient Color 2
vi: Màu Nền Gradient Nền

en: Badge
vi: Huy hiệu

en: Badge color
vi: Màu huy hiệu

en: Badge label
vi: Nhãn huy hiệu

en: Badges setup
vi: Cài đặt huy hiệu

en: Balance
vi: Số dư

en: Base Price:
vi: Giá cơ bản:

en: Basic
vi: Cơ bản

en: Beauty
vi: Vẻ đẹp

en: Before
vi: Trước

en: Before enabling the recurring option, ensure that all required fields are set, including the service, employee, date, time, and location (if applicable).
vi: Trước khi bật tùy chọn lặp lại, hãy đảm bảo rằng tất cả các trường cần thiết đã được thiết lập, bao gồm dịch vụ, nhân viên, ngày, giờ và địa điểm (nếu có).

en: Before with space
vi: Trước với khoảng trắng

en: Begins
vi: Bắt đầu

en: Birthday
vi: Sinh nhật

en: Birthday greeting
vi: Lời chúc mừng sinh nhật

en: Block
vi: Chặn

en: Block booking times that overlap with busy events in the employee’s Outlook Calendar.
vi: Chặn các khung giờ đặt lịch trùng lặp với các sự kiện bận rộn trong lịch Outlook của nhân viên.

en: Block booking times that overlap with events in the employee’s Apple Calendar.
vi: Chặn các khoảng thời gian đặt chỗ trùng với sự kiện trong Apple Calendar của nhân viên.

en: Block customer
vi: Chặn khách hàng

en: Block time
vi: Chặn khung giờ

en: Block time from calendars
vi: Chặn khung giờ từ các lịch

en: Block time has been added.
vi: Đã thêm khung giờ chặn.

en: Block time has been deleted.
vi: Khung giờ chặn đã được xóa.

en: Block time has been updated.
vi: Khung giờ chặn đã được cập nhật.

en: Body text
vi: Nội dung chính

en: Book
vi: Đặt lịch

en: Book Appointment
vi: Đặt Lịch Hẹn

en: Book Now
vi: Đặt Ngay

en: Book Package
vi: Đặt Gói

en: Book This Package
vi: Đặt Gói Này

en: Book This Service
vi: Đặt Dịch Vụ Này

en: Book another
vi: Đặt ngay

en: Book appointment
vi: Đặt lịch hẹn

en: Book event
vi: Đặt sự kiện

en: Book next appointment
vi: Đặt lịch tiếp theo

en: Book now
vi: Đặt ngay

en: Book option on employee dialog
vi: Tùy chọn sách trong hộp thoại nhân viên

en: Book package
vi: Gói sách

en: Book subtab name
vi: Tên tiểu tab Đặt lịch

en: Book this event
vi: Đặt sự kiện này

en: Book this service
vi: Đặt dịch vụ này

en: Book time-based appointments with configurable durations, prices, and availability.
vi: Đặt lịch hẹn theo thời gian với thời lượng, giá cả và tính khả dụng có thể tùy chỉnh.

en: Booked
vi: Đã đặt

en: Booked Appointments
vi: Cuộc hẹn đã đặt

en: Booked customer (full name, email, phone)
vi: Khách hàng đã đặt chỗ (họ tên đầy đủ, email, số điện thoại)

en: Booking
vi: Đặt lịch

en: Booking #{count}
vi: Đặt chỗ #{count}

en: Booking Appointment
vi: Đặt lịch sự kiện

en: Booking Approved with Issues
vi: Đặt chỗ đã được phê duyệt với các vấn đề

en: Booking Canceled
vi: Đặt chỗ đã bị hủy

en: Booking Closes
vi: Đặt lịch sẽ đóng

en: Booking Closes Asc
vi: Đặt chỗ đóng tăng dần

en: Booking Closes Desc
vi: Đặt chỗ đóng giảm dần

en: Booking Confirmed
vi: Đặt chỗ đã được xác nhận

en: Booking Details
vi: Chi tiết đặt chỗ

en: Booking Failed
vi: Đặt chỗ không thành công

en: Booking Form
vi: Biểu mẫu Đặt lịch

en: Booking Forms 1.0
vi: Biểu mẫu Đặt hẹn 1.0

en: Booking ID
vi: Đặt lịch

en: Booking Opens
vi: Đặt lịch sẽ mở

en: Booking Opens Asc
vi: Mở đặt chỗ tăng dần

en: Booking Opens Desc
vi: Mở đặt chỗ giảm dần

en: Booking Overview
vi: Tổng quan Đặt hẹn

en: Booking Processed
vi: Quá trình đặt chỗ đã hoàn tất

en: Booking Rejected
vi: Đặt chỗ bị từ chối

en: Booking added
vi: Đã thêm đặt chỗ

en: Booking can't be canceled
vi: Cuộc hẹn không thể hủy bỏ

en: Booking canceled
vi: Đặt chỗ đã hủy

en: Booking closes
vi: Đặt chỗ đóng

en: Booking closes when event starts
vi: Đóng lịch hẹn khi sự kiện bắt đầu

en: Booking date
vi: Ngày đặt chỗ

en: Booking form on customer profile enabled
vi: Biểu mẫu đặt lịch hẹn  trên hồ sơ khách hàng được bật

en: Booking form on employee profile enabled
vi: Biểu mẫu đặt lịch hẹn  trên hồ sơ nhân viên được bật

en: Booking form tab enabled
vi: Tab biểu mẫu đặt lịch hẹn  được bật

en: Booking form type
vi: Loại mẫu đặt lịch

en: Booking form type on employee profile page
vi: Loại mẫu đặt lịch trên trang hồ sơ nhân viên

en: Booking has been updated.
vi: Đặt chỗ đã được cập nhật.

en: Booking invoice
vi: Hóa đơn đặt chỗ

en: Booking is canceled
vi: Đặt lịch đã hủy

en: Booking is currently unavailable. Please try again later.
vi: Không thể vô hiệu hóa plugin. Vui lòng thử lại sau.

en: Booking is unavailable
vi: lịch hẹn không khả dụng

en: Booking not found
vi: Nút Đặt Sự kiện

en: Booking not paid
vi: Giá đặt lịch

en: Booking on employee page tab name
vi: Tên tab đặt lịch trên trang nhân viên

en: Booking opens
vi: Mở đặt chỗ

en: Booking opens immediately
vi: Mở lịch hẹn ngay lập tức

en: Booking price
vi: Giá đặt lịch

en: Booking rescheduled
vi: Đặt chỗ đã được lên lịch lại

en: Booking source
vi: Nguồn đặt chỗ

en: Booking start
vi: Bắt đầu đặt chỗ

en: Booking status changed
vi: Trạng thái đặt chỗ đã thay đổi

en: Booking status has been changed to
vi: Trạng thái lịch hẹn đã được thay đổi thành

en: Booking tab name
vi: Tên tab đặt lịch

en: Booking time slots will depend on the service duration
vi: Thời gian đặt lịch sẽ phụ thuộc vào thời gian dịch vụ.

en: Booking type
vi: Loại đặt chỗ

en: Bookings
vi: Đặt chỗ

en: Boost engagement by reaching clients instantly on a platform they use every day
vi: Tăng cường tương tác bằng cách tiếp cận khách hàng ngay lập tức trên nền tảng mà họ sử dụng hàng ngày.

en: Boost revenue with bundled service packages
vi: Tăng doanh thu với các gói dịch vụ kết hợp

en: Boost revenue with valuable extras
vi: Tăng doanh thu với các tiện ích giá trị

en: Boost team productivity with automated updates and fewer manual tasks.
vi: Tăng năng suất làm việc của đội ngũ với các bản cập nhật tự động và giảm thiểu các tác vụ thủ công.

en: Border color
vi: Màu viền

en: Break Hours
vi: Giờ Nghỉ

en: Breaks
vi: Thời gian Nghỉ

en: Bringing Anyone With You
vi: Mang theo ai đó cùng bạn

en: Bringing anyone with you
vi: Đưa bất kỳ ai đi cùng bạn

en: Bringing anyone with you?
vi: Mang theo ai đó cùng bạn?

en: Buffer Time
vi: Thời gian chờ

en: Buffer Time After: {value}
vi: Thời gian đệm sau: {value}

en: Buffer Time Before: {value}
vi: Thời gian đệm trước: {value}

en: Buffer time after
vi: Thời gian đệm sau

en: Buffer time before
vi: Thời gian đệm trước

en: Build tailored forms across services, events, and customer profiles using custom fields. Capture exactly the details you need with checkboxes, text areas, and more, turning every booking and registration into a powerful intake process.
vi: Tạo các biểu mẫu tùy chỉnh cho các dịch vụ, sự kiện và hồ sơ khách hàng bằng cách sử dụng các trường tùy chỉnh. Thu thập chính xác các thông tin cần thiết với các ô chọn, ô nhập văn bản và nhiều tính năng khác, biến mỗi lượt đặt chỗ và đăng ký thành một quy trình thu thập thông tin mạnh mẽ.

en: Bundle multiple appointments or services at discounted rates to encourage customers to book more.
vi: Gói nhiều cuộc hẹn hoặc dịch vụ với mức giá giảm để khuyến khích khách hàng đặt nhiều hơn.

en: Busy
vi: Bận Rộn

en: Busy slots
vi: Các khung giờ bận rộn

en: Button
vi: Nút

en: Button Type
vi: Loại nút

en: Button style
vi: Kiểu nút

en: Buttons
vi: Nút

en: By booking this time slot you will book appointment on top of existing group appointment!
vi: Bằng cách đặt khung giờ này, bạn sẽ đặt lịch hẹn chồng lên lịch hẹn nhóm hiện có!

en: By continuing, you will set the appointment to a time slot that already has an existing appointment!
vi: Bằng cách đặt lịch vào đoạn thời gian này, bạn sẽ đặt cuộc hẹn trong một gói ngoài ra nếu có!

en: By entering your phone number you agree to receive messages via WhatsApp
vi: Bằng cách nhập số điện thoại của bạn, bạn đồng ý nhận tin nhắn qua WhatsApp

en: Calculated
vi: Đã tính toán

en: Calculated package price
vi: Giá gói đã được tính toán

en: Calendar
vi: Lịch

en: Camera not supported by this browser.
vi: Trình duyệt này không hỗ trợ camera.

en: Camera permission denied. Please allow camera access and try again.
vi: Quyền truy cập camera bị từ chối. Vui lòng cho phép truy cập camera và thử lại.

en: Cancel
vi: Hủy

en: Cancel Appointment
vi: Hủy Đặt Hẹn

en: Cancel Event
vi: Hủy Sự kiện

en: Cancel Package
vi: Hủy Gói

en: Cancel and Delete
vi: Hủy và Xóa

en: Cancel appointment
vi: Hủy lịch hẹn

en: Cancel appointment link
vi: Liên kết hủy lịch hẹn

en: Cancel event
vi: Hủy sự kiện

en: Cancel event link
vi: Liên kết hủy sự kiện

en: Cancel following
vi: Hủy theo sau

en: Cancel package
vi: Hủy gói

en: Canceled
vi: Đã hủy

en: Canceled By Admin
vi: Hủy bởi Quản trị viên

en: Canceled By Attendee
vi: Hủy bởi Người tham gia

en: Canceled by admin
vi: Đã hủy bởi quản trị viên

en: Canceled by attendee
vi: Được hủy bởi người tham dự

en: Cancellation Failed
vi: Hủy bỏ không thành công

en: Cancelled
vi: Đã hủy

en: Capacity
vi: Sức Chứa

en: Capacity:
vi: Sức chứa:

en: Card
vi: Thẻ

en: Card color
vi: Màu thẻ

en: Card content
vi: Nội dung thẻ

en: Card field
vi: Trường thẻ

en: Card number
vi: Số thẻ

en: Card payment
vi: Thanh toán bằng thẻ

en: Cards
vi: Thẻ

en: Cards and buttons
vi: Thẻ và nút

en: Carrier
vi: Nhà cung cấp

en: Cart
vi: Giỏ hàng

en: Cart appointments details
vi: Chi tiết về cuộc hẹn nhóm

en: Cart description
vi: Mô tả sự kiện

en: Cart purchased
vi: Giỏ hàng đã mua

en: Catalog
vi: Danh mục

en: Catalog Booking
vi: đặt lịch hẹn  Catalog

en: Catalog Booking Form
vi: Biểu mẫu Đặt Hẹn Danh Mục

en: Catalog Package
vi: Gói Danh mục

en: Catalog Service
vi: Dịch vụ Danh mục

en: Categories
vi: Danh Mục

en: Categories positions updated successfully.
vi: Vị trí danh mục đã được cập nhật thành công.

en: Categories sidebar
vi: Bảng điều khiển danh mục

en: Category
vi: Thể loại

en: Category ID
vi: Thể loại

en: Category Input Field
vi: Trường Đầu vào Địa điểm

en: Category has been created.
vi: Danh mục đã được tạo.

en: Category has been deleted.
vi: Danh mục đã bị xóa.

en: Category has been updated.
vi: Danh mục đã được cập nhật.

en: Category name
vi: Tên danh mục

en: Category:
vi: Danh mục:

en: Centralize scheduling across all branches for clearer, simpler management
vi: Tập trung lịch trình trên tất cả các chi nhánh để quản lý rõ ràng và đơn giản hơn.

en: Change Password
vi: Thay đổi Mật khẩu

en: Change colors
vi: Thay đổi màu sắc

en: Change group status
vi: Thay đổi trạng thái nhóm

en: Change password
vi: Thay đổi mật khẩu

en: Charge type
vi: Loại kích hoạt

en: Check customer's name for existing email/phone when booking
vi: Kiểm tra tên khách hàng theo email hiện tại khi đặt lịch

en: Check this box to generate a payment link.<br> To include it in the notification, add the payment link placeholder.
vi: Chọn ô này để tạo liên kết thanh toán.<br> Để đưa nó vào thông báo, hãy thêm chỗ giữ chỗ cho liên kết thanh toán.

en: Check this checkbox if you want your attendee(s) to<br/>receive an email about the event’s updated information.
vi: Đánh dấu ô này nếu bạn muốn người tham dự<br/>nhận email về thông tin cập nhật của sự kiện.

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
vi: Đánh dấu ô kiểm này nếu bạn muốn khách hàng của bạn<br/>nhận email về cuộc hẹn đã lên lịch.

en: Check this option if you want the deposit<br> amount to be multiplied by the number<br> of people that customers add in the<br> "Bringing anyone with you" section.
vi: Chọn tùy chọn này nếu bạn muốn số tiền đặt cọc được nhân với số lượng người mà khách hàng thêm vào phần "Mang theo ai đó với bạn".

en: Check this option if you want to create recurring appointments
vi: Chọn tùy chọn này nếu bạn muốn tạo các cuộc hẹn định kỳ

en: Check this option if you want your customers to have the option to choose whether they will pay the full amount or just a deposit. If unchecked, customers will only be able to pay the deposit during the booking process.
vi: Chọn tùy chọn này nếu bạn muốn khách hàng của mình có thể chọn thanh toán toàn bộ số tiền hoặc chỉ đặt cọc. Nếu không chọn, khách hàng chỉ có thể thanh toán tiền đặt cọc trong quá trình đặt chỗ.

en: Check this option if you want your<br> customers to have the option to choose<br> whether they will pay a full amount<br> or just a deposit. If unchecked,<br> customers will only have deposit<br> as a payment option.
vi: Chọn tùy chọn này nếu bạn muốn khách hàng của mình có khả năng chọn liệu họ có muốn thanh toán toàn bộ số tiền hay chỉ là một khoản đặt cọc. Nếu không được chọn, khách hàng sẽ chỉ có tùy chọn đặt cọc.

en: Check your email
vi: Nhập địa chỉ email của bạn

en: Checkbox
vi: Hộp kiểm

en: Checked in
vi: Đã đăng ký

en: Checkout
vi: Thanh toán

en: Choose Apple Calendar
vi: Chọn Lịch Apple

en: Choose Category
vi: Chọn Danh mục

en: Choose Date and Time
vi: Chọn Ngày và Giờ

en: Choose Package
vi: Chọn Gói

en: Choose Service
vi: Chọn Dịch vụ

en: Choose a Form
vi: Chọn một biểu mẫu

en: Choose a currency that will be used for all price based settings.
vi: Chọn loại tiền tệ sẽ được sử dụng cho tất cả các cài đặt liên quan đến giá.

en: Choose a form you want to customize. The Step-by-Step 2.0 form is the new and improved version which provides you with better design and user experience, as well as better speed.
vi: Chọn một biểu mẫu bạn muốn tùy chỉnh. Biểu mẫu Đặt hẹn Bước theo Bước 2.0 là phiên bản mới và nâng cấp mang lại thiết kế và trải nghiệm người dùng tốt hơn, cũng như tốc độ hoạt động tốt hơn.

en: Choose a group service
vi: Chọn một dịch vụ nhóm

en: Choose a time interval that will be used when defining all time based settings.
vi: Chọn khoảng thời gian sẽ được sử dụng khi định nghĩa tất cả các cài đặt dựa trên thời gian.

en: Choose date and time
vi: Chọn ngày và giờ

en: Choose how Amelia suggests an alternative date when the selected recurring date has no available time slots.
vi: Chọn cách Amelia đề xuất ngày thay thế khi ngày định kỳ đã chọn không có khung giờ trống.

en: Choose how custom field data is sent in group bookings.
vi: Chọn cách dữ liệu trường tùy chỉnh được gửi trong đặt chỗ nhóm.

en: Choose how payments are handled for recurring appointments. If payment is collected only for the first one, the remaining appointments are paid on-site.
vi: Chọn cách xử lý thanh toán cho các cuộc hẹn định kỳ. Nếu chỉ thu tiền cho lần đầu tiên, các cuộc hẹn còn lại sẽ được thanh toán tại chỗ.

en: Choose how recurring appointments can be booked. 'Disabled' turns recurring booking off, while 'All' allows customers to choose between available recurrence options.
vi: Chọn cách các cuộc hẹn định kỳ có thể được đặt. 'Tắt' sẽ tắt đặt chỗ định kỳ, trong khi 'Tất cả' cho phép khách hàng chọn giữa các tùy chọn định kỳ có sẵn.

en: Choose layout version
vi: Chọn Placeholder

en: Choose the invoice format that will be used in notifications and on the customer panel.
vi: Chọn định dạng hóa đơn sẽ được sử dụng trong thông báo và trên bảng điều khiển khách hàng.

en: Choose time you want to repeat appointment
vi: Chọn thời gian bạn muốn lặp lại cuộc hẹn

en: Choose when the repeating ends
vi: Chọn khi nào lặp lại kết thúc

en: Choose whether you want to manage services, events, or both.
vi: Chọn xem bạn muốn quản lý dịch vụ, sự kiện hay cả hai.

en: Choosing layout of first step in step by step form
vi: Chọn bố cục của bước đầu tiên trong biểu mẫu từng bước

en: Class
vi: Lớp

en: Clear
vi: Xóa

en: Clear filters
vi: Xóa bộ lọc

en: Click "Configure" to edit the text that will appear when this placeholder is used in notifications.
vi: Nhấp vào "Cấu hình" để chỉnh sửa văn bản sẽ xuất hiện khi trình giữ chỗ này được sử dụng trong thông báo.

en: Click + Service below to get started.
vi: Nhấp vào + Dịch vụ bên dưới để bắt đầu.

en: Click on the activation link in the e-mail we sent to
vi: Nhấp vào liên kết kích hoạt trong email chúng tôi đã gửi tới

en: Click to upload
vi: Nhấp để tải lên

en: Client ID
vi: ID Khách hàng

en: Client ID and secret
vi: ID khách hàng và khóa bí mật

en: Client Time:
vi: Thời gian của khách hàng:

en: Client secret
vi: Mã bí mật khách hàng

en: Close
vi: Đóng

en: Close Event
vi: Đóng sự kiện

en: Close Event after certain minimum is reached
vi: Đóng Sự kiện sau một số tối thiểu nhất đã đạt được

en: Close event when minimum capacity is reached
vi: Đóng sự kiện khi đạt sức chứa tối thiểu

en: Closed
vi: Đã đóng

en: Closes at
vi: Đóng cửa lúc

en: Closes on
vi: Đóng cửa vào

en: Closes on:
vi: Đóng cửa vào ngày:

en: Coaching
vi: Huấn luyện

en: Code
vi: Mã

en: Collapse all
vi: Thu gọn tất cả

en: Collapse menu
vi: Thu gọn menu

en: Collect the information your business truly needs
vi: Thu thập thông tin mà doanh nghiệp của bạn thực sự cần

en: Color
vi: Màu sắc

en: Colors
vi: Màu sắc

en: Colors & Fonts
vi: Màu sắc & Phông chữ

en: Comma (,)
vi: Dấu phẩy (,)

en: Comma-dot
vi: Dấu phẩy-chấm

en: Company
vi: Công ty

en: Company Days off
vi: Ngày Nghỉ của Công Ty

en: Company Email:
vi: Email công ty:

en: Company Phone:
vi: Số điện thoại công ty:

en: Company VAT number
vi: Mã số thuế công ty

en: Company address
vi: Địa chỉ công ty

en: Company days off
vi: Ngày nghỉ của công ty

en: Company email
vi: Email công ty

en: Company name
vi: Tên công ty

en: Company phone
vi: Điện thoại công ty

en: Company website
vi: Trang web công ty

en: Compared to previous range
vi: So với khoảng thời gian trước

en: Complete booking with payment
vi: Hoàn tất đặt chỗ kèm thanh toán

en: Complete booking without payment
vi: Hoàn tất đặt chỗ mà không cần thanh toán

en: Completed
vi: Hoàn thành

en: Configuration
vi: Cấu hình

en: Configure
vi: Cấu hình

en: Configure notifications for waiting list updates
vi: Cấu hình thông báo cho các cập nhật danh sách chờ

en: Configure placeholder
vi: Cấu hình placeholder

en: Configure the cart appointments details placeholder.
vi: Cấu hình chỗ giữ chỗ chi tiết cuộc hẹn trong giỏ hàng.

en: Configure the group appointment details placeholder.
vi: Cấu hình chỗ giữ chỗ chi tiết cuộc hẹn nhóm.

en: Configure the group event details placeholder.
vi: Cấu hình chỗ giữ chỗ chi tiết sự kiện nhóm.

en: Configure the package appointments details placeholder.
vi: Cấu hình chỗ giữ chỗ chi tiết cuộc hẹn theo gói.

en: Configure the recurring appointments details placeholder.
vi: Cấu hình chỗ giữ chỗ chi tiết cuộc hẹn định kỳ.

en: Configure waiting list for appointments
vi: Cấu hình danh sách chờ cho các cuộc hẹn

en: Confirm
vi: Xác nhận

en: Congratulations
vi: Chúc mừng

en: Congratulations!
vi: Chúc mừng!

en: Connect
vi: Kết nối

en: Connect APIs effortlessly for smooth, integrated workflows.
vi: Kết nối API dễ dàng để có quy trình làm việc tích hợp, mượt mà.

en: Connect Apple Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
vi: Kết nối Lịch Apple để đồng bộ hóa sự kiện cá nhân và công việc của bạn, cùng với của nhân viên.

en: Connect Google Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
vi: Kết nối Lịch Google để đồng bộ hóa sự kiện cá nhân và công việc của bạn, cùng với của nhân viên.

en: Connect Outlook Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
vi: Kết nối Lịch Outlook để đồng bộ hóa sự kiện cá nhân và công việc của bạn, cùng với của nhân viên.

en: Connect employee calendars, meeting tools, and other integrations to keep schedules perfectly synced and communication effortless across your entire team.
vi: Kết nối lịch làm việc của nhân viên, công cụ họp và các tích hợp khác để đảm bảo lịch trình luôn đồng bộ hoàn hảo và giao tiếp thuận tiện trên toàn bộ đội ngũ của bạn.

en: Connect to Apple Calendar
vi: Kết nối với Lịch Apple

en: Connect to your personal Apple Calendar
vi: Kết nối với Lịch Apple cá nhân của bạn

en: Connect with web apps to automate messaging and send updates to custom URLs.
vi: Kết nối với các ứng dụng web để tự động hóa tin nhắn và gửi cập nhật đến các URL tùy chỉnh.

en: Connect your Google Calendar here so once<br/>the appointment is scheduled it can be added<br/>to your Google Calendar automatically.
vi: Kết nối lịch Google của bạn ở đây để khi cuộc hẹn được lên lịch, nó có thể được thêm vào lịch Google của bạn một cách tự động.

en: Connect your personal Zoom account to host virtual meetings and chats.
vi: Kết nối tài khoản Zoom cá nhân của bạn để tổ chức các cuộc họp và trò chuyện trực tuyến.

en: Connected
vi: Đã kết nối

en: Connecting to Apple Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
vi: Không thể kết nối với Lịch Apple. Vui lòng liên hệ quản trị viên để được hỗ trợ.

en: Connecting to Google Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
vi: Không thể kết nối với Lịch Google. Vui lòng liên hệ quản trị viên để được hỗ trợ.

en: Connecting to Outlook Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
vi: Không thể kết nối với Lịch Outlook. Vui lòng liên hệ quản trị viên để được hỗ trợ.

en: Connecting to Stripe is not available. Please contact an administrator for assistance.
vi: Không thể kết nối với Stripe. Vui lòng liên hệ quản trị viên để được hỗ trợ.

en: Connecting to Zoom is not available. Please contact an administrator for assistance.
vi: Không thể kết nối với Zoom. Vui lòng liên hệ quản trị viên để được hỗ trợ.

en: Consulting
vi: Tư vấn

en: Contact message
vi: Thông báo liên hệ

en: Contact support.
vi: Liên hệ bộ phận hỗ trợ.

en: Content
vi: Nội dung

en: Content Text Color
vi: Màu chữ Nội dung

en: Content area
vi: Khu vực nội dung

en: Content placeholders
vi: Chỗ dành cho nội dung

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Continue Booking
vi: Tiếp tục Đặt lịch

en: Continue setup
vi: Tiếp tục cài đặt

en: Copy your API key now, as it won't be visible again.
vi: Hãy sao chép khóa API của bạn ngay, vì nó sẽ không hiển thị lại.

en: Cost
vi: Chi phí

en: Could not delete category. This category has services available for booking in purchased package.
vi: Không thể xóa danh mục. Danh mục này có các dịch vụ có sẵn để đặt trong gói đã mua.

en: Could not delete category. This category has services with {count} future appointment. | Could not delete category. This category has services with {count} future appointments.
vi: Không thể xóa danh mục. Danh mục này có các dịch vụ với {count} cuộc hẹn trong tương lai. | Không thể xóa danh mục. Danh mục này có các dịch vụ với {count} các cuộc hẹn trong tương lai.

en: Could not delete service. This service has {count} appointment in the future. | Could not delete service. This service has {count} appointments in the future.
vi: Không thể xóa dịch vụ. Dịch vụ này có {count} cuộc hẹn trong tương lai. | Không thể xóa dịch vụ. Dịch vụ này có {count} cuộc hẹn trong tương lai.

en: Could not delete user. This user has {count} appointment in the future. | Could not delete user. This user has {count} appointments in the future.
vi: Không thể xóa người dùng. Người dùng này có {count} cuộc hẹn trong tương lai. | Không thể xóa người dùng. Người dùng này có {count} cuộc hẹn trong tương lai.

en: Count Once
vi: Đếm một lần

en: Count per Person
vi: Đếm theo người

en: Count time from
vi: Đếm thời gian từ

en: Country
vi: Số Tiền

en: Counts one primary customer plus any additional people they add.
vi: Tính số lượng một khách hàng chính cộng với bất kỳ người nào khác mà họ thêm vào.

en: Counts the total number of people entered, including the primary customer.
vi: Đếm tổng số người đã nhập, bao gồm cả khách hàng chính.

en: Coupon
vi: Mã giảm giá

en: Coupon Details
vi: Chi tiết phiếu giảm giá

en: Coupon Limit Reached
vi: Đã đạt giới hạn phiếu giảm giá

en: Coupon code
vi: Mã giảm giá

en: Coupon field
vi: Trường mã giảm giá

en: Coupon has been created.
vi: Phiếu giảm giá đã được tạo.

en: Coupon has been deleted.
vi: Phiếu giảm giá đã bị xóa.

en: Coupon has been hidden.
vi: Phiếu giảm giá đã được ẩn.

en: Coupon has been updated.
vi: Phiếu giảm giá đã được cập nhật.

en: Coupon is now visible.
vi: Phiếu giảm giá hiện đã được hiển thị.

en: Coupon limit reached
vi: Giới hạn phiếu giảm giá đã đạt đến

en: Coupon needs to have discount or deduction
vi: Mã giảm giá cần có ưu đãi hoặc giảm trừ

en: Coupon segment
vi: Phần mã giảm giá

en: Coupons
vi: Mã giảm giá

en: Coupons overview
vi: Tổng quan về phiếu giảm giá

en: Coupons setup
vi: Cài đặt phiếu giảm giá

en: Create Amelia Customers
vi: Tạo Khách hàng Amelia

en: Create Amelia Employees
vi: Tạo Nhân viên Amelia

en: Create Appointments list
vi: Danh sách Cuộc hẹn trong Gói

en: Create Customers from WP Users with Amelia Customer Role
vi: Tạo Khách hàng từ Người dùng WP với Vai trò Khách hàng Amelia

en: Create Employees from WP Users with Amelia Employee Role
vi: Tạo Nhân viên từ Người dùng WP với Vai trò Nhân viên Amelia

en: Create New
vi: Tạo Mới

en: Create New Tag
vi: Tạo thẻ mới

en: Create a coupon code customers can enter during booking to get a discount.
vi: Tạo mã giảm giá mà khách hàng có thể nhập khi đặt chỗ để nhận chiết khấu.

en: Create and manage recurring events with customizable schedules for flexibility and convenience.
vi: Tạo và quản lý các sự kiện định kỳ với lịch trình tùy chỉnh để linh hoạt và thuận tiện.

en: Create custom notifications that trigger based on booking status or schedule reminders, keeping customers and employees informed at exactly the right time.
vi: Tạo thông báo tùy chỉnh được kích hoạt dựa trên trạng thái đặt chỗ hoặc lời nhắc lịch trình, giúp khách hàng và nhân viên luôn được thông báo đúng thời điểm.

en: Create employee
vi: Tạo nhân viên

en: Create event
vi: Tạo sự kiện

en: Create meetings for pending appointments
vi: Tạo cuộc họp cho các cuộc hẹn đang chờ xử lý

en: Create new
vi: Tạo mới

en: Create new badge
vi: Tạo huy hiệu mới

en: Create new tag
vi: Tạo thẻ mới

en: Create online classrooms automatically for each booked appointment or event.
vi: Tự động tạo lớp học trực tuyến cho mỗi cuộc hẹn hoặc sự kiện đã đặt.

en: Create resources like rooms or chairs that can be shared across services, locations, and employees.
vi: Tạo các tài nguyên như phòng hoặc ghế có thể được chia sẻ giữa các dịch vụ, địa điểm và nhân viên.

en: Create rooms, equipment, or other resources that can be shared across employees, services, or locations, ensuring customers only see time slots when everything they need is truly available.
vi: Tạo phòng, thiết bị hoặc các tài nguyên khác có thể chia sẻ giữa các nhân viên, dịch vụ hoặc địa điểm, đảm bảo khách hàng chỉ thấy các khung giờ trống khi tất cả các tài nguyên cần thiết thực sự có sẵn.

en: Create scheduled events with fixed dates, prices and capacities.
vi: Tạo các sự kiện được lên lịch với ngày cố định, giá cả và sức chứa.

en: Create service
vi: Tạo dịch vụ

en: Create spaces for pending appointments
vi: Tạo không gian cho các cuộc hẹn đang chờ

en: Create unique coupon codes that customers can redeem during booking-offer discounts or even free appointments to boost engagement, satisfaction, and sales.
vi: Tạo mã giảm giá duy nhất mà khách hàng có thể sử dụng khi đặt chỗ để nhận ưu đãi giảm giá hoặc thậm chí là các cuộc hẹn miễn phí, nhằm tăng cường tương tác, sự hài lòng và doanh số bán hàng.

en: Created On
vi: Được Tạo Vào

en: Created on
vi: Được tạo vào

en: Credit Card
vi: Thẻ Tín dụng

en: Credit minimum to send reminder
vi: Số dư tối thiểu để gửi nhắc nhở

en: Credit or debit card:
vi: Thẻ tín dụng hoặc thẻ ghi nợ:

en: Currency
vi: Tiền tệ

en: Current Password
vi: Mật khẩu Hiện tại:

en: Current password
vi: Mật khẩu hiện tại

en: Custom
vi: Tùy chỉnh

en: Custom Address
vi: Địa chỉ Tùy chỉnh

en: Custom Color
vi: Màu Tùy chỉnh

en: Custom Duration & Pricing
vi: Thời lượng & Giá cả Tùy Chỉnh

en: Custom Field
vi: Trường Tùy chỉnh

en: Custom Fields
vi: Trường Tùy chỉnh

en: Custom Pricing
vi: Giá Tùy chỉnh

en: Custom address
vi: Địa chỉ tùy chỉnh

en: Custom currency symbol
vi: Ký hiệu tiền tệ tùy chỉnh

en: Custom field
vi: Trường tùy chỉnh

en: Custom field has been added
vi: Trường tùy chỉnh đã được thêm

en: Custom field has been deleted.
vi: Trường tùy chỉnh đã bị xóa.

en: Custom field has been saved
vi: Trường tùy chỉnh đã được lưu

en: Custom fields
vi: Trường tùy chỉnh

en: Custom fields delivery
vi: Giao trường tùy chỉnh

en: Custom fields have been updated.
vi: Các trường tùy chỉnh đã được cập nhật.

en: Custom fields setup
vi: Cài đặt trường tùy chỉnh

en: Custom font family
vi: Gia đình phông chữ tùy chỉnh

en: Custom notification
vi: Thông báo tùy chỉnh

en: Custom notifications
vi: Thông báo tùy chỉnh

en: Custom pricing
vi: Giá tùy chỉnh

en: Custom pricing spots will override Maximum allowed spots value.
vi: Chỗ ngồi có giá tùy chỉnh sẽ ghi đè giá trị Chỗ tối đa cho phép.

en: Custom range
vi: Phạm vi tùy chỉnh

en: Custom service duration
vi: Thời gian dịch vụ tùy chỉnh

en: Custom/regular pricing adjustments are not permitted for events with confirmed attendees.
vi: Không được phép điều chỉnh giá tùy chỉnh/thường xuyên cho các sự kiện có người tham dự đã xác nhận.

en: Customer
vi: Khách hàng

en: Customer Asc
vi: Khách hàng Tăng dần

en: Customer Desc
vi: Khách hàng Giảm dần

en: Customer Panel
vi: Bảng điều khiển Khách hàng

en: Customer Panel Page URL
vi: URL Trang Bảng Điều Khiển Khách hàng

en: Customer Profile
vi: Hồ sơ khách hàng

en: Customer configuration
vi: Cấu hình khách hàng

en: Customer details
vi: Chi tiết khách hàng

en: Customer email
vi: Email khách hàng

en: Customer filter
vi: Bộ lọc khách hàng

en: Customer first name
vi: Tên khách hàng đầu tiên

en: Customer full name
vi: Họ và tên đầy đủ của khách hàng

en: Customer has already booked this appointment
vi: Khách hàng đã đặt lịch này trước đó

en: Customer has been blocked.
vi: Khách hàng đã bị chặn.

en: Customer has been created.
vi: Khách hàng đã được tạo.

en: Customer has been deleted.
vi: Khách hàng đã bị xóa.

en: Customer has been unblocked.
vi: Khách hàng đã được bỏ chặn.

en: Customer has been updated.
vi: Khách hàng đã được cập nhật.

en: Customer information
vi: Thông tin khách hàng

en: Customer last name
vi: Tên khách hàng cuối cùng

en: Customer name
vi: Tên khách hàng

en: Customer note
vi: Ghi chú của khách hàng

en: Customer note has been added.
vi: Ghi chú khách hàng đã được thêm.

en: Customer note has been updated.
vi: Ghi chú khách hàng đã được cập nhật.

en: Customer panel
vi: Bảng điều khiển khách hàng

en: Customer panel access link
vi: Liên kết truy cập bảng điều khiển khách hàng

en: Customer phone
vi: Điện thoại của khách hàng

en: Customer plus additional people
vi: Khách hàng cộng thêm người khác

en: Customer setup
vi: Thiết lập khách hàng

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment or package.
vi: Khách hàng sẽ được chuyển hướng đến URL này sau khi họ đặt lịch hoặc gói dịch vụ.

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment.
vi: Khách hàng sẽ được chuyển hướng đến URL này sau khi họ đặt lịch.

en: Customer will be redirected to this URL once the payment from the link is processed.
vi: Khách hàng sẽ được chuyển hướng đến URL này sau khi thanh toán từ liên kết được xử lý.

en: Customer(s)
vi: Khách Hàng

en: Customers
vi: Khách hàng

en: Customers detected in file:
vi: Khách hàng được phát hiện trong tệp:

en: Customers imported from file:
vi: Khách hàng được nhập từ tệp:

en: Customers in Waiting list
vi: Khách hàng trong danh sách chờ

en: Customers will be redirected to this URL after booking an event.
vi: Khách hàng sẽ được chuyển hướng đến URL này sau khi đặt chỗ cho sự kiện.

en: Customers will be redirected to this URL after scheduling an appointment.
vi: Khách hàng sẽ được chuyển hướng đến URL này sau khi đặt lịch hẹn.

en: Customers will be redirected to this URL after they complete their payment.
vi: Khách hàng sẽ được chuyển hướng đến URL này sau khi hoàn tất thanh toán.

en: Customize
vi: Tùy chỉnh

en: Customize every interaction by gathering the right information for services, events, and customer records
vi: Tùy chỉnh mọi tương tác bằng cách thu thập thông tin phù hợp cho dịch vụ, sự kiện và hồ sơ khách hàng.

en: Customize offerings to match specific services and meet diverse client needs
vi: Tùy chỉnh các gói dịch vụ để phù hợp với các dịch vụ cụ thể và đáp ứng nhu cầu đa dạng của khách hàng.

en: Daily
vi: Hàng ngày

en: Daily occupancy
vi: Tỷ lệ lấp đầy hàng ngày

en: Danger button background color
vi: Màu nền nút Cảnh báo

en: Danger button text color
vi: Màu văn bản nút Cảnh báo

en: Dark Theme
vi: Chế độ tối

en: Dashboard
vi: Bảng Điều Khiển

en: Data that remains unchanged:
vi: Dữ liệu không thay đổi:

en: Data to be updated:
vi: Dữ liệu cần được cập nhật:

en: Date
vi: Ngày

en: Date & Time
vi: Ngày & Giờ

en: Date & time
vi: Ngày & giờ

en: Date & time periods of the event with Lesson Space join links
vi: Thời gian và khoảng thời gian của sự kiện kèm theo các liên kết tham gia Lesson Space

en: Date Asc
vi: Ngày tăng dần

en: Date Desc
vi: Ngày giảm dần

en: Date Picker
vi: Chọn ngày

en: Date Purchased Asc
vi: Ngày mua tăng dần

en: Date Purchased Desc
vi: Ngày mua giảm dần

en: Date Ranges that are not defined will use default price from ticket category.
vi: Phạm vi ngày chưa được xác định sẽ sử dụng giá mặc định từ danh mục vé.

en: Date and Time
vi: Ngày và Giờ

en: Date and time
vi: Ngày và giờ

en: Date of Birth
vi: Ngày Sinh

en: Date of birth
vi: Ngày sinh

en: Date of birth must be in the same format as chosen in your WP settings. If a date format with a comma is used, the dates should be in quotes.
vi: Ngày sinh phải theo định dạng đã chọn trong cài đặt WP của bạn. Nếu sử dụng định dạng ngày có dấu phẩy, các ngày phải được đặt trong dấu ngoặc kép.

en: Date periods of the event with Lesson Space join links
vi: Khoảng thời gian của sự kiện với các liên kết tham gia Lesson Space

en: Date picker
vi: Bộ chọn ngày

en: Date purchased
vi: Ngày mua

en: Date range
vi: Khoảng thời gian

en: Date ranges that are not defined will use the default price from the ticket category.
vi: Các khoảng ngày không được định nghĩa sẽ sử dụng giá mặc định từ danh mục vé.

en: Date:
vi: Ngày:

en: Dates:
vi: Ngày:

en: Day
vi: Ngày

en: Day Off
vi: Ngày Nghỉ

en: Day Off name
vi: Tên Ngày Nghỉ

en: Day of the Week
vi: Khoảng thời gian của sự kiện

en: Day of the week
vi: Ngày trong tuần

en: Day off name
vi: Tên ngày nghỉ

en: Days
vi: Ngày

en: Days Off
vi: Ngày Nghỉ

en: Days off
vi: Ngày nghỉ

en: Deactivate
vi: Vô hiệu hóa

en: Dear %customer_full_name%, Thank you for choosing our company, %company_name%
vi: Kính gửi %customer_full_name%, Cảm ơn bạn đã chọn công ty của chúng tôi, %company_name%

en: Dear <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>Thank you for choosing our company, <br> <b>%company_name%</b>
vi: Chào mừng <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>Cảm ơn bạn đã chọn công ty của chúng tôi, <br> <b>%company_name%</b>

en: Deduction
vi: Khấu Trừ

en: Deduction Asc
vi: Khấu trừ Tăng dần

en: Deduction Desc
vi: Khấu trừ Giảm dần

en: Default Label
vi: Nhãn Mặc định

en: Default Square location
vi: Vị trí Square mặc định

en: Default appointment status
vi: Trạng thái cuộc hẹn mặc định

en: Default back end page
vi: Trang quản trị mặc định

en: Default language
vi: Ngôn ngữ mặc định

en: Default location
vi: Vị trí mặc định

en: Default number of items per page on the back end
vi: Số lượng mục mặc định hiển thị trên mỗi trang trong giao diện quản trị

en: Default number of items per page on the front end
vi: Số lượng mục mặc định trên mỗi trang ở giao diện người dùng

en: Default page
vi: Trang mặc định

en: Default payment method
vi: Phương thức thanh toán mặc định

en: Default phone country code
vi: Mã quốc gia điện thoại mặc định

en: Default time slot step
vi: Bước thời gian mặc định

en: Define how far into the future customers can book appointments.
vi: Xác định khoảng thời gian trong tương lai mà khách hàng có thể đặt lịch hẹn.

en: Define the maximum number of uses per customer. Once the limit is reached, the coupon will no longer be valid for that customer.
vi: Xác định số lần sử dụng tối đa cho mỗi khách hàng. Khi đạt đến giới hạn, mã giảm giá sẽ không còn hiệu lực cho khách hàng đó.

en: Define the time before the appointment during which customers can't book.
vi: Xác định thời gian trước cuộc hẹn mà khách hàng không thể đặt lịch.

en: Define the time before the appointment during which customers can't cancel.
vi: Xác định thời gian trước cuộc hẹn mà khách hàng không thể hủy bỏ.

en: Define the time before the appointment during which customers can't reschedule.
vi: Xác định thời gian trước cuộc hẹn mà khách hàng không thể thay đổi lịch.

en: Define the total number of uses allowed for this coupon. Once the limit is reached, the coupon becomes inactive.
vi: Xác định tổng số lần sử dụng được phép cho mã giảm giá này. Khi đạt đến giới hạn, mã giảm giá sẽ không còn hoạt động.

en: Define which capabilities will be requested when creating an Express connected account
vi: Xác định các quyền hạn sẽ được yêu cầu khi tạo tài khoản Express kết nối.

en: Defines the language used for notifications sent to this customer for bookings created from the admin or employee panel. If a supported language was used in a previous booking, it will be automatically selected; otherwise, you can set it manually.
vi: Xác định ngôn ngữ được sử dụng cho thông báo gửi đến khách hàng này cho các đặt chỗ được tạo từ bảng quản trị hoặc bảng nhân viên. Nếu một ngôn ngữ được hỗ trợ đã được sử dụng trong một lần đặt chỗ trước đó, nó sẽ được chọn tự động; nếu không, bạn có thể thiết lập thủ công.

en: Delete
vi: Xóa

en: Delete Amelia content
vi: Xóa nội dung Amelia

en: Delete Event
vi: Xóa Sự kiện

en: Delete Notification
vi: Xóa Thông Báo

en: Delete Package Booking
vi: Xóa đặt chỗ gói

en: Delete Period
vi: Chọn Chu kỳ Lặp lại

en: Delete appointment
vi: Xóa cuộc hẹn

en: Delete block time
vi: Xóa khung giờ bị chặn

en: Delete booking
vi: Xóa đặt chỗ

en: Delete category
vi: Xóa danh mục

en: Delete coupon
vi: Xóa mã giảm giá

en: Delete custom field
vi: Xóa trường tùy chỉnh

en: Delete customer
vi: Xóa khách hàng

en: Delete employee
vi: Xóa nhân viên

en: Delete event booking
vi: Xóa đặt chỗ sự kiện

en: Delete following
vi: Xóa theo sau

en: Delete location
vi: Xóa địa điểm

en: Delete package
vi: Xóa gói

en: Delete profile
vi: Xóa hồ sơ

en: Delete resource
vi: Xóa tài nguyên

en: Delete service
vi: Xóa dịch vụ

en: Delete tables, roles, files and settings once the Amelia plugin is deleted.
vi: Xóa bảng, vai trò, tệp và cài đặt khi tiện ích Amelia bị gỡ cài đặt.

en: Delete tax
vi: Xóa thuế

en: Deliver a smoother booking experience by showing customers only real, available time slots
vi: Cung cấp trải nghiệm đặt chỗ mượt mà hơn bằng cách chỉ hiển thị cho khách hàng các khung giờ thực tế và còn trống.

en: Deliver personalized messages tailored to your business tone, branding, and workflow
vi: Gửi các thông điệp cá nhân hóa được tùy chỉnh theo phong cách kinh doanh, thương hiệu và quy trình làm việc của bạn.

en: Delivered
vi: Đã gửi

en: Deposit
vi: Tiền Đặt Cọc

en: Deposit Payment
vi: Thanh toán đặt cọc

en: Deposit amount
vi: Số tiền đặt cọc

en: Deposit only
vi: Chỉ đặt cọc

en: Deposit payment
vi: Thanh toán tiền gửi

en: Deposit type
vi: Loại đặt cọc

en: Description
vi: Mô tả

en: Description:
vi: Mô tả:

en: Details
vi: Chi tiết

en: Details changed
vi: Chi tiết đã thay đổi

en: Did not receive the email? Check your spam filter, or
vi: Không nhận được email? Kiểm tra bộ lọc thư rác của bạn, hoặc

en: Direct charge
vi: Trang chuyển hướng

en: Disable
vi: Vô hiệu hóa

en: Disable this option to allow only individual customers to book group appointments, without the ability to bring additional people.
vi: Vô hiệu hóa tùy chọn này để chỉ cho phép khách hàng cá nhân đặt lịch hẹn nhóm, mà không có khả năng mang thêm người.

en: Disabled
vi: Tắt

en: Discard
vi: Hủy bỏ

en: Disconnect
vi: Ngắt Kết Nối

en: Disconnect Employee
vi: Ngắt kết nối nhân viên

en: Disconnect account
vi: Ngắt kết nối tài khoản

en: Disconnect employee account
vi: Ngắt kết nối tài khoản nhân viên

en: Disconnect from Apple
vi: Ngắt Kết Nối

en: Discount
vi: Giảm giá

en: Discount (%)
vi: Giảm giá (%)

en: Discount Asc
vi: Giảm giá tăng dần

en: Discount Desc
vi: Giảm giá giảm dần

en: Discount type
vi: Loại giảm giá

en: Display Amelia booking forms and panels on BuddyBoss member profiles.
vi: Hiển thị các biểu mẫu và bảng điều khiển đặt chỗ của Amelia trên hồ sơ thành viên BuddyBoss.

en: Display Field:
vi: Hiển thị Trường:

en: Display events in a calendar view, allowing customers to browse, search, and book directly. A great way to highlight upcoming events in an interactive format.
vi: Hiển thị sự kiện dưới dạng lịch, cho phép khách hàng duyệt, tìm kiếm và đặt chỗ trực tiếp. Một cách tuyệt vời để làm nổi bật các sự kiện sắp tới trong một định dạng tương tác.

en: Do you want to cancel following events?
vi: Bạn muốn hủy những sự kiện sau không?

en: Do you want to cancel this purchase?
vi: Bạn có muốn hủy bỏ giao dịch này không?

en: Do you want to delete following canceled events?
vi: Bạn có muốn xóa các sự kiện đã hủy sau đây không?

en: Do you want to delete this appointment?
vi: Bạn có muốn xóa cuộc hẹn này không?

en: Do you want to open following events?
vi: Bạn muốn mở những sự kiện sau không?

en: Do you want to repeat this appointment?
vi: Bạn có muốn lặp lại cuộc hẹn này không?

en: Do you want to update following events?
vi: Bạn muốn cập nhật những sự kiện sau không?

en: Documentation
vi: Tài liệu

en: Don't Import
vi: Không nhập

en: Don't have an account?
vi: Chưa có tài khoản?

en: Don't send reminders within the selected time
vi: Không gửi nhắc nhở trong khoảng thời gian đã chọn

en: Don't suggest alternatives
vi: Không đề xuất các lựa chọn thay thế

en: Don't use Text mode option if you already have HTML code in the description, since once this option is enabled the existing HTML tags could be lost.
vi: Không sử dụng tùy chọn chế độ Văn bản nếu bạn đã có mã HTML trong phần mô tả, vì khi tùy chọn này được bật, các thẻ HTML hiện có có thể bị mất.

en: Dot-comma
vi: Dấu chấm phẩy

en: Download
vi: Tải xuống

en: Download .csv
vi: Tải xuống .csv

en: Download Invoice
vi: Tải xuống .csv

en: Download PDF
vi: Tải xuống .csv

en: Download PDF Invoice
vi: Tải xuống .csv

en: Download XML
vi: Tải xuống .csv

en: Download XML Invoice
vi: Tải xuống .csv

en: Download invoice
vi: Tải xuống hóa đơn

en: Download your customer list instantly for reporting, marketing, or external system use, making data management faster and more convenient than ever.
vi: Tải xuống danh sách khách hàng của bạn ngay lập tức để sử dụng cho báo cáo, tiếp thị hoặc tích hợp với hệ thống bên ngoài, giúp quản lý dữ liệu nhanh chóng và thuận tiện hơn bao giờ hết.

en: Draft
vi: Bản nháp

en: Drag to rearrange columns and/or choose which ones to display.
vi: Kéo để sắp xếp lại các cột và/hoặc chọn cột nào để hiển thị.

en: Drive bookings with irresistible coupon offers
vi: Tăng doanh số đặt chỗ với các ưu đãi coupon hấp dẫn

en: Drop file here or click to upload
vi: Thả file vào đây hoặc nhấn để tải lên

en: Drop files here or click to upload
vi: Thả tệp vào đây hoặc nhấp để tải lên

en: Dropdown Color
vi: Chọn màu

en: Dropdown Text Color
vi: Chọn màu văn bản

en: Dropdown layout
vi: Chọn màu

en: Dropdowns
vi: Các trình đơn

en: Due
vi: Đến Hạn

en: Duplicate
vi: Nhân bản

en: Duplicate Event
vi: Nhân bản Sự kiện

en: Duplicate appointment
vi: Sao chép cuộc hẹn

en: Duplicate category
vi: Sao chép danh mục

en: Duplicate coupon
vi: Sao chép phiếu giảm giá

en: Duplicate employee
vi: Sao chép nhân viên

en: Duplicate fields are not allowed.
vi: Không được phép trùng lặp các trường.

en: Duplicate location
vi: Sao chép địa điểm

en: Duplicate package
vi: Sao chép gói

en: Duplicate resource
vi: Sao chép tài nguyên

en: Duplicate service
vi: Sao chép dịch vụ

en: Duration
vi: Thời lượng

en: Duration Asc
vi: Thời lượng tăng dần

en: Duration Desc
vi: Thời lượng giảm dần

en: Duration:
vi: Thời lượng:

en: E-Ticket Scanner
vi: Tên vé

en: E-Tickets
vi: Vé

en: E-ticket
vi: Vé điện tử

en: E-ticket QR code
vi: Mã QR vé điện tử

en: E-ticket scanner
vi: Máy quét vé điện tử

en: Each spot counts as one attendee.
vi: Mỗi chỗ ngồi được tính là một người tham dự.

en: Each:
vi: Mỗi:

en: Easily export your customer data in one click
vi: Dễ dàng xuất dữ liệu khách hàng chỉ với một cú nhấp chuột

en: Easily organize multiple business locations in one place, ensuring smooth operations and a consistent booking experience no matter where your services are offered.
vi: Dễ dàng quản lý nhiều địa điểm kinh doanh tại một nơi duy nhất, đảm bảo hoạt động trơn tru và trải nghiệm đặt chỗ nhất quán dù dịch vụ của bạn được cung cấp ở đâu.

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

en: Edit Appointment
vi: Chỉnh Sửa Cuộc Hẹn

en: Edit Attendee
vi: Chỉnh sửa Người tham dự

en: Edit Attendees
vi: Chỉnh sửa Người tham dự

en: Edit Category
vi: Thêm Danh Mục

en: Edit Coupon
vi: Sửa Mã Giảm Giá

en: Edit Customer
vi: Sửa Khách Hàng

en: Edit Event
vi: Chỉnh sửa Sự kiện

en: Edit Extra
vi: Chỉnh sửa Phụ phí

en: Edit Package Booking
vi: Chỉnh sửa đặt gói

en: Edit Tax
vi: Chỉnh sửa

en: Edit Tracking
vi: Chỉnh sửa theo dõi

en: Edit Webhook
vi: Chỉnh sửa Webhook

en: Edit appointment
vi: Chỉnh sửa cuộc hẹn

en: Edit block time
vi: Sửa khung giờ bị chặn

en: Edit booking
vi: Chỉnh sửa đặt chỗ

en: Edit custom field
vi: Chỉnh sửa trường tùy chỉnh

en: Edit custom notification
vi: Chỉnh sửa thông báo tùy chỉnh

en: Edit customer
vi: Chỉnh sửa khách hàng

en: Edit day off
vi: Chỉnh sửa ngày nghỉ

en: Edit employee
vi: Chỉnh sửa nhân viên

en: Edit event
vi: Chỉnh sửa sự kiện

en: Edit event booking
vi: Chỉnh sửa đặt chỗ sự kiện

en: Edit location
vi: Chỉnh sửa địa điểm

en: Edit package
vi: Chỉnh sửa gói

en: Edit resource
vi: Chỉnh sửa tài nguyên

en: Edit service
vi: Chỉnh sửa dịch vụ

en: Edit special day
vi: Chỉnh sửa ngày đặc biệt

en: Edit table
vi: Chỉnh sửa bảng

en: Edit transaction
vi: Chỉnh sửa giao dịch

en: Edit work hours
vi: Chỉnh sửa giờ làm việc

en: Efficiently manage appointment cancellations by allowing customers to join a waiting list and manually fill newly opened time slots.
vi: Quản lý hiệu quả việc hủy lịch hẹn bằng cách cho phép khách hàng tham gia danh sách chờ và tự động điền vào các khung giờ trống mới mở.

en: Effortless management for every location
vi: Quản lý dễ dàng cho mọi vị trí

en: Effortless tax management for every booking
vi: Quản lý thuế dễ dàng cho mọi đặt phòng

en: Effortlessly set up and manage events that repeat on your preferred schedule-offering flexibility, consistency, and a smooth experience for both your business and your customers.
vi: Dễ dàng thiết lập và quản lý các sự kiện lặp lại theo lịch trình ưa thích của bạn - mang lại sự linh hoạt, nhất quán và trải nghiệm mượt mà cho cả doanh nghiệp và khách hàng của bạn.

en: Eliminate manual calculations with smart, automated tax application
vi: Loại bỏ các tính toán thủ công bằng cách áp dụng thuế tự động thông minh.

en: Email Address
vi: Địa chỉ email

en: Email address
vi: Địa chỉ email

en: Email already exists with different name. Please check your name.
vi: Email đã tồn tại với tên khác nhau. Vui lòng kiểm tra tên của bạn.

en: Email copied to clipboard.
vi: Email đã được sao chép vào khay nhớ tạm.

en: Email field is required
vi: Trường email là bắt buộc

en: Email or Username
vi: Email hoặc Tên người dùng

en: Email with access link has been sent
vi: Email chứa liên kết truy cập đã được gửi đi

en: Employee
vi: Nhân viên

en: Employee Badge
vi: Hộp thoại Nhân viên

en: Employee Days off
vi: Ngày Nghỉ của Nhân Viên

en: Employee ID
vi: Nhân viên

en: Employee Profile
vi: Hồ sơ Nhân viên

en: Employee Selection
vi: Logic lựa chọn Nhân viên

en: Employee badges
vi: Thẻ nhân viên

en: Employee badges management
vi: Quản lý thẻ nhân viên

en: Employee calendar disconnected successfully
vi: Lịch của nhân viên đã được ngắt kết nối thành công

en: Employee calendar has been updated successfully.
vi: Lịch của nhân viên đã được cập nhật thành công.

en: Employee daily appointment limit has been reached. Please choose another date or employee.
vi: Giới hạn cuộc hẹn hàng ngày của nhân viên đã đạt đến. Vui lòng chọn ngày hoặc nhân viên khác.

en: Employee days off
vi: Ngày nghỉ của nhân viên

en: Employee description
vi: Mô tả nhân viên

en: Employee description popup
vi: Hộp thoại mô tả nhân viên

en: Employee details
vi: Chi tiết nhân viên

en: Employee dialog
vi: Hộp thoại nhân viên

en: Employee email
vi: Email nhân viên

en: Employee filter
vi: Bộ lọc nhân viên

en: Employee first name
vi: Tên nhân viên đầu tiên

en: Employee full name
vi: Họ và tên đầy đủ của nhân viên

en: Employee has been created.
vi: Nhân viên đã được tạo.

en: Employee has been deleted.
vi: Nhân viên đã bị xóa.

en: Employee has been hidden.
vi: Nhân viên đã bị ẩn.

en: Employee has been updated.
vi: Nhân viên đã được cập nhật.

en: Employee information
vi: Thông tin Nhân viên

en: Employee is now visible.
vi: Nhân viên hiện đã hiển thị.

en: Employee last name
vi: Tên nhân viên cuối cùng

en: Employee name
vi: Tên nhân viên

en: Employee name, email & phone
vi: Tên, email & điện thoại của nhân viên

en: Employee note
vi: Ghi chú của nhân viên

en: Employee note has been updated.
vi: Ghi chú của nhân viên đã được cập nhật.

en: Employee panel
vi: Bảng điều khiển nhân viên

en: Employee panel access link
vi: Liên kết truy cập bảng điều khiển nhân viên

en: Employee panel page URL
vi: URL trang bảng điều khiển nhân viên

en: Employee panel password
vi: Mật khẩu bảng điều khiển nhân viên

en: Employee password
vi: Mật khẩu nhân viên

en: Employee phone
vi: Điện thoại của nhân viên

en: Employee price
vi: Giá cho nhân viên

en: Employee profile
vi: Hồ sơ nhân viên

en: Employee selection
vi: Chọn nhân viên

en: Employee selection logic
vi: Logic lựa chọn Nhân viên

en: Employee setup
vi: Cài đặt nhân viên

en: Employees
vi: Nhân viên

en: Empower your team with seamless integrations
vi: Tăng cường khả năng làm việc của đội ngũ với các tích hợp mượt mà

en: Empty state
vi: Trạng thái trống

en: Enable
vi: Kích hoạt

en: Enable Amelia
vi: Bật Amelia

en: Enable Amelia Tabs on Profiles
vi: Bật tab Amelia trên hồ sơ

en: Enable Google Meet
vi: Bật Google Meet

en: Enable Microsoft Teams
vi: Bật Google Meet

en: Enable Payment from Link
vi: Bật thanh toán từ liên kết

en: Enable auto-reply message
vi: Kích hoạt tin nhắn trả lời tự động

en: Enable customers to manage their appointments and events efficiently. Personalize colors and labels to create a seamless and branded experience.
vi: Cho phép khách hàng quản lý cuộc hẹn và sự kiện của họ một cách hiệu quả. Cá nhân hóa màu sắc và nhãn để tạo ra trải nghiệm liền mạch và có thương hiệu.

en: Enable guest booking
vi: Kích hoạt đặt lịch cho khách vãng lai

en: Enable integration with WooCommerce
vi: Kích hoạt tích hợp với WooCommerce

en: Enable quick, contactless event check-ins with unique QR codes for each ticket.
vi: Kích hoạt việc check-in sự kiện nhanh chóng, không tiếp xúc với mã QR riêng cho mỗi vé.

en: Enable recurring event
vi: Hiển thị sự kiện định kỳ

en: Enable resource usage for a group booking
vi: Kích hoạt sử dụng tài nguyên cho đặt chỗ theo nhóm

en: Enable this option if you want customers to select at least one extra when booking. You can also choose how many extras are required.
vi: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn khách hàng chọn ít nhất một dịch vụ bổ sung khi đặt chỗ. Bạn cũng có thể chọn số lượng dịch vụ bổ sung cần thiết.

en: Enable this option if you want to allow your customers to delete their profile data (bookings won't be deleted).
vi: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn cho phép khách hàng xóa dữ liệu hồ sơ của họ (đặt hẹn sẽ không bị xóa).

en: Enable this option if you want to allow your customers to reschedule their own appointments.
vi: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn cho phép khách hàng đổi lại lịch hẹn của họ.

en: Enable this option if you want to count resource quantity usage for each additional person added during the booking.
vi: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn tính số lượng tài nguyên sử dụng cho mỗi người được thêm vào khi đặt chỗ.

en: Enable this option if you want to delete plugin tables, roles, files and settings<br>when deleting the plugin from plugins page
vi: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn xóa các bảng, vai trò, tệp và cài đặt của tiện ích<br>khi gỡ cài đặt tiện ích từ trang tiện ích.

en: Enable this option if you want to include Microsoft Teams in your event.
vi: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn bao gồm Google Meet trong sự kiện của bạn.

en: Enable this option if you want to make time slot step the same as service duration in the booking process
vi: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn bước thời gian trùng với thời lượng dịch vụ trong quá trình đặt lịch

en: Enable this option if you want to send ics file in email after approved bookings.
vi: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn gửi tệp ics trong email sau khi cuộc hẹn được phê duyệt.

en: Enable this option if you want to send ics file in email after pending bookings.
vi: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn gửi tệp ics trong email sau khi cuộc hẹn đang chờ.

en: Enable this option if you want your employee to receive data from the custom fields only for the last customer when there is a group booking
vi: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn nhân viên của bạn chỉ nhận dữ liệu từ các trường tùy chỉnh của khách hàng cuối cùng khi có một lịch hẹn nhóm

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Apple Calendar events.
vi: Bật tùy chọn này để thêm người tham dự sự kiện vào các sự kiện lịch Apple của nhân viên.

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Google Calendar events.
vi: Bật tùy chọn này để thêm người tham dự sự kiện vào các sự kiện trên Google Calendar của nhân viên.

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Outlook Calendar events.
vi: Bật tùy chọn này để thêm người tham dự sự kiện vào các sự kiện lịch Outlook của nhân viên.

en: Enable this option to create meetings for appointments with pending status.
vi: Bật tùy chọn này để tạo cuộc họp cho các cuộc hẹn có trạng thái đang chờ xử lý.

en: Enable this option to create spaces for appointments with pending status.
vi: Bật tùy chọn này để tạo khoảng trống cho các cuộc hẹn có trạng thái đang chờ xử lý.

en: Enable this option to display appointments with pending status in employees' calendars.
vi: Bật tùy chọn này để hiển thị các cuộc hẹn có trạng thái đang chờ xử lý trong lịch của nhân viên.

en: Enable this option to ensure that customers using an existing email or phone number maintain consistent first and last names.
vi: Bật tùy chọn này để đảm bảo rằng khách hàng sử dụng email hoặc số điện thoại hiện có duy trì tên và họ nhất quán.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Apple Calendar events.
vi: Bật tùy chọn này để bao gồm thời gian đệm cho các cuộc hẹn đã lên lịch trong các sự kiện trên Apple Calendar.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Google Calendar events.
vi: Bật tùy chọn này để bao gồm thời gian đệm cho các cuộc hẹn đã lên lịch trong sự kiện Google Calendar.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Outlook Calendar events.
vi: Bật tùy chọn này để bao gồm thời gian đệm cho các cuộc hẹn đã lên lịch trong sự kiện Lịch Outlook.

en: Enable this option to make sure that the invoice will be sent to the customer after booking.
vi: Bật tùy chọn này để đảm bảo hóa đơn sẽ được gửi cho khách hàng sau khi đặt chỗ.

en: Enable this option to receive a reminder email when your SMS balance reaches set minimum
vi: Bật tùy chọn này để nhận email nhắc nhở khi số dư SMS của bạn đạt đến mức tối thiểu được đặt.

en: Enable this option to repeat the notification at the defined interval.
vi: Bật tùy chọn này để lặp lại thông báo theo khoảng thời gian đã định.

en: Enable this option to use this custom field as the location in Google and Outlook Calendar events, ICS files, and ‘Add to Calendar’ events.
vi: Bật tùy chọn này để sử dụng trường tùy chỉnh này làm vị trí trong các sự kiện lịch Google và Outlook, tệp ICS và các sự kiện 'Thêm vào Lịch'.

en: Enable to display booking slots based on the client's time zone.
vi: Bật để hiển thị các khung giờ đặt chỗ dựa trên múi giờ của khách hàng.

en: Enable to require a deposit payment.
vi: Bật để yêu cầu thanh toán tiền đặt cọc.

en: Enabled
vi: Đã Bật

en: End Date
vi: Ngày Sự Kiện

en: End Time
vi: Thời Gian Kết Thúc

en: End Time Visibility:
vi: Hiển thị Thời gian Kết thúc:

en: End date
vi: Ngày kết thúc

en: End time
vi: Thời gian kết thúc

en: Endpoint
vi: Điểm kết thúc

en: Ends
vi: Kết thúc

en: Ends after
vi: Kết thúc sau

en: Ends on
vi: Kết thúc vào

en: Enhance bookings with customizable badges to strengthen your brand identity.
vi: Nâng cao việc đặt chỗ với các huy hiệu tùy chỉnh để củng cố nhận diện thương hiệu của bạn.

en: Enhance client trust by providing transparent, documented payment details for every booking
vi: Tăng cường niềm tin của khách hàng bằng cách cung cấp thông tin thanh toán minh bạch và được ghi chép chi tiết cho mỗi đặt phòng.

en: Enhance customer loyalty by rewarding clients with exclusive, personalized offers
vi: Tăng cường sự trung thành của khách hàng bằng cách thưởng cho khách hàng những ưu đãi độc quyền và cá nhân hóa.

en: Enhance flexibility with customer information ready for marketing tools or external platforms
vi: Tăng cường tính linh hoạt với thông tin khách hàng sẵn sàng cho các công cụ tiếp thị hoặc nền tảng bên ngoài.

en: Enhance the customer experience with clear, intuitive forms designed around your business needs
vi: Nâng cao trải nghiệm khách hàng với các biểu mẫu rõ ràng, trực quan được thiết kế dựa trên nhu cầu kinh doanh của bạn.

en: Enhance the customer experience with tailored add-ons that add convenience and value
vi: Nâng cao trải nghiệm khách hàng với các tiện ích mở rộng được tùy chỉnh, mang lại sự tiện lợi và giá trị.

en: Ensure accurate billing by applying the correct tax rates every time
vi: Đảm bảo tính chính xác của hóa đơn bằng cách áp dụng đúng tỷ lệ thuế mỗi lần.

en: Ensure accurate bookkeeping with clear, organized financial data
vi: Đảm bảo sổ sách kế toán chính xác với dữ liệu tài chính rõ ràng và được tổ chức khoa học.

en: Enter Address
vi: Nhập Địa chỉ

en: Enter Apple Calendar app specific password
vi: Nhập mật khẩu ứng dụng cụ thể của Lịch Apple

en: Enter Apple Calendar iCloud Id
vi: Nhập ID iCloud của Lịch Apple

en: Enter E-Ticket details manually
vi: Nhập chi tiết E-Ticket thủ công

en: Enter Event Name
vi: Nhập Tên Sự kiện

en: Enter a phone number, then press Enter to add
vi: Nhập số điện thoại, sau đó nhấn Enter để thêm

en: Enter booking ID
vi: Nhập ID Doanh nghiệp

en: Enter date of birth
vi: Ngày Sinh

en: Enter email
vi: Nhập email

en: Enter email, then press Enter to add
vi: Nhập email, sau đó nhấn Enter để thêm

en: Enter first name
vi: Nhập tên

en: Enter here URL of the page with [ameliacustomerpanel] shortcode if you want to send it to your customers in notifications. Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
vi: Nhập URL của trang có mã ngắn [ameliacustomerpanel] tại đây nếu bạn muốn gửi nó cho khách hàng trong thông báo. Hãy chắc chắn cũng thêm chỗ giữ chỗ trong thông báo để URL có thể được gửi đi.

en: Enter here URL of the page with [ameliaemployeepanel] shortcode if you want to send it to your employees in notifications. Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
vi: Nhập URL của trang có mã ngắn [ameliaemployeepanel] tại đây nếu bạn muốn gửi nó cho nhân viên trong thông báo. Hãy chắc chắn cũng thêm chỗ giữ chỗ trong thông báo để URL có thể được gửi đi.

en: Enter here an endpoint if you are using Mailgun from EU countries
vi: Nhập điểm kết thúc nếu bạn đang sử dụng Mailgun từ các quốc gia thuộc EU

en: Enter holiday or day off name
vi: Nhập tên ngày nghỉ hoặc nghỉ phép

en: Enter last name
vi: Nhập họ

en: Enter phone
vi: Nhập số điện thoại

en: Enter redirect URL
vi: Nhập URL chuyển hướng

en: Enter the event name that will be sent for tracking purposes.
vi: Nhập tên sự kiện sẽ được gửi để theo dõi.

en: Enter ticket code
vi: Vé sự kiện

en: Enter ticket code manually
vi: Nhập mã vé thủ công

en: Enter your account email address and we will send you an access link to your inbox.
vi: Nhập địa chỉ email tài khoản của bạn và chúng tôi sẽ gửi cho bạn một liên kết truy cập vào hộp thư đến của bạn.

en: Enter your credentials to access your account.
vi: Nhập thông tin đăng nhập của bạn để truy cập tài khoản.

en: Enter your email
vi: Nhập địa chỉ email của bạn

en: Enter your password
vi: Nhập mật khẩu của bạn

en: Enter, and re-enter your new password to continue
vi: Vui lòng nhập mật khẩu mới lần nữa

en: Error
vi: Lỗi

en: Error occurred
vi: Lỗi đã xảy ra

en: Error while generating CSV.
vi: Lỗi khi tạo CSV.

en: Estimated price
vi: Giá ước tính

en: Event
vi: Sự kiện

en: Event Asc
vi: Sự kiện Tăng dần

en: Event Available
vi: Sự kiện có sẵn

en: Event Booking Details
vi: Chi tiết Đặt chỗ Sự kiện

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event calendar view.
vi: Đặt chỗ Sự kiện là shortcode cho phép khách hàng của bạn đặt một trong các sự kiện mà bạn đã tạo ở phần quản trị với giao diện lịch sự kiện đơn giản.

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event list view.
vi: Biểu mẫu đặt lịch hẹn  sự kiện là shortcode giúp khách hàng của bạn có khả năng đặt một trong những sự kiện bạn đã tạo ở phía sau trong chế độ xem danh sách sự kiện đơn giản.

en: Event Calendar Booking Form
vi: Biểu mẫu Đặt Hẹn Trên Lịch Sự kiện

en: Event Colors:
vi: Màu Sự kiện:

en: Event Date and Time
vi: Ngày và Giờ Sự kiện

en: Event Day
vi: Ngày Sự kiện

en: Event Desc
vi: Mô tả sự kiện

en: Event Employee
vi: Nhân viên Sự kiện

en: Event Ends
vi: Kết thúc Sự kiện

en: Event Gallery:
vi: Bộ sưu tập Sự kiện:

en: Event ID
vi: ID Sự kiện

en: Event Info
vi: Thông Tin Sự Kiện

en: Event List Booking Form
vi: Biểu mẫu Đặt Hẹn Danh Sách Sự kiện

en: Event Location
vi: Địa điểm sự kiện

en: Event Starts
vi: Bắt đầu Sự kiện

en: Event Status
vi: Tình trạng Sự kiện

en: Event Subtotal
vi: Tổng cộng sự kiện

en: Event Type
vi: Loại Sự kiện

en: Event available
vi: Sự kiện có sẵn

en: Event booking has been created.
vi: Đặt chỗ sự kiện đã được tạo.

en: Event booking has been deleted.
vi: Đặt chỗ sự kiện đã bị xóa.

en: Event booking has been updated.
vi: Đặt chỗ sự kiện đã được cập nhật.

en: Event booking is unavailable
vi: Đặt lịch sự kiện không khả dụng

en: Event calendar booking from
vi: Đặt chỗ từ lịch sự kiện

en: Event card
vi: Thẻ sự kiện

en: Event date & time period
vi: Thời gian và khoảng thời gian của sự kiện

en: Event date & time periods with Google Meet join links
vi: Thời gian và ngày giờ sự kiện kèm theo liên kết tham gia Google Meet

en: Event date & time periods with Microsoft Teams join links
vi: Thời gian sự kiện và các khoảng thời gian kèm theo liên kết tham gia Microsoft Teams

en: Event date & time periods with Zoom join links
vi: Thời gian và khoảng thời gian sự kiện kèm theo liên kết tham gia Zoom

en: Event date & time periods with Zoom start links
vi: Thời gian sự kiện và khoảng thời gian với liên kết bắt đầu của Zoom

en: Event date period
vi: Thời gian diễn ra sự kiện

en: Event date periods with Google Meet join links
vi: Thời gian sự kiện kèm theo liên kết tham gia Google Meet

en: Event date periods with Microsoft Teams join links
vi: Thời gian sự kiện kèm theo liên kết tham gia Microsoft Teams

en: Event date periods with Zoom join links
vi: Thời gian sự kiện kèm theo liên kết tham gia Zoom

en: Event date periods with Zoom start links
vi: Thời gian sự kiện với liên kết bắt đầu của Zoom

en: Event deposit
vi: Tiền đặt cọc sự kiện

en: Event description
vi: Mô tả sự kiện

en: Event details
vi: Chi tiết sự kiện

en: Event e-ticket
vi: Vé sự kiện điện tử

en: Event employee
vi: Sự kiện nhân viên

en: Event employees
vi: Nhân viên sự kiện

en: Event end date
vi: Ngày kết thúc sự kiện

en: Event end date & time
vi: Ngày và giờ kết thúc sự kiện

en: Event end time
vi: Thời gian kết thúc sự kiện

en: Event ends
vi: Sự kiện kết thúc

en: Event filter
vi: Bộ lọc sự kiện

en: Event gallery
vi: Thư viện sự kiện

en: Event has been canceled
vi: Sự kiện đã được hủy

en: Event has been canceled.
vi: Sự kiện đã bị hủy.

en: Event has been created.
vi: Sự kiện đã được tạo.

en: Event has been deleted
vi: Sự kiện đã bị xóa

en: Event has been deleted.
vi: Sự kiện đã bị xóa.

en: Event has been hidden.
vi: Sự kiện đã bị ẩn.

en: Event has been opened
vi: Sự kiện đã được mở

en: Event has been opened.
vi: Sự kiện đã được mở.

en: Event has been saved
vi: Sự kiện đã được lưu

en: Event has been updated.
vi: Sự kiện đã được cập nhật.

en: Event info
vi: Thông tin sự kiện

en: Event initial start date
vi: Ngày bắt đầu ban đầu của sự kiện

en: Event is now visible.
vi: Sự kiện hiện đã hiển thị.

en: Event list booking from
vi: Danh sách đặt chỗ sự kiện từ

en: Event location
vi: Địa điểm sự kiện

en: Event name
vi: Tên sự kiện

en: Event price
vi: Giá sự kiện

en: Event slots capacity
vi: Khả năng chứa của các khe sự kiện

en: Event space name
vi: Tên không gian sự kiện

en: Event start date
vi: Ngày bắt đầu sự kiện

en: Event start date & time
vi: Ngày và giờ bắt đầu sự kiện

en: Event start date and time
vi: Ngày và giờ bắt đầu sự kiện

en: Event start time
vi: Thời gian bắt đầu sự kiện

en: Event starts
vi: Sự kiện bắt đầu

en: Event status
vi: Trạng thái sự kiện

en: Event tags
vi: Thẻ Sự kiện

en: Event tags allow you to label and organize events in Amelia based on criteria that matter most to your business.
vi: Thẻ sự kiện cho phép bạn gắn thẻ và sắp xếp các sự kiện trong Amelia dựa trên những tiêu chí quan trọng nhất với doanh nghiệp của bạn.

en: Event tags have been saved.
vi: Thẻ sự kiện đã được lưu.

en: Event tags setup
vi: Cài đặt thẻ Sự kiện

en: Event ticketing
vi: Vé sự kiện

en: Event tickets
vi: Vé sự kiện

en: Event time scope
vi: Khung thời gian sự kiện

en: Event title
vi: Tiêu đề sự kiện

en: Event title and description
vi: Tiêu đề và mô tả sự kiện

en: Event type
vi: Loại sự kiện

en: Event_bookings
vi: Đặt_chỗ_sự_kiện

en: Events
vi: Sự kiện

en: Events Available
vi: Sự kiện có sẵn

en: Events Calendar
vi: Lịch sự kiện

en: Events List
vi: Danh sách Sự kiện

en: Events List Booking
vi: Danh sách sự kiện đặt lịch hẹn

en: Events available
vi: Các sự kiện có sẵn

en: Events calendar
vi: Lịch sự kiện

en: Events custom pricing
vi: Giá cả tùy chỉnh cho sự kiện

en: Events list
vi: Danh sách sự kiện

en: Events list view
vi: Danh sách sự kiện

en: Events pricing
vi: Giá sự kiện

en: Events setup
vi: Cài đặt sự kiện

en: Events waiting list
vi: Danh sách chờ sự kiện

en: Every
vi: Mỗi

en: Every Day until
vi: Mỗi ngày đến khi

en: Every:
vi: Mỗi:

en: Exclude Taxes
vi: Loại trừ thuế

en: Expand all
vi: Mở rộng tất cả

en: Expand your capacity by adding as many employees as your business needs
vi: Mở rộng khả năng của bạn bằng cách thêm nhiều nhân viên như nhu cầu kinh doanh của bạn yêu cầu.

en: Expiration date
vi: Ngày hết hạn

en: Expired
vi: Hết hạn

en: Expires after
vi: Hết hạn sau

en: Expires at
vi: Hết hạn vào

en: Export
vi: Xuất

en: Export all transaction records from the Finance page for effortless accounting, reconciliation, or sharing with your finance tools.
vi: Xuất tất cả các bản ghi giao dịch từ trang Tài chính để thực hiện kế toán, đối chiếu hoặc chia sẻ với các công cụ tài chính của bạn một cách dễ dàng.

en: Export appointment data with ease
vi: Xuất dữ liệu lịch hẹn một cách dễ dàng

en: Export bookings
vi: Xuất đặt chỗ

en: Export event booking data with ease
vi: Xuất dữ liệu đặt chỗ sự kiện dễ dàng

en: Express Account
vi: Tài khoản Express

en: Express account capabilities
vi: Khả năng của tài khoản Express

en: Extra
vi: Thêm

en: Extra people limit cannot exceed waiting list capacity
vi: Giới hạn người thêm không được vượt quá sức chứa danh sách chờ

en: Extra people limit must be 0 or greater
vi: Giới hạn người thêm phải là 0 hoặc lớn hơn

en: Extra:
vi: Thêm:

en: Extras
vi: Thêm mục phụ

en: Extras Cost:
vi: Chi phí phụ thu:

en: Extras Description
vi: Mô tả Phụ kiện

en: Extras Duration
vi: Thời lượng Phụ kiện

en: Extras Heading
vi: Tiêu đề Phụ kiện

en: Extras Subtotal
vi: Tổng số bổ sung

en: Extras are included in the deposit amount.
vi: Các dịch vụ bổ sung được bao gồm trong số tiền đặt cọc.

en: Extras are not included in the deposit amount.
vi: Các dịch vụ bổ sung không được bao gồm trong số tiền đặt cọc.

en: Extras available
vi: Dịch vụ bổ sung có sẵn

en: Extras cost:
vi: Chi phí phụ:

en: Extras subtotal
vi: Tổng cộng phụ

en: Extras total price
vi: Tổng giá các mục phụ

en: Facebook app ID
vi: ID ứng dụng Facebook

en: Facebook app secret
vi: Mã bí mật ứng dụng Facebook

en: Facebook social login
vi: Đăng nhập bằng Facebook

en: Failed
vi: Thất bại

en: Failed to access camera. Please try again.
vi: Không thể truy cập camera. Vui lòng thử lại.

en: Failed to load appointment details. Please try again later.
vi: Không thể tải chi tiết cuộc hẹn. Vui lòng thử lại sau.

en: Failed to load package details. Please try again later.
vi: Không thể tải chi tiết gói hàng. Vui lòng thử lại sau.

en: Failed to reorder packages.
vi: Không thể sắp xếp lại gói hàng.

en: Failed to reorder services.
vi: Không thể sắp xếp lại dịch vụ.

en: Failed to send invoice.
vi: Không thể gửi hóa đơn.

en: Failed to send test SMS.
vi: Không thể gửi tin nhắn SMS thử nghiệm.

en: Failed to send test WhatsApp message.
vi: Không thể gửi tin nhắn WhatsApp thử nghiệm.

en: Failed to send test email.
vi: Không thể gửi email thử nghiệm.

en: Failed to update category positions.
vi: Không thể cập nhật vị trí danh mục.

en: Features
vi: Tính năng

en: Features & Integrations
vi: Tính năng & Tích hợp

en: Female
vi: Nữ

en: Field Order
vi: Thứ tự trường

en: Field order
vi: Thứ tự trường

en: Field order, mandatory fields, labels and display options
vi: Thứ tự trường, trường bắt buộc, nhãn và tùy chọn hiển thị

en: Fifth
vi: Thứ năm

en: Filled
vi: Đã điền

en: Filter
vi: Bộ lọc

en: Filter by Employee
vi: Lọc theo Nhân viên

en: Filter by Location
vi: Lọc theo Địa điểm

en: Filter by employee
vi: Lọc theo nhân viên

en: Filter by location
vi: Lọc theo vị trí

en: Filterable Field:
vi: Hiển thị Trường:

en: Filters
vi: Bộ Lọc

en: Filters block
vi: Khối bộ lọc

en: Finance
vi: Tài Chính

en: Find Attendees
vi: Tìm Người tham dự

en: Finish
vi: Hoàn thành

en: Finish Button Type
vi: Loại nút hoàn thành

en: First
vi: Đầu tiên

en: First Name:
vi: Tên:

en: First and last names must be in two separate fields.
vi: Tên và họ phải nằm trong hai trường riêng biệt.

en: First booking only
vi: Chỉ đặt lần đầu

en: First name
vi: Tên

en: First {day}
vi: Đầu tiên {day}

en: Fixed
vi: Cố định

en: Fixed amount
vi: Số tiền cố định

en: Flexible discount options let you set custom values or offer full-price waivers
vi: Các tùy chọn giảm giá linh hoạt cho phép bạn đặt giá trị tùy chỉnh hoặc miễn phí hoàn toàn.

en: Flexible pricing lets you set a fixed package price and offer attractive discounts
vi: Giá linh hoạt cho phép bạn thiết lập giá gói cố định và cung cấp các ưu đãi hấp dẫn.

en: Follow up
vi: Theo dõi

en: Font
vi: Phông chữ

en: Font URL
vi: URL Phông chữ

en: Font family
vi: Gia đình phông chữ

en: Fonts
vi: Phông chữ

en: Fonts and colors
vi: Phông chữ và màu sắc

en: Footer
vi: Chân trang

en: Footer buttons
vi: Các nút ở chân trang

en: Footer content
vi: Nội dung chân trang

en: For multiselect: hold CTRL / Command (⌘).
vi: Để chọn nhiều mục: giữ phím CTRL / Command (⌘).

en: For this field to work correctly, please add your Google Maps API key in the General Settings. Otherwise, it will function as a simple text field.
vi: Để trường này hoạt động đúng, vui lòng thêm khóa API Google Maps của bạn vào Cài đặt Chung. Nếu không, nó sẽ hoạt động như một trường văn bản đơn giản.

en: Forgot Password?
vi: Quên mật khẩu?

en: Forgot password?
vi: Quên mật khẩu?

en: Forgot your password?
vi: Quên mật khẩu?

en: Form
vi: Biểu mẫu

en: Form Flow
vi: Dòng Biểu mẫu

en: Form colors
vi: Màu sắc biểu mẫu

en: Forms
vi: Biểu mẫu

en: Fourth
vi: Thứ tư

en: Fourth {day}
vi: Thứ tư {day}

en: Free
vi: Miễn phí

en: Fri
vi: Thứ Sáu

en: Friday
vi: Thứ Sáu

en: From
vi: Từ

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a catalog
vi: Biểu mẫu đặt lịch hẹn  trước đẹp khi bạn muốn hiển thị dịch vụ của mình dưới dạng catalog.

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a cataloge
vi: Biểu mẫu đặt lịch hẹn  trước đẹp khi bạn muốn hiển thị dịch vụ của mình dưới dạng catalog.

en: Front-end Booking Search is shortcode that give your customers the possibility to search for appointment by selecting several filters so that they could find the best time slots and services for their needs.
vi: Biểu mẫu đặt lịch hẹn  trên giao diện khách hàng giúp khách hàng của bạn có khả năng tìm kiếm lịch hẹn bằng cách chọn nhiều bộ lọc để họ có thể tìm thấy các khung giờ và dịch vụ phù hợp nhất cho nhu cầu của họ.

en: Front-end Customer Panel is a shortcode that gives your customers the possibility to manage their bookings and profile information.
vi: Giao diện Bảng điều khiển Khách hàng giúp khách hàng của bạn có khả năng quản lý đặt lịch hẹn  và thông tin hồ sơ của họ.

en: Front-end Employee Panel is a shortcode that gives your employees the possibility to manage their bookings, working hours, days off, assigned services and profile information.
vi: Giao diện Bảng điều khiển Nhân viên giúp nhân viên của bạn có khả năng quản lý đặt lịch hẹn , giờ làm việc, ngày nghỉ, dịch vụ được giao và thông tin hồ sơ của họ.

en: Front-end customer panel
vi: Bảng điều khiển khách hàng giao diện người dùng

en: Front-end employee panel
vi: Bảng điều khiển nhân viên phía trước

en: Frontend
vi: Giao diện người dùng

en: Frontend & Backend
vi: Giao diện người dùng & Quản trị

en: Full
vi: Toàn bộ

en: Full events
vi: Sự kiện đầy đủ

en: Fully booked
vi: Đã đặt hết

en: Future events
vi: Sự kiện sắp tới

en: GSM (standard Latin) segments contain 160 characters, while UCS-2 (non-GSM - Cyrillic, emoji, non-standard symbols) contain 70 characters, etc.
vi: Các đoạn GSM (Latin tiêu chuẩn) chứa 160 ký tự, trong khi UCS-2 (non-GSM - Cyrillic, emoji, ký tự không tiêu chuẩn) chứa 70 ký tự, v.v.

en: Gallery
vi: Bộ sưu tập

en: Gender
vi: Giới tính

en: Gender should be specified as either 'male' or 'female'.
vi: Giới tính nên được chỉ định là 'nam' hoặc 'nữ'.

en: General
vi: Chung

en: Generate
vi: Chung

en: Generate invoices automatically for bookings to streamline payments and improve client experience.
vi: Tự động tạo hóa đơn cho các đặt chỗ để tối ưu hóa thanh toán và cải thiện trải nghiệm khách hàng.

en: Generate payment links
vi: Tạo liên kết thanh toán

en: Get in Touch
vi: Liên hệ

en: Get in touch
vi: Liên hệ với chúng tôi

en: Global Settings
vi: Cài đặt toàn cầu

en: Global Settings apply only to the Event Calendar and Search Booking forms, to customize other booking forms use the settings on the right.
vi: Cài đặt Toàn cầu chỉ áp dụng cho Lịch Sự kiện và các biểu mẫu Tìm kiếm lịch hẹn, để tùy chỉnh các biểu mẫu lịch hẹn khác, hãy sử dụng các cài đặt bên phải

en: Go Back
vi: Quay lại

en: Go back
vi: Quay lại

en: Go to Catalog form
vi: Đi đến biểu mẫu Danh mục

en: Go to Custom Fields
vi: Đi tới Trường tùy chỉnh

en: Go to Notifications
vi: Đi tới Thông báo

en: Go to Step-by-step form
vi: Đi đến biểu mẫu từng bước

en: Google Analytics setup
vi: Cài đặt Google Analytics

en: Google Calendar
vi: Lịch Google

en: Google Calendar & Google Meet
vi: Google Calendar &amp; Google Meet

en: Google Calendar setup
vi: Cài đặt Google Calendar

en: Google Maps API key
vi: Khóa API Google Maps

en: Google Maps failed to load. Check your API key and restrictions.
vi: Google Maps không tải được. Kiểm tra khóa API và các hạn chế của bạn.

en: Google Meet Link
vi: Liên kết Google Meet

en: Google Meet join link
vi: Liên kết tham gia Google Meet

en: Google Meet link
vi: Liên kết Google Meet

en: Google Meet setup
vi: Cài đặt Google Meet

en: Google reCAPTCHA v2 secret key
vi: Khóa bí mật Google reCAPTCHA v2

en: Google reCAPTCHA v2 site key
vi: Khóa trang Google reCAPTCHA v2

en: Google social login
vi: Đăng nhập bằng Google

en: Google/Outlook location
vi: Vị trí Google/Outlook

en: Green
vi: Màu Xanh Lá Cây

en: Grid view
vi: Chế độ xem lưới

en: Group Ticket
vi: Vé nhóm

en: Group appointment details
vi: Chi tiết về cuộc hẹn nhóm

en: Group booking
vi: Đặt chỗ theo nhóm

en: Group booking export format
vi: Định dạng xuất đặt chỗ theo nhóm

en: Group event details
vi: Chi tiết về sự kiện nhóm

en: Group ticket has already been scanned
vi: Dịch vụ đã được lưu

en: Grow your team with unlimited employee management
vi: Phát triển đội ngũ của bạn với quản lý nhân viên không giới hạn

en: Gyms
vi: Phòng tập thể hình

en: HTML Mode
vi: Chế độ HTML

en: HTML formatting may be overridden by plain text formatting upon switching between modes.
vi: Định dạng HTML có thể bị ghi đè bởi định dạng văn bản thuần khi chuyển đổi giữa các chế độ.

en: Header
vi: Đầu trang

en: Header Image URL
vi: Đường dẫn hình ảnh tiêu đề

en: Heading
vi: Tiêu đề

en: Heading Text Color
vi: Màu chữ Tiêu đề

en: Heading content
vi: Nội dung tiêu đề

en: Heading title
vi: Tiêu đề

en: Healthcare
vi: Chăm sóc sức khỏe

en: Here you can assign yourself to be the organizer of the Google/Outlook event.<br> Otherwise you will be assigned as staff and added as a guest in the event
vi: Ở đây bạn có thể tự chỉ định mình là tổ chức sự kiện Google/Outlook.<br/> Ngược lại, bạn sẽ được chỉ định làm nhân viên và thêm vào sự kiện dưới dạng khách mời

en: Here you can choose the product that will be used for WooCommerce integration.
vi: Ở đây bạn có thể chọn sản phẩm sẽ được sử dụng cho tích hợp WooCommerce.

en: Here you can connect employee with Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
vi: Tại đây bạn có thể kết nối nhân viên với Lịch Apple,<br/>vì vậy khi lịch hẹn được đặt, nó sẽ<br/>tự động thêm vào lịch của nhân viên.

en: Here you can connect employee with Outlook Calendar,<br/>so once the appointment is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
vi: Dưới đây, bạn có thể kết nối nhân viên với Outlook Calendar,<br/>vì vậy khi cuộc hẹn được lên lịch, nó sẽ<br/>tự động được thêm vào lịch cá nhân của nhân viên."

en: Here you can define languages that you want to have in the plugin for translating dynamic strings (names, descriptions, notifications).
vi: Tại đây, bạn có thể xác định các ngôn ngữ mà bạn muốn có trong plugin để dịch các chuỗi động (tên, mô tả, thông báo).

en: Here you can define the charge type that will be used for employees with "Stripe Connected Account"
vi: Ở đây bạn có thể chọn sản phẩm sẽ được sử dụng cho tích hợp WooCommerce.

en: Here you can enter additional email addresses where all notifications will be sent. To add an address click Enter.
vi: Tại đây, bạn có thể nhập thêm địa chỉ email để nhận tất cả thông báo. Để thêm địa chỉ, nhấn Enter.

en: Here you can enter additional phone numbers where all SMS messages will be sent. To add a number click Enter.
vi: Tại đây, bạn có thể nhập thêm số điện thoại để nhận tất cả tin nhắn SMS. Để thêm số, nhấn Enter.

en: Here you can select Zoom User,<br/>so once the appointment is scheduled,<br/>zoom meeting will be automatically created.
vi: Ở đây bạn có thể chọn Người Dùng Zoom,<br/>vì vậy khi cuộc hẹn được lên lịch,<br/>cuộc họp Zoom sẽ tự động được tạo.

en: Here, you can connect your personal Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled,<br/>it will be automatically added to your calendar of choice.
vi: Tại đây, bạn có thể kết nối Lịch Apple cá nhân của mình,<br/>vì vậy khi lịch hẹn được đặt,<br/>nó sẽ tự động thêm vào lịch bạn chọn.

en: Hey, there are special packages with this service, check them out!
vi: Ở đây có những gói đặc biệt với dịch vụ này, hãy kiểm tra!

en: Hi %employee_full_name%, Thank you, %company_name%
vi: Chào %employee_full_name%, cảm ơn bạn, %company_name%

en: Hi <b>%employee_full_name%</b>, <br><br>Thank you, <br> <b>%company_name%</b>
vi: Chào bạn <b>%employee_full_name%</b>, <br><br>Cảm ơn bạn, <br> <b>%company_name%</b>

en: Hidden
vi: Ẩn

en: Hide
vi: Ẩn

en: Hide Employee Profile
vi: Ẩn Hồ sơ Nhân viên

en: Hide WooCommerce cart when price is 0
vi: Ẩn giỏ hàng WooCommerce khi giá là 0

en: Hide coupon
vi: Ẩn mã giảm giá

en: Hide employee
vi: Ẩn nhân viên

en: Hide event
vi: Ẩn sự kiện

en: Hide location
vi: Ẩn địa điểm

en: Hide locked features
vi: Ẩn tính năng bị khóa

en: Hide package
vi: Ẩn gói

en: Hide resource
vi: Ẩn tài nguyên

en: Hide service
vi: Ẩn dịch vụ

en: Hide tax
vi: Ẩn thuế

en: Hide tips & suggestions
vi: Ẩn các gợi ý và đề xuất

en: Higher price background
vi: Nền giá cao hơn

en: Higher price text
vi: Văn bản giá cao hơn

en: Highest price
vi: Giá cao nhất

en: Host link
vi: Liên kết máy chủ

en: Hosted by:
vi: Chủ nhà:

en: Hour
vi: Giờ

en: Hours
vi: Giờ

en: How many attendees do you want to book event for?
vi: Bạn muốn đặt sự kiện cho bao nhiêu người tham dự?

en: How many people are coming?
vi: Bao nhiêu người sẽ tham gia?

en: How to
vi: Cách thực hiện

en: How to get your
vi: Cách để lấy

en: How will you use Amelia?
vi: Bạn sẽ sử dụng Amelia như thế nào?

en: I want to pay full amount
vi: Tôi muốn thanh toán toàn bộ số tiền

en: ID Asc
vi: ID Tăng dần

en: ID Desc
vi: ID Giảm dần

en: Id
vi: ID

en: Identify country code by user's IP address
vi: Xác định mã quốc gia dựa trên địa chỉ IP của người dùng

en: If all payment methods are disabled on the service/event, the default payment method will be used.
vi: Nếu tất cả các phương thức thanh toán bị vô hiệu hóa trên dịch vụ/sự kiện, phương thức thanh toán mặc định sẽ được sử dụng.

en: If disabled, booking must meet the minimum capacity, and the time slot closes after the first booking.
vi: Nếu bị vô hiệu hóa, đặt chỗ phải đáp ứng dung lượng tối thiểu và khung giờ sẽ đóng sau khi có đặt chỗ đầu tiên.

en: If disabled, the price will remain the same regardless of how many people are included in the group appointment.
vi: Nếu bị vô hiệu hóa, giá sẽ giữ nguyên bất kể có bao nhiêu người được bao gồm trong cuộc hẹn nhóm.

en: If enabled, customers can book with Pending status even after maximum capacity is reached.
vi: Nếu tính năng này được kích hoạt, khách hàng có thể đặt chỗ với trạng thái "Đang chờ xử lý" ngay cả khi đã đạt đến công suất tối đa.

en: If enabled, customers can complete their payment using the link in their email notifications or through the customer panel.
vi: Nếu được kích hoạt, khách hàng có thể hoàn tất thanh toán bằng liên kết trong thông báo email của họ hoặc thông qua bảng điều khiển khách hàng.

en: If enabled, the default notification will not be sent for the selected events.
vi: Nếu được bật, thông báo mặc định sẽ không được gửi cho các sự kiện đã chọn.

en: If enabled, the default notification will not be sent for the selected services.
vi: Nếu được bật, thông báo mặc định sẽ không được gửi cho các dịch vụ đã chọn.

en: If invalid, other values will be skipped and not imported.
vi: Nếu không hợp lệ, các giá trị khác sẽ bị bỏ qua và không được nhập.

en: If left empty, attachments will be uploaded to the default WordPress uploads folder.
vi: Nếu để trống, tệp đính kèm sẽ được tải lên thư mục tải lên mặc định của WordPress.

en: If multiple customers have the same email address, only the first one will be imported.
vi: Nếu nhiều khách hàng có cùng địa chỉ email, chỉ khách hàng đầu tiên sẽ được nhập.

en: If this option is disabled, the item will be available only for booking from the backend.
vi: Nếu tùy chọn này bị vô hiệu hóa, mục này chỉ có thể được đặt chỗ từ giao diện quản trị.

en: If this option is enabled customers will be able to pay via email notifications or through their Customer panel.
vi: Nếu tùy chọn này được kích hoạt, khách hàng sẽ có thể thanh toán qua thông báo email hoặc thông qua Bảng điều khiển Khách hàng của họ.

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for closing the booking based on the selected time for the first event
vi: Nếu tùy chọn này không được chọn, plugin sẽ tính thời gian <br> đóng lịch hẹn dựa trên thời gian đã chọn cho sự kiện đầu tiên

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for opening the booking based on the selected time for the first event
vi: Nếu tùy chọn này không được chọn, plugin sẽ tính thời gian <br> mở lịch hẹn dựa trên thời gian đã chọn cho sự kiện đầu tiên

en: If this option is unchecked, the plugin will calculate the booking closing time based on the time set for the first event.
vi: Nếu tùy chọn này không được chọn, plugin sẽ tính thời gian đóng đặt chỗ dựa trên thời gian được đặt cho sự kiện đầu tiên.

en: If this option is unchecked, the plugin will calculate the booking opening time based on the time set for the first event.
vi: Nếu tùy chọn này không được chọn, plugin sẽ tính thời gian mở đặt chỗ dựa trên thời gian được đặt cho sự kiện đầu tiên.

en: If you are in a country where VAT or GST applies, the applicable tax will be added to your transaction.
vi: Nếu bạn ở một quốc gia nơi áp dụng VAT hoặc GST, thuế áp dụng sẽ được thêm vào giao dịch của bạn.

en: If you are the admin of this page, see how to
vi: Nếu bạn là quản trị viên của trang này, hãy xem cách

en: If you disable this option, your customers will be able to access customer panel with link that is sent to their email account.
vi: Nếu bạn tắt tùy chọn này, khách hàng của bạn sẽ có thể truy cập Bảng điều khiển Khách hàng bằng liên kết được gửi đến tài khoản email của họ.

en: If you enable this option every time a new customer schedules the appointment he will get Amelia Customer user role and automatic email with login details.
vi: Nếu bạn bật tùy chọn này, mỗi khi một khách hàng mới đặt lịch hẹn, họ sẽ nhận được vai trò người dùng Amelia Customer và email tự động với thông tin đăng nhập.

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment at any time (working hours, special days and days off for all employees will be ignored).
vi: Nếu bạn kích hoạt tùy chọn này, quản trị viên sẽ có thể đặt lịch hẹn vào bất kỳ thời gian nào (giờ làm việc, ngày lễ và ngày nghỉ của tất cả nhân viên sẽ bị bỏ qua).

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment over or during another appointment.
vi: Nếu bạn kích hoạt tùy chọn này, quản trị viên có thể đặt lịch hẹn trong hoặc sau một lịch hẹn khác.

en: Image
vi: Hình ảnh

en: Image Color
vi: Màu Hình ảnh

en: Image thumbs
vi: Hình thu nhỏ

en: Import
vi: Nhập

en: Import Failed
vi: Nhập thất bại

en: Import Partially Successful
vi: Nhập thành công một phần

en: Import Rules
vi: Quy tắc nhập

en: Import successful
vi: Nhập thành công

en: Importing customers
vi: Đang nhập khách hàng

en: Improve accuracy and professionalism with consistent, clearly formatted billing
vi: Nâng cao độ chính xác và chuyên nghiệp với hóa đơn được định dạng nhất quán và rõ ràng.

en: Improve customer choice by letting clients book with the employee that suits them best
vi: Nâng cao sự lựa chọn của khách hàng bằng cách cho phép khách hàng đặt lịch với nhân viên phù hợp nhất với họ.

en: Improve customer convenience by offering predictable, easy-to-book recurring options
vi: Nâng cao sự tiện lợi cho khách hàng bằng cách cung cấp các tùy chọn định kỳ dễ dàng đặt lịch và dự đoán được.

en: Improve customer experience by letting clients choose the location that suits them best
vi: Nâng cao trải nghiệm khách hàng bằng cách cho phép khách hàng lựa chọn vị trí phù hợp nhất với họ.

en: Improve reporting accuracy by accessing complete appointment data instantly
vi: Nâng cao độ chính xác của báo cáo bằng cách truy cập dữ liệu lịch hẹn đầy đủ ngay lập tức

en: Improve reporting accuracy by accessing complete event booking data instantly
vi: Nâng cao độ chính xác báo cáo bằng cách truy cập tức thì vào đầy đủ dữ liệu đặt chỗ sự kiện

en: Improved customer retention as clients return to use the remaining sessions in their package
vi: Tăng cường khả năng giữ chân khách hàng khi khách hàng quay lại sử dụng các phiên còn lại trong gói dịch vụ của họ.

en: In Amelia, a “service” is a specific appointment-type offering your business provides to clients - such as consultations, treatments, or classes - that can be fully customized with its own name, duration, price, capacity, availability, and extras, and booked online with assigned employees.
vi: Trong Amelia, "dịch vụ" là một loại dịch vụ cụ thể mà doanh nghiệp của bạn cung cấp cho khách hàng - chẳng hạn như tư vấn, điều trị hoặc lớp học - có thể được tùy chỉnh hoàn toàn với tên riêng, thời lượng, giá cả, sức chứa, tính khả dụng và các tùy chọn bổ sung, và có thể đặt lịch trực tuyến với nhân viên được phân công.

en: In Amelia, an employee is a team member who provides services or hosts events, with their own schedule, working hours, and assigned offerings.
vi: Trong Amelia, nhân viên là thành viên của đội ngũ cung cấp dịch vụ hoặc tổ chức sự kiện, có lịch trình, giờ làm việc và các dịch vụ được phân công riêng.

en: In Amelia, an event is a booking-type offering designed for group activities or multi-day occasions - such as workshops, conferences, tours, or training series - that can be configured with its own schedule, capacity, pricing structure and assigned staff.
vi: Trong Amelia, sự kiện là một loại dịch vụ đặt chỗ được thiết kế cho các hoạt động nhóm hoặc các sự kiện kéo dài nhiều ngày - như hội thảo, hội nghị, tour du lịch hoặc chuỗi đào tạo - có thể được cấu hình với lịch trình riêng, công suất, cấu trúc giá cả và nhân viên được phân công.

en: In Package
vi: Trong Gói

en: In package
vi: Trong gói

en: Incl. VAT
vi: Bao gồm VAT

en: Include Taxes
vi: bao gồm

en: Include buffer time in calendar events
vi: Bao gồm thời gian đệm trong các sự kiện lịch

en: Include buffer time in slot calculation. When disabled, slots are based only on service duration.
vi: Bao gồm thời gian đệm trong tính toán khe thời gian. Khi tắt, các khe thời gian chỉ dựa trên thời gian dịch vụ.

en: Include in invoice
vi: Thêm vào hóa đơn

en: Include service buffer time in time slots
vi: Bao gồm thời gian chờ dịch vụ trong các khung thời gian

en: Incorrect email or password
vi: Email hoặc mật khẩu không chính xác

en: Increase conversions by motivating customers with attractive, limited-time deals
vi: Tăng tỷ lệ chuyển đổi bằng cách khuyến khích khách hàng với các ưu đãi hấp dẫn và có thời hạn.

en: Increase revenue by encouraging customers to purchase additional services or products
vi: Tăng doanh thu bằng cách khuyến khích khách hàng mua thêm dịch vụ hoặc sản phẩm.

en: Increase sales volume by encouraging customers to book more appointments at once
vi: Tăng doanh số bán hàng bằng cách khuyến khích khách hàng đặt nhiều lịch hẹn cùng lúc.

en: Indicates the number of new and returning customers<br/>for the selected date range.
vi: Cho biết số lượng khách hàng mới và quay lại<br/>trong khoảng thời gian đã chọn.

en: Industries
vi: Ngành

en: Info
vi: Thông tin

en: Info text
vi: Thông tin văn bản

en: Initial end date & time of the event
vi: Ngày và giờ kết thúc ban đầu của sự kiện

en: Initial end date of the event
vi: Ngày kết thúc ban đầu của sự kiện

en: Initial end time of the event
vi: Thời gian kết thúc ban đầu của sự kiện

en: Initial start date & time of the event
vi: Ngày và giờ bắt đầu ban đầu của sự kiện

en: Initial start time of the event
vi: Thời gian bắt đầu ban đầu của sự kiện

en: Input Color
vi: Màu Đầu vào

en: Input Text Color
vi: Màu Văn bản Đầu vào

en: Input field
vi: Trường nhập liệu

en: Input fields
vi: Các trường nhập liệu

en: Insert Amelia Booking Shortcode
vi: Chèn Mã rút gọn Đặt lịch Amelia

en: Insert pending appointments
vi: Chèn các cuộc hẹn đang chờ xử lý

en: Integrate with WooCommerce to enable advanced e-commerce capabilities.
vi: Tích hợp với WooCommerce để kích hoạt các khả năng thương mại điện tử nâng cao.

en: Integrations
vi: Tích hợp

en: Interested in unlocking this feature?
vi: Quan tâm đến việc mở khóa tính năng này?

en: Invalid Mollie API key.
vi: Khóa API của Mollie không hợp lệ.

en: Invalid Payment Link
vi: Liên kết thanh toán không hợp lệ

en: Invalid Stripe secret key.
vi: Khóa bí mật Stripe không hợp lệ.

en: Invisible reCAPTCHA badge
vi: Biểu tượng reCAPTCHA ẩn

en: Invoice
vi: Hóa đơn

en: Invoice #
vi: Hóa đơn #

en: Invoice #{count}
vi: Hóa đơn #{count}

en: Invoice Format
vi: Địa Điểm Dịch Vụ

en: Invoice Number Asc
vi: Số hóa đơn tăng dần

en: Invoice Number Desc
vi: Số hóa đơn giảm dần

en: Invoice date
vi: Ngày lập hóa đơn

en: Invoice details
vi: Chi tiết hóa đơn

en: Invoice has been sent.
vi: Hóa đơn đã được gửi.

en: Invoice not found.
vi: Không tìm thấy hóa đơn.

en: Invoice total
vi: Tổng hóa đơn

en: Invoices
vi: Hóa đơn

en: Invoices setup
vi: Cài đặt hóa đơn

en: Issued
vi: Đã phát hành

en: It looks like this is your first time here, so let’s walk through a few simple steps to help you get started.
vi: Trông có vẻ như đây là lần đầu tiên bạn đến đây, vì vậy chúng ta hãy cùng nhau thực hiện một số bước đơn giản để giúp bạn bắt đầu.

en: It seems like there are no available or visible services assigned to the packages, at this moment.
vi: Dường như không có dịch vụ nào được phân công hoặc hiển thị được gán vào các gói, trong lúc này.

en: It seems like there are no employees or services created, or no  employees are assigned to the service, at this moment.
vi: Dường như không có nhân viên hoặc dịch vụ nào được tạo, hoặc không có nhân viên nào được gán vào dịch vụ, trong lúc này.

en: It seems that Envato API is currently busy (please try again) or you don't have a valid purchase of Amelia
vi: Dường như API Envato đang bận (vui lòng thử lại) hoặc bạn không có mã mua hàng hợp lệ của Amelia

en: Item
vi: Mục

en: Item status
vi: Trạng thái mục

en: Join
vi: Tham gia

en: Join Google Meeting
vi: Tham gia cuộc họp Google

en: Join Space
vi: Tham gia

en: Join With Microsoft Teams
vi: Tham gia thông qua Google Meet

en: Join Zoom
vi: Tham gia Zoom

en: Join Zoom Meeting
vi: Tham gia Cuộc họp Zoom

en: Join link
vi: Liên kết tham gia

en: Join waiting list
vi: Tham gia danh sách chờ

en: Join with Google Meet
vi: Tham gia qua Google Meet

en: Join with Microsoft Teams
vi: Kết nối với Microsoft Teams

en: Keep Individual
vi: Giữ cá nhân

en: Keep customers and employees informed by sending appointment and event notifications directly through WhatsApp - choose predefined messages or customize your own for a personal touch.
vi: Giữ khách hàng và nhân viên luôn cập nhật bằng cách gửi thông báo về lịch hẹn và sự kiện trực tiếp qua WhatsApp - bạn có thể chọn các tin nhắn có sẵn hoặc tùy chỉnh tin nhắn của riêng mình để thêm phần cá nhân hóa.

en: Keep everyone on track using scheduled reminders that reduce no-shows and confusion
vi: Giữ mọi người đúng tiến độ bằng cách sử dụng các lời nhắc được lên lịch để giảm thiểu việc vắng mặt và nhầm lẫn.

en: Keep operations aligned with unified settings, availability, and resource control
vi: Đảm bảo các hoạt động tuân thủ các cài đặt thống nhất, tính khả dụng và kiểm soát tài nguyên.

en: Keep slot available after first booking
vi: Giữ chỗ trống sau lần đặt chỗ đầu tiên

en: Keep your data organized and meaningful with structured fields that standardize the information you collect
vi: Giữ cho dữ liệu của bạn được tổ chức và có ý nghĩa với các trường dữ liệu có cấu trúc giúp tiêu chuẩn hóa thông tin bạn thu thập.

en: Label
vi: Nhãn

en: Label name
vi: Tên Nhãn

en: Labels
vi: Nhãn

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Languages
vi: Ngôn ngữ

en: Last
vi: Cuối cùng

en: Last Booking Asc
vi: Lần đặt chỗ cuối cùng Tăng dần

en: Last Booking Desc
vi: Lần đặt chỗ cuối cùng Giảm dần

en: Last Name:
vi: Họ:

en: Last booking
vi: Lần đặt cuối

en: Last name
vi: Họ

en: Last on {date}
vi: Lần cuối vào {date}

en: Latitude
vi: Vĩ Độ

en: Layout
vi: Bố cục

en: Layout & Inputs
vi: Bố cục và cài đặt ô nhập

en: Layout and labels options
vi: Tùy chọn bố cục và nhãn

en: Learn More
vi: Tìm hiểu thêm

en: Learn more
vi: Tìm hiểu thêm

en: Left to pay
vi: Còn phải thanh toán

en: Less options
vi: Ít tùy chọn hơn

en: Lesson Space
vi: Không gian Buổi học

en: Lesson Space API key
vi: Khóa API không gian bài học

en: Lesson Space Link
vi: Liên kết Không gian Buổi học

en: Lesson Space Links
vi: Liên kết không gian bài giảng

en: Lesson Space link
vi: Liên kết không gian bài học

en: Lesson Space link to join space
vi: Liên kết không gian bài học để tham gia không gian

en: Lesson Space setup
vi: Cài đặt không gian học tập

en: Light Theme
vi: Chủ đề sáng

en: Limit
vi: Giới Hạn

en: Limit additional people
vi: Giới hạn số người thêm

en: Limit appointments per customer
vi: Giới hạn cuộc hẹn cho mỗi khách hàng

en: Limit appointments per employee
vi: Giới hạn cuộc hẹn cho mỗi khách hàng

en: Limit events per customer
vi: Giới hạn sự kiện cho mỗi khách hàng

en: Limit package purchases per customer
vi: Giới hạn mua gói dịch vụ cho mỗi khách hàng

en: Limit per customer
vi: Giới hạn mỗi khách hàng

en: Limit the additional number of people
vi: Hạn chế số người bổ sung

en: Limit the number of people that one customer can add during the booking
vi: Hạn chế số người mà một khách hàng có thể thêm trong quá trình đặt lịch

en: Link copied to clipboard.
vi: Liên kết đã được sao chép vào khay nhớ tạm.

en: Link this customer to a WordPress user so they can log in and view their appointments in Amelia’s back end.
vi: Liên kết khách hàng này với người dùng WordPress để họ có thể đăng nhập và xem các cuộc hẹn của mình trong phần quản trị của Amelia.

en: Linked
vi: Đã liên kết

en: List
vi: Danh sách

en: List (default)
vi: Danh sách (mặc định)

en: List layout
vi: Bố cục

en: List of your appointments has changed. Take one more look and continue by clicking the Save button.
vi: Danh sách cuộc hẹn của bạn đã thay đổi. Hãy xem xét một lần nữa và tiếp tục bằng cách nhấn nút Lưu.

en: List view
vi: Chế độ xem danh sách

en: Live API key
vi: Khóa API hoạt động

en: Live client ID
vi: ID khách hàng trực tiếp

en: Live key ID
vi: ID khóa trực tiếp

en: Live key secret
vi: Bí mật khóa trực tiếp

en: Live publishable key
vi: Khóa có thể công bố trực tiếp

en: Live secret
vi: Mã bí mật trực tiếp

en: Live secret key
vi: Khóa bí mật trực tiếp

en: Load booking form manually
vi: Tải biểu mẫu đặt lịch hẹn  thủ công

en: Load page
vi: Tải trang

en: Loading...
vi: Đang tải...

en: Local Time
vi: Thời gian địa phương

en: Local Time:
vi: Giờ địa phương:

en: Local time
vi: Giờ địa phương

en: Location
vi: Địa điểm

en: Location 1
vi: Địa điểm 1

en: Location ID
vi: Địa điểm 1

en: Location Input Field
vi: Trường Đầu vào Địa điểm

en: Location Selection
vi: Mô tả địa điểm

en: Location WP Hooks
vi: WP Hooks địa điểm

en: Location address
vi: Địa chỉ

en: Location description
vi: Mô tả địa điểm

en: Location details
vi: Chi tiết vị trí

en: Location filter
vi: Bộ lọc vị trí

en: Location has been added.
vi: Vị trí đã được thêm.

en: Location has been deleted.
vi: Vị trí đã bị xóa.

en: Location has been hidden.
vi: Vị trí đã bị ẩn.

en: Location has been updated.
vi: Vị trí đã được cập nhật.

en: Location information
vi: Mô tả địa điểm

en: Location is now visible.
vi: Vị trí hiện đã hiển thị.

en: Location latitude
vi: Vĩ độ vị trí

en: Location longitude
vi: Vĩ độ

en: Location name
vi: Tên địa điểm

en: Location phone
vi: Điện thoại địa điểm

en: Location selection
vi: Lựa chọn vị trí

en: Location:
vi: Địa điểm:

en: Locations
vi: Địa điểm

en: Locations must be active and have card processing enabled
vi: Địa điểm phải hoạt động và có bật xử lý thẻ

en: Locations setup
vi: Cài đặt vị trí

en: Log In
vi: Đăng nhập

en: Log out
vi: Đăng xuất

en: Login
vi: Đăng nhập

en: Logout
vi: Đăng xuất

en: Longitude
vi: Kinh Độ

en: Lower price background
vi: Giảm giá nền

en: Lower price text
vi: Giá thấp hơn

en: Lowest price
vi: Giá thấp nhất

en: Mail service
vi: Dịch vụ email

en: Mailchimp List
vi: Danh sách Mailchimp

en: Mailchimp setup
vi: Cài đặt Mailchimp

en: Mailgun API Key
vi: Khóa API Mailgun

en: Mailgun Domain
vi: Tên Miền Mailgun

en: Main category button
vi: Nút danh mục chính

en: Main content
vi: Nội dung chính

en: Maintain consistent scheduling with customizable frequencies and patterns
vi: Giữ lịch trình nhất quán với tần suất và mẫu tùy chỉnh.

en: Make extra mandatory
vi: Bắt buộc thêm tùy chọn

en: Make sure you are using the correct WhatsApp credentials.
vi: Hãy đảm bảo rằng bạn đang sử dụng thông tin đăng nhập WhatsApp chính xác.

en: Make sure you are using the correct Zoom credentials.
vi: Đảm bảo bạn đang sử dụng thông tin xác thực Zoom phù hợp.

en: Male
vi: Nam

en: Manage Event Tags
vi: Quản lý thẻ sự kiện

en: Manage badges
vi: Quản lý huy hiệu

en: Manage bookings
vi: Quản lý đặt chỗ

en: Manage company days off
vi: Quản lý ngày nghỉ của công ty

en: Manage event cancellations efficiently by allowing customers to join waiting lists and filling open spots manually.
vi: Quản lý hủy sự kiện hiệu quả bằng cách cho phép khách hàng tham gia danh sách chờ và điền chỗ trống thủ công.

en: Manage event tags
vi: Quản lý thẻ sự kiện

en: Manage languages
vi: Quản lý Ngôn ngữ

en: Manage personal schedule
vi: Quản lý lịch cá nhân

en: Manage shared resources with ease
vi: Quản lý tài nguyên chung một cách dễ dàng

en: Managing assigned services
vi: Quản lý các dịch vụ được giao

en: Managing packages
vi: Quản lý gói phần mềm

en: Mandatory Field:
vi: Trường Bắt buộc:

en: Map a WordPress user to this employee to give them access to view their appointments in the plugin’s back-end.
vi: Liên kết một người dùng WordPress với nhân viên này để họ có quyền truy cập xem các cuộc hẹn của mình trong phần quản trị của plugin.

en: Max
vi: Tối đa

en: Max Capacity Asc
vi: Sức chứa tối đa tăng dần

en: Max Capacity Desc
vi: Mô tả sức chứa tối đa

en: Max. Capacity
vi: Sức chứa tối đa

en: Maximum Quantity:
vi: Số Lượng Tối Đa:

en: Maximum allowed spots
vi: Số lượng chỗ tối đa cho phép

en: Maximum bookings allowed
vi: Số lượng đặt chỗ tối đa cho phép

en: Maximum bookings reached
vi: Đã đạt tới số lượng đặt lịch tối đa

en: Maximum capacity
vi: Sức chứa tối đa

en: Maximum capacity is reached
vi: Sức chứa tối đa đã đạt được

en: Maximum number of events returned
vi: Số lượng sự kiện tối đa được trả về

en: Maximum number of places is
vi: Số lượng tối đa là

en: Maximum quantity
vi: Số lượng tối đa

en: Maximum spots
vi: Số lượng vị trí tối đa

en: Maximum usage per customer
vi: Số lần sử dụng tối đa mỗi khách hàng

en: Measurement ID
vi: ID Thanh toán

en: Meeting agenda
vi: Chương trình cuộc họp

en: Meeting title
vi: Tiêu đề cuộc họp

en: Message
vi: Tin nhắn

en: Message content
vi: Nội dung tin nhắn

en: Message template
vi: Mẫu tin nhắn

en: Messages sent through WhatsApp are without a reply option, so we advise setting the “Auto-reply” message
vi: Các tin nhắn gửi qua WhatsApp không có tùy chọn trả lời, vì vậy chúng tôi khuyên bạn nên thiết lập tin nhắn "Trả lời tự động".

en: Meta
vi: Thông tin meta

en: Meta Pixel
vi: Pixel Meta

en: Meta Pixel setup
vi: Cài đặt Meta Pixel

en: Method
vi: Phương Thức

en: Microsoft Teams Link
vi: Liên kết Microsoft Teams

en: Microsoft Teams join link
vi: Liên kết tham gia Microsoft Teams

en: Microsoft Teams link
vi: Liên kết Microsoft Teams

en: Microsoft Teams setup
vi: Cài đặt Microsoft Teams

en: Min. Capacity
vi: Sức chứa tối thiểu

en: Minimum bookings required
vi: Số lượng đặt tối thiểu yêu cầu

en: Minimum capacity
vi: Sức chứa tối thiểu

en: Minimum number of attendees
vi: Số lượng người tham dự tối thiểu

en: Minimum number of bookings
vi: Số lượng đặt chỗ tối thiểu

en: Minimum number of required extras
vi: Số lượng bổ sung cần thiết tối thiểu

en: Minimum of attendees
vi: Tối thiểu người tham dự

en: Minimum of bookings
vi: Tối thiểu số lịch hẹn

en: Minimum required extras
vi: Extras tối thiểu yêu cầu

en: Minimum required extras:
vi: Extras bắt buộc tối thiểu:

en: Minimum time required before booking
vi: Thời gian tối thiểu cần trước khi đặt lịch

en: Minimum time required before canceling
vi: Thời gian tối thiểu cần trước khi hủy lịch

en: Minimum time required before rescheduling
vi: Thời gian tối thiểu cần trước khi đặt lại lịch

en: Minutes
vi: PPhút

en: Missing required fields:
vi: Thiếu các trường bắt buộc:

en: Mobile menu
vi: Thu gọn menu

en: Mollie payment link
vi: Liên kết thanh toán Mollie

en: Mon
vi: Thứ Hai

en: Monday
vi: Thứ Hai

en: Month
vi: Tháng

en: Monthly
vi: Hàng tháng

en: Months
vi: Tháng

en: More Features Zero Limits
vi: Nhiều tính năng hơn, không giới hạn

en: More options
vi: Thêm tùy chọn

en: Multiple
vi: Nhiều

en: Multiple Emails
vi: Nhiều Địa chỉ Email

en: Multiple Locations
vi: Nhiều Địa điểm

en: Multiple locations
vi: Nhiều vị trí

en: Multiple packages purchased.
vi: Nhiều gói được mua.

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking
vi: Nhân số tiền đặt cọc theo số lượng người trong một lịch hẹn

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking.
vi: Nhân số tiền đặt cọc với số lượng người trong một lần đặt.

en: Multiply deposit by number of people
vi: Nhân số tiền gửi với số lượng người

en: Multiply price by number of people
vi: Nhân giá với số lượng người

en: My Profile
vi: Hồ sơ của tôi

en: My profile
vi: Hồ sơ của tôi

en: Name
vi: Tên

en: Name Asc
vi: Tên tăng dần

en: Name Ascending
vi: Tên (Tăng dần)

en: Name Desc
vi: Tên giảm dần

en: Name Descending
vi: Tên (Giảm dần)

en: Name of the space (room) that will be created for appointments. You can use placeholders from the Notifications page. If left empty, the space will be named after the appointment ID.
vi: Tên của không gian (phòng) sẽ được tạo cho các cuộc hẹn. Bạn có thể sử dụng các trình giữ chỗ từ trang Thông báo. Nếu để trống, không gian sẽ được đặt tên theo ID cuộc hẹn.

en: Name:
vi: Tên:

en: Need additional fields?
vi: Cần thêm trường bổ sung?

en: Need help?
vi: Cần trợ giúp?

en: Need to update your company's days off?
vi: Cần cập nhật ngày nghỉ của công ty?

en: New
vi: Mới

en: New Appointment
vi: Cuộc Hẹn Mới

en: New Attendee
vi: Người tham gia mới

en: New Customer
vi: Khách Hàng Mới

en: New Event
vi: Sự kiện mới

en: New Location
vi: Địa Điểm Mới

en: New Password
vi: Mật khẩu mới

en: New Space
vi: Không gian Mới

en: New Update
vi: Cập nhật mới

en: New appointment
vi: Lịch hẹn mới

en: New block time
vi: Thêm thời gian chặn

en: New category
vi: Danh mục mới

en: New coupon
vi: Phiếu giảm giá mới

en: New customer
vi: Khách hàng mới

en: New employee
vi: Nhân viên mới

en: New event
vi: Sự kiện mới

en: New event booking
vi: Đặt lịch sự kiện mới

en: New language
vi: Ngôn ngữ mới

en: New package
vi: Gói mới

en: New package booking
vi: Đặt chỗ gói mới

en: New password
vi: Mật khẩu mới

en: New resource
vi: Tài nguyên mới

en: New service
vi: Dịch vụ mới

en: New tax
vi: Thuế mới

en: Next
vi: Tiếp theo

en: Next Service
vi: Dịch vụ tiếp theo

en: Next day reminder
vi: Nhắc nhở vào ngày hôm sau

en: No
vi: Không

en: No Employees Assigned to This Location
vi: Chưa có nhân viên nào được phân công cho địa điểm này

en: No Packages
vi: Không Có Gói Nào

en: No Show
vi: Vắng Mặt

en: No Show (1)
vi: Vắng Mặt (1)

en: No Show (2)
vi: Vắng Mặt (2)

en: No Show (3+)
vi: Không có mặt (3+)

en: No Tags. Create a new one.
vi: Không có thẻ. Tạo một thẻ mới.

en: No WordPress users with the Amelia Customer role are available.
vi: Không có người dùng WordPress nào với vai trò Khách hàng Amelia có sẵn.

en: No WordPress users with the Amelia Employee role are available.
vi: Không có người dùng WordPress nào với vai trò Nhân viên Amelia có sẵn.

en: No appointments found
vi: Không tìm thấy cuộc hẹn nào

en: No appointments yet
vi: Chưa có lịch hẹn nào.

en: No attendees found
vi: Không tìm thấy người tham dự nào

en: No booked appointments
vi: Không có cuộc hẹn nào được đặt

en: No bookings found
vi: Không tìm thấy đặt chỗ nào

en: No camera found on this device.
vi: Không tìm thấy camera trên thiết bị này.

en: No coupons yet
vi: Chưa có phiếu giảm giá nào.

en: No custom fields yet
vi: Chưa có trường tùy chỉnh nào.

en: No customers were imported to your customer list.
vi: Không có khách hàng nào được nhập vào danh sách khách hàng của bạn.

en: No customers yet
vi: Chưa có khách hàng nào

en: No employees yet
vi: Chưa có nhân viên nào.

en: No event bookings yet
vi: Chưa có đặt chỗ sự kiện nào.

en: No events found
vi: Không tìm thấy sự kiện nào

en: No events yet
vi: Chưa có sự kiện nào.

en: No extras yet
vi: Chưa có phần bổ sung nào.

en: No invoices yet
vi: Chưa có hóa đơn nào.

en: No limit per customer
vi: Không giới hạn cho mỗi khách hàng

en: No locations yet
vi: Chưa có vị trí nào

en: No matching data
vi: Không có dữ liệu khớp

en: No package bookings yet
vi: Chưa có đặt chỗ gói dịch vụ nào.

en: No packages found
vi: Không tìm thấy gói nào

en: No packages yet
vi: Chưa có gói nào

en: No resources yet
vi: Chưa có tài nguyên nào

en: No results
vi: Không có kết quả

en: No results found
vi: Không tìm thấy kết quả nào

en: No results found for
vi: Không tìm thấy kết quả cho

en: No results found...
vi: Không có kết quả nào được tìm thấy...

en: No services or employees available
vi: Không có dịch vụ hoặc nhân viên nào có sẵn.

en: No services yet
vi: Chưa có dịch vụ nào

en: No spots left
vi: Hết chỗ

en: No taxes yet
vi: Chưa có thuế nào

en: No top trends
vi: Không có xu hướng hàng đầu

en: No transactions yet
vi: Chưa có giao dịch nào.

en: No upcoming events
vi: Không có sự kiện sắp tới

en: No usage limit
vi: Không giới hạn sử dụng

en: No, just this one
vi: Không, chỉ có một cái

en: No-show
vi: Không xuất hiện

en: No-show tag
vi: Thẻ không hiển thị

en: Not available
vi: Không khả dụng

en: Not connected
vi: Không kết nối

en: Not match to your current password
vi: Vui lòng nhập mật khẩu hiện tại

en: Note
vi: Ghi chú

en: Note (Internal)
vi: Ghi chú (Nội bộ)

en: Note (internal)
vi: Ghi chú (nội bộ)

en: Notice: Please select at least one panel.
vi: Lưu ý: Vui lòng chọn ít nhất một bảng điều khiển.

en: Notice: Please select start and end date.
vi: Thông báo: Vui lòng chọn ngày bắt đầu và ngày kết thúc.

en: Notification
vi: Thông báo

en: Notification Language
vi: Ngôn ngữ Thông báo

en: Notification Placeholder
vi: Dấu giữ chỗ Thông báo

en: Notification has been deleted.
vi: Thông báo đã bị xóa.

en: Notification has been saved.
vi: Thông báo đã được lưu.

en: Notification has not been saved.
vi: Thông báo chưa được lưu.

en: Notification interval
vi: Khoảng Thời Gian Thông Báo

en: Notification language
vi: Ngôn ngữ thông báo

en: Notification name
vi: Tên thông báo

en: Notification settings
vi: Cài đặt thông báo

en: Notification status has been updated.
vi: Trạng thái thông báo đã được cập nhật.

en: Notification status has not been updated.
vi: Trạng thái thông báo chưa được cập nhật.

en: Notification template
vi: Mẫu thông báo

en: Notification type
vi: Loại thông báo

en: Notifications
vi: Thông báo

en: Notifications in Amelia
vi: Thông báo trong Amelia

en: Notify attendees by email when event information is updated.
vi: Thông báo cho người tham dự qua email khi thông tin sự kiện được cập nhật.

en: Notify selected employees about empty package purchases
vi: Thông báo cho nhân viên được chọn về việc mua gói trống

en: Notify the attendee(s)
vi: Thông báo cho người tham dự

en: Notify the attendees
vi: Thông báo cho các đại biểu

en: Notify the customer(s)
vi: Thông báo cho khách hàng

en: Number of Additional People
vi: Số lượng Người Phụ Thuộc

en: Number of Additional People:
vi: Số lượng Người thêm:

en: Number of Recurrences:
vi: Số lần lặp lại:

en: Number of Tickets
vi: Số lượng vé

en: Number of adjusted time slots:
vi: Số lượng khung giờ đã điều chỉnh:

en: Number of appointments
vi: Số lượng cuộc hẹn

en: Number of appointments required for booking
vi: Số cuộc hẹn cần để đặt

en: Number of appointments with applied coupon is
vi: Số lượng cuộc hẹn đã sử dụng mã giảm giá là

en: Number of events
vi: Số lượng sự kiện

en: Number of packages
vi: Số lượng gói

en: Number of people
vi: Số người

en: Number of people on waiting list
vi: Số người trong danh sách chờ

en: Number of people that are coming with you.
vi: Số lượng người đang đi cùng bạn.

en: Number of recurrences:
vi: Số lần lặp lại:

en: Number of tickets
vi: Số vé

en: Occupancy rate
vi: Tỷ lệ lấp đầy

en: Occupied
vi: Đang bận

en: Occurrences
vi: Sự xuất hiện

en: Offer a clean, list-based booking experience with a design that grabs attention. Customers can easily explore and book from your full event lineup.
vi: Cung cấp trải nghiệm đặt chỗ sạch sẽ, dựa trên danh sách với thiết kế thu hút sự chú ý. Khách hàng có thể dễ dàng khám phá và đặt chỗ từ toàn bộ danh sách sự kiện của bạn.

en: Offer discounts or free appointments with customizable coupons.
vi: Cung cấp giảm giá hoặc cuộc hẹn miễn phí với phiếu giảm giá tùy chỉnh.

en: Offer multiple durations and prices for this service.
vi: Cung cấp nhiều thời lượng và mức giá cho dịch vụ này.

en: Offer optional or mandatory extras during the booking process - upsell additional services, products, or experiences to enhance appointments and delight your customers.
vi: Cung cấp các tùy chọn bổ sung tùy chọn hoặc bắt buộc trong quá trình đặt lịch - giới thiệu các dịch vụ, sản phẩm hoặc trải nghiệm bổ sung để nâng cao chất lượng cuộc hẹn và mang lại sự hài lòng cho khách hàng.

en: Offer services with multiple duration options for customers to choose from.
vi: Cung cấp dịch vụ với nhiều tùy chọn thời lượng để khách hàng lựa chọn.

en: Offer upsells or additional benefits within a service using extras.
vi: Cung cấp bán thêm hoặc lợi ích bổ sung trong dịch vụ bằng cách sử dụng các tiện ích bổ sung.

en: On
vi: trong

en: On Break
vi: Nghỉ Giải Lao

en: On hold
vi: Đang tạm dừng

en: On the same day
vi: Cùng một ngày

en: On the same day each month
vi: Vào cùng ngày mỗi tháng

en: On-Site
vi: Tại Chỗ

en: On-line
vi: Trực tuyến

en: On-site
vi: Tại chỗ

en: On-site payment
vi: Thanh toán tại chỗ

en: On:
vi: Vào:

en: OnBoard
vi: Trên bảng điều khiển

en: Once Off
vi: Một lần

en: Once you add your first Coupon, it will appear here. Click + Coupon above to get started.
vi: Khi bạn thêm Mã giảm giá đầu tiên, nó sẽ xuất hiện ở đây. Nhấp vào + Mã giảm giá ở trên để bắt đầu.

en: Once you add your first custom field, it will appear here. Click + Custom Field below to get started.
vi: Sau khi bạn thêm trường tùy chỉnh đầu tiên, nó sẽ xuất hiện ở đây. Nhấp vào + Trường tùy chỉnh bên dưới để bắt đầu.

en: Once you add your first employee, it will appear here. Click + Employee below to get started.
vi: Sau khi bạn thêm nhân viên đầu tiên, nó sẽ xuất hiện ở đây. Nhấp vào + Nhân viên bên dưới để bắt đầu.

en: Once you add your first event, it will appear here. Click + Event below to get started.
vi: Sau khi bạn thêm sự kiện đầu tiên, nó sẽ xuất hiện ở đây. Nhấp vào + Sự kiện bên dưới để bắt đầu.

en: Once you add your first extra, it will appear here. Click + Extra above to get started.
vi: Sau khi bạn thêm mục đầu tiên, nó sẽ xuất hiện ở đây. Nhấp vào + Extra ở trên để bắt đầu.

en: Once you add your first package, it will appear here. Click + Package below to get started.
vi: Sau khi bạn thêm gói đầu tiên, nó sẽ xuất hiện ở đây. Nhấp vào + Gói bên dưới để bắt đầu.

en: Once you add your first resource, it will appear here. Click + Resource below to get started.
vi: Sau khi bạn thêm tài nguyên đầu tiên, nó sẽ xuất hiện ở đây. Nhấp vào + Tài nguyên bên dưới để bắt đầu.

en: Once you add your first service, it will appear here.
vi: Khi bạn thêm dịch vụ đầu tiên, nó sẽ xuất hiện ở đây.

en: Once you add your first tax, it will appear here. Click + Tax below to get started.
vi: Sau khi bạn thêm thuế đầu tiên, nó sẽ xuất hiện ở đây. Nhấp vào + Thuế bên dưới để bắt đầu.

en: Once you receive bookings, your appointments will be displayed here. You can also get started by clicking the Add button below.
vi: Khi bạn nhận được các đặt chỗ, các cuộc hẹn của bạn sẽ được hiển thị ở đây. Bạn cũng có thể bắt đầu bằng cách nhấp vào nút Thêm bên dưới.

en: Once you receive event bookings, they will be displayed here. You can also get started by clicking the Book Event button below.
vi: Khi bạn nhận được các đặt chỗ sự kiện, chúng sẽ được hiển thị ở đây. Bạn cũng có thể bắt đầu bằng cách nhấp vào nút Đặt sự kiện bên dưới.

en: Once you receive package bookings, they will be displayed here. You can also get started by clicking the Book Package button below.
vi: Khi bạn nhận được các đặt chỗ gói, chúng sẽ được hiển thị ở đây. Bạn cũng có thể bắt đầu bằng cách nhấp vào nút Đặt gói bên dưới.

en: Once you start adding locations, they will appear here. You can also get started by clicking the Add button below.
vi: Khi bạn bắt đầu thêm địa điểm, chúng sẽ xuất hiện ở đây. Bạn cũng có thể bắt đầu bằng cách nhấp vào nút Thêm bên dưới.

en: Once you start receiving bookings, invoices will be displayed here.
vi: Khi bạn bắt đầu nhận đặt chỗ, hóa đơn sẽ được hiển thị ở đây.

en: Once you start receiving bookings, transactions will be displayed here.
vi: Khi bạn bắt đầu nhận đặt chỗ, giao dịch sẽ được hiển thị ở đây.

en: Once you start receiving bookings, your customers will be displayed here. You can also get started by clicking the Add or Import button below.
vi: Khi bạn bắt đầu nhận đặt chỗ, khách hàng của bạn sẽ được hiển thị tại đây. Bạn cũng có thể bắt đầu bằng cách nhấp vào nút Thêm hoặc Nhập bên dưới.

en: One booking can have multiple attendees/spots in it.
vi: Một lịch hẹn có thể có nhiều người tham dự/chỗ trong đó.

en: One of the phone numbers provided is invalid.
vi: Một trong các số điện thoại được nhập không hợp lệ.

en: One spot is equal to one attendee.
vi: Một chỗ tương đương với một người tham dự.

en: Online
vi: Trực Tuyến

en: Online meetings
vi: Cuộc họp trực tuyến

en: Only templates in the default language will be displayed in the back-end. If a template doesn’t exist in the customer’s language, the default language version will be sent instead.
vi: Chỉ các mẫu trong ngôn ngữ mặc định sẽ được hiển thị ở phần quản trị. Nếu một mẫu không tồn tại trong ngôn ngữ của khách hàng, phiên bản ngôn ngữ mặc định sẽ được gửi thay thế.

en: Oops...
vi: Rất tiếc...

en: Open
vi: Mở

en: Open Event
vi: Mở Sự kiện

en: Open following
vi: Mở theo sau

en: Open side menu
vi: Mở menu bên

en: Opened
vi: Đã mở

en: Opens at
vi: Mở cửa lúc

en: Opens on
vi: Mở cửa vào

en: Opens on:
vi: Mở cửa vào ngày:

en: Option {number}
vi: Tùy chọn {number}

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Options:
vi: Tùy chọn:

en: Or
vi: Hoặc

en: Or enter details below
vi: Chi tiết về sự kiện nhóm

en: Or pay with card
vi: Hoặc thanh toán bằng thẻ

en: Orange
vi: Màu Cam

en: Order
vi: Đơn Hàng

en: Order creation
vi: Tạo đơn hàng

en: Order update
vi: Cập nhật đơn hàng

en: Organizer
vi: Người tổ chức

en: Organizers
vi: Người tổ chức

en: Other
vi: Khác

en: Outline
vi: Tóm tắt

en: Outlook Calendar
vi: Lịch Outlook

en: Outlook Calendar & Microsoft Teams
vi: Lịch Outlook & Microsoft Teams

en: Outlook Calendar WP hooks
vi: Các hook của Outlook Calendar WP

en: Outlook Calendar setup
vi: Cài đặt Lịch Outlook

en: Outlook Mailer
vi: Lịch Outlook

en: Outlook Mailer is not fully configured. Please complete the account setup in the Outlook Integration settings.
vi: Outlook Mailer chưa được cấu hình đầy đủ. Vui lòng hoàn tất thiết lập tài khoản trong cài đặt Tích hợp Outlook.

en: Outside of working hours
vi: Ngoài giờ làm việc

en: Overridden by employee
vi: Được ghi đè bởi nhân viên

en: Overview
vi: Tổng quan

en: Overwrite Records
vi: Ghi đè bản ghi

en: PAYMENT METHOD
vi: PHƯƠNG THỨC THANH TOÁN

en: PHP Mail
vi: Thư PHP

en: Package
vi: Gói

en: Package Asc
vi: Gói Asc

en: Package Canceled
vi: Gói đã hủy

en: Package Desc
vi: Mô tả gói

en: Package ID
vi: Mã gói

en: Package Info
vi: Thông tin Gói

en: Package Selection
vi: Chọn Gói

en: Package appointment has been updated.
vi: Cuộc hẹn gói đã được cập nhật.

en: Package appointments
vi: Lịch hẹn gói dịch vụ

en: Package appointments details
vi: Chi tiết về các cuộc hẹn gói

en: Package badge
vi: Biểu tượng gói

en: Package booking details
vi: Chi tiết đặt gói

en: Package booking has been created.
vi: Đặt gói đã được tạo.

en: Package booking has been deleted.
vi: Đặt gói đã bị xóa.

en: Package booking has been updated.
vi: Đặt gói đã được cập nhật.

en: Package booking is not available for this time slot.
vi: Đặt gói không khả dụng cho khung giờ này.

en: Package canceled
vi: Gói đã bị hủy

en: Package capacity
vi: Dung lượng gói

en: Package category
vi: Danh mục gói

en: Package count
vi: Số lượng gói

en: Package deal
vi: Ưu đãi gói

en: Package deposit
vi: Đặt cọc gói

en: Package description
vi: Mô tả gói

en: Package details
vi: Chi tiết gói

en: Package duration
vi: Thời lượng gói

en: Package filter
vi: Bộ lọc gói

en: Package has been created.
vi: Gói đã được tạo.

en: Package has been deleted.
vi: Gói hàng đã bị xóa.

en: Package has been hidden.
vi: Gói hàng đã bị ẩn.

en: Package has been updated.
vi: Gói hàng đã được cập nhật.

en: Package includes
vi: Gói bao gồm

en: Package info
vi: Thông tin gói

en: Package is now visible.
vi: Gói hàng hiện đã hiển thị.

en: Package location
vi: Vị trí gói

en: Package management
vi: Quản lý gói

en: Package name
vi: Tên gói

en: Package overview
vi: Tổng quan về gói

en: Package price
vi: Giá gói

en: Package price:
vi: Giá gói:

en: Package purchased
vi: Gói đã mua

en: Package rules and description
vi: Quy tắc và mô tả gói

en: Package selection
vi: Lựa chọn gói

en: Package services list
vi: Danh sách dịch vụ gói

en: Package:
vi: Gói dịch vụ:

en: Packages
vi: Gói dịch vụ

en: Packages appointments
vi: Lịch hẹn gói dịch vụ

en: Packages block
vi: Khối gói

en: Packages have been reordered.
vi: Các gói dịch vụ đã được sắp xếp lại.

en: Packages overview
vi: Tổng quan về các gói

en: Packages popup
vi: Cửa sổ popup gói

en: Page
vi: Trang

en: Page card
vi: Thẻ trang

en: Page content
vi: Nội dung trang

en: Page header
vi: Đầu trang

en: Page messages
vi: Thông báo trang

en: Page scroll
vi: Cuộn trang

en: Paid
vi: Đã thanh toán

en: Paid deposit
vi: Thanh toán đặt cọc

en: Paid remaining amount
vi: Thanh toán số tiền còn lại

en: Panel & access permissions
vi: Bảng điều khiển & quyền truy cập

en: Panel Button Type
vi: Loại nút bảng điều khiển

en: Panel access
vi: Quyền truy cập bảng điều khiển

en: Panel recovery
vi: Khôi phục bảng điều khiển

en: Panel subtab name
vi: Tên tiểu tab của bảng điều khiển

en: Paragraph
vi: Đoạn văn

en: Partially Paid
vi: Thanh toán một phần

en: Partially Refunded
vi: Đã hoàn trả một phần

en: Partially paid
vi: Thanh toán một phần

en: Parts
vi: Phần

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Password Updated!
vi: Mật khẩu

en: Password changed successfully
vi: Mật khẩu của bạn đã được đặt lại thành công

en: Password has been changed
vi: Mật khẩu đã được thay đổi

en: Password is set
vi: Mật khẩu đã được thiết lập

en: Password must be longer than 3 characters
vi: Mật khẩu phải dài hơn 3 ký tự

en: Password reset link has been sent to your email.
vi: Liên kết đặt lại mật khẩu đã được gửi đến email của bạn.

en: Passwords do not match
vi: Mật khẩu không khớp

en: Passwords don't match.
vi: Mật khẩu không khớp.

en: Past events
vi: Sự kiện đã qua

en: Paste the secret key you received after creating your API key pair in Google reCAPTCHA.
vi: Dán khóa bí mật mà bạn đã nhận được sau khi tạo cặp khóa API trong Google reCAPTCHA.

en: Paste the site key you received after generating your API key pair in Google reCAPTCHA.
vi: Dán khóa trang web mà bạn đã nhận được sau khi tạo cặp khóa API trong Google reCAPTCHA.

en: Pay
vi: Thanh toán

en: Pay for all appointments at once
vi: Thanh toán cho tất cả các cuộc hẹn cùng một lúc

en: Pay now
vi: Thanh toán ngay

en: Pay only for the first appointment
vi: Chỉ thanh toán cho cuộc hẹn đầu tiên

en: Pay with payment link
vi: Thanh toán bằng liên kết thanh toán

en: PayPal payment link
vi: Liên kết thanh toán PayPal

en: Payee email
vi: Email nhân viên

en: Paying later
vi: Thanh toán sau

en: Paying now
vi: Thanh toán ngay

en: Payment
vi: Thanh toán

en: Payment History
vi: Lịch sử thanh toán

en: Payment ID
vi: ID Thanh toán

en: Payment Method
vi: Phương thức thanh toán

en: Payment Method:
vi: Phương thức thanh toán:

en: Payment Status
vi: Trạng thái thanh toán

en: Payment Type:
vi: Loại Thanh toán:

en: Payment amount
vi: Số tiền thanh toán

en: Payment created
vi: Ngày Thanh Toán

en: Payment currency
vi: Tiền tệ thanh toán

en: Payment date
vi: Ngày Thanh Toán

en: Payment details
vi: Chi tiết thanh toán

en: Payment due amount
vi: Số tiền đến hạn thanh toán

en: Payment error
vi: Lỗi thanh toán

en: Payment history
vi: Lịch sử thanh toán

en: Payment link for Barion
vi: Liên kết thanh toán cho Stripe

en: Payment method
vi: Phương thức thanh toán

en: Payment method:
vi: Phương thức thanh toán:

en: Payment methods
vi: Các phương thức thanh toán

en: Payment protected by policy and powered by
vi: Thanh toán được bảo vệ bởi chính sách và được hỗ trợ bởi

en: Payment segment
vi: Phần thanh toán

en: Payment status
vi: Trạng thái thanh toán

en: Payment summary
vi: Tổng kết thanh toán

en: Payment type
vi: Loại thanh toán

en: Payment type, deposit payment...
vi: Hình thức thanh toán, thanh toán đặt cọc...

en: Payment was canceled.
vi: Thanh toán đã bị hủy.

en: Payments
vi: Thanh toán

en: Pending
vi: Đang chờ xử lý

en: Pending appointments
vi: Các cuộc hẹn đang chờ xử lý

en: Pending payment
vi: Đang chờ thanh toán

en: People
vi: Người

en: People counting logic
vi: Logic đếm người

en: Per Location
vi: Theo địa điểm

en: Per Service
vi: Theo dịch vụ

en: Per customer
vi: Theo khách hàng

en: Percentage
vi: Phần trăm

en: Percentage amount
vi: Số phần trăm

en: Percentage deposit will be calculated on the total booking price<br>and fixed amount can be multiplied by the number of people or stay fixed on the total booking price.
vi: Đặt cọc theo phần trăm sẽ được tính trên tổng giá lịch hẹn<br> và số tiền cố định có thể được nhân với số lượng người hoặc giữ nguyên trên tổng giá lịch hẹn.

en: Percentage of Load
vi: Tỉ lệ Tải

en: Period
vi: Khoảng thời gian

en: Period available for booking in advance
vi: Khoảng thời gian có sẵn cho việc đặt lịch trước

en: Periods
vi: Khoảng thời gian

en: Permanent access token
vi: Mã thông báo cố định

en: Person
vi: Người

en: Personal Information
vi: Thông tin của bạn

en: Personal information
vi: Thông tin cá nhân

en: Phone
vi: Điện thoại

en: Phone Number
vi: Số điện thoại

en: Phone already exists with different name. Please check your name.
vi: Số điện thoại đã tồn tại với tên khác. Vui lòng kiểm tra tên của bạn.

en: Phone number
vi: Số điện thoại

en: Phone number ID
vi: ID Số Điện thoại

en: Phone number copied to clipboard.
vi: Số điện thoại đã được sao chép vào clipboard.

en: Phone number must include a country code.
vi: Số điện thoại phải bao gồm mã quốc gia.

en: Phone:
vi: Số điện thoại:

en: Pick a date or range
vi: Chọn một ngày hoặc khoảng thời gian

en: Pick a year
vi: Chọn một năm

en: Pick date & time
vi: Chọn ngày & giờ

en: Pick date & time:
vi: Chọn ngày & giờ:

en: Pin icon
vi: Biểu tượng ghim

en: Pixel ID
vi: ID Pixel

en: Placeholder
vi: Chỗ trống

en: Placeholder Color
vi: Màu Dấu giữ chỗ

en: Placeholder copied to clipboard.
vi: Chỗ giữ chỗ đã được sao chép vào bảng tạm.

en: Placeholder text
vi: Nội dung tạm thời

en: Placeholders
vi: Chỗ trống

en: Places API (New) is required but not enabled. Please enable it in Google Cloud Console.
vi: API Places (Mới) là bắt buộc nhưng chưa được kích hoạt. Vui lòng kích hoạt nó trong Google Cloud Console.

en: Plain
vi: Thường

en: Plans
vi: Kế hoạch

en: Please Wait
vi: Vui lòng đợi

en: Please add period
vi: Vui lòng thêm dấu chấm.

en: Please cancel the event first before deleting it.
vi: Vui lòng hủy sự kiện trước khi xóa nó.

en: Please check your .csv file and try again.
vi: Vui lòng kiểm tra tệp .csv của bạn và thử lại.

en: Please choose appointment date
vi: Vui lòng chọn ngày đặt lịch

en: Please choose appointment time
vi: Vui lòng chọn giờ đặt lịch

en: Please confirm you are not a robot
vi: Vui lòng xác nhận rằng bạn không phải là robot

en: Please delete this appointment. It cannot be edited due to a conflict with the associated account.
vi: Vui lòng xóa cuộc hẹn này. Không thể chỉnh sửa do xung đột với tài khoản liên kết.

en: Please ensure that services and employees are created and that services are assigned to employees.
vi: Vui lòng đảm bảo rằng các dịch vụ và nhân viên đã được tạo và dịch vụ đã được gán cho nhân viên.

en: Please enter Mailgun API key
vi: Vui lòng nhập khóa API Mailgun

en: Please enter Mailgun Domain
vi: Vui lòng nhập Tên Miền Mailgun

en: Please enter SMTP host
vi: Vui lòng nhập máy chủ SMTP

en: Please enter SMTP password
vi: Vui lòng nhập mật khẩu SMTP

en: Please enter SMTP port
vi: Vui lòng nhập cổng SMTP

en: Please enter SMTP username
vi: Vui lòng nhập tên người dùng SMTP

en: Please enter a code.
vi: Vui lòng nhập mã.

en: Please enter a content.
vi: Vui lòng nhập nội dung.

en: Please enter a first name.
vi: Vui lòng nhập tên.

en: Please enter a last name
vi: Vui lòng nhập họ.

en: Please enter a live publishable key.
vi: Vui lòng nhập khóa công khai hoạt động.

en: Please enter a live secret key.
vi: Vui lòng nhập khóa bí mật hoạt động.

en: Please enter a name.
vi: Vui lòng nhập tên.

en: Please enter a new password again.
vi: Vui lòng nhập lại mật khẩu mới.

en: Please enter a new password.
vi: Vui lòng nhập mật khẩu mới.

en: Please enter a notification name.
vi: Vui lòng nhập tên thông báo.

en: Please enter a password.
vi: Vui lòng nhập mật khẩu.

en: Please enter a recipient email.
vi: Vui lòng nhập email người nhận.

en: Please enter a recipient phone.
vi: Vui lòng nhập số điện thoại người nhận.

en: Please enter a sender email.
vi: Vui lòng nhập email người gửi.

en: Please enter a sender name.
vi: Vui lòng nhập tên người gửi.

en: Please enter a subject.
vi: Vui lòng nhập chủ đề.

en: Please enter a tax amount.
vi: Vui lòng nhập số tiền thuế.

en: Please enter a test publishable key.
vi: Vui lòng nhập khóa công khai thử nghiệm.

en: Please enter a test secret key.
vi: Vui lòng nhập khóa bí mật thử nghiệm.

en: Please enter a ticket code.
vi: Vui lòng nhập mã vé.

en: Please enter a ticket name.
vi: Vui lòng nhập tên vé.

en: Please enter a valid URL with protocol (http:// or https://).
vi: Vui lòng nhập URL hợp lệ với giao thức (http:// hoặc https://).

en: Please enter a valid email address
vi: Vui lòng nhập địa chỉ email hợp lệ

en: Please enter a valid email address.
vi: Vui lòng nhập địa chỉ email hợp lệ.

en: Please enter a valid phone number.
vi: Vui lòng nhập số điện thoại hợp lệ.

en: Please enter an email.
vi: Vui lòng nhập email.

en: Please enter an event.
vi: Vui lòng nhập một sự kiện.

en: Please enter appointment date...
vi: Vui lòng nhập ngày đặt lịch...

en: Please enter coupon
vi: Vui lòng nhập mã giảm giá

en: Please enter current password
vi: Vui lòng nhập mật khẩu hiện tại

en: Please enter date
vi: Vui lòng nhập ngày

en: Please enter date of birth
vi: Vui lòng nhập ngày

en: Please enter email
vi: Vui lòng nhập email

en: Please enter email or username
vi: Vui lòng nhập tên người dùng SMTP

en: Please enter end time
vi: Vui lòng nhập thời gian kết thúc

en: Please enter first name
vi: Vui lòng nhập tên

en: Please enter last name
vi: Vui lòng nhập họ

en: Please enter live API Key
vi: Vui lòng nhập Khóa API trực tiếp

en: Please enter live POSKey
vi: Vui lòng nhập Khóa API trực tiếp

en: Please enter live client ID
vi: Vui lòng nhập ID khách hàng trực tiếp.

en: Please enter live key ID
vi: Vui lòng nhập ID khóa hoạt động.

en: Please enter live key secret
vi: Vui lòng nhập key secret trực tiếp

en: Please enter live secret
vi: Vui lòng nhập khóa bí mật trực tiếp

en: Please enter name
vi: Vui lòng nhập tên

en: Please enter new password
vi: Vui lòng nhập mật khẩu mới

en: Please enter new password again
vi: Vui lòng nhập mật khẩu mới lần nữa

en: Please enter password
vi: Vui lòng nhập mật khẩu

en: Please enter payee email
vi: Vui lòng nhập email

en: Please enter phone
vi: Vui lòng nhập số điện thoại

en: Please enter phone number
vi: Vui lòng nhập số điện thoại

en: Please enter sandbox POSKey
vi: Vui lòng nhập Khóa API thử nghiệm

en: Please enter start time
vi: Vui lòng nhập thời gian bắt đầu

en: Please enter tax rate name.
vi: Vui lòng nhập tên thuế suất.

en: Please enter test API Key
vi: Vui lòng nhập Khóa API thử nghiệm

en: Please enter test client ID
vi: Vui lòng nhập ID khách hàng thử nghiệm

en: Please enter test key ID
vi: Vui lòng nhập ID khóa thử nghiệm

en: Please enter test key secret
vi: Vui lòng nhập key secret thử nghiệm

en: Please enter test secret
vi: Vui lòng nhập khóa bí mật thử nghiệm

en: Please enter waiting list capacity
vi: Vui lòng nhập sức chứa danh sách chờ

en: Please fill in your address.
vi: Vui lòng điền địa chỉ của bạn.

en: Please log in to Square
vi: Vui lòng đăng nhập vào Square

en: Please map corresponding data to columns:
vi: Vui lòng ánh xạ dữ liệu tương ứng vào các cột:

en: Please note: For this option to work you need to add new payment link placeholders to the message templates
vi: Lưu ý: Đối với tùy chọn này hoạt động, bạn cần thêm các định dạng mới của liên kết thanh toán vào các mẫu tin nhắn.

en: Please refine your search criteria
vi: Vui lòng làm rõ tiêu chí tìm kiếm của bạn

en: Please select
vi: Vui lòng chọn

en: Please select a category.
vi: Vui lòng chọn một danh mục.

en: Please select a closing date.
vi: Vui lòng chọn ngày kết thúc.

en: Please select a closing time.
vi: Vui lòng chọn thời gian đóng cửa.

en: Please select a color.
vi: Vui lòng chọn một màu.

en: Please select a customer.
vi: Vui lòng chọn một khách hàng.

en: Please select a date range that is within the period range.
vi: Vui lòng chọn một khoảng thời gian ngày nằm trong phạm vi thời gian.

en: Please select a date range.
vi: Vui lòng chọn một khoảng thời gian ngày.

en: Please select a date.
vi: Vui lòng chọn một ngày.

en: Please select a duration.
vi: Vui lòng chọn một khoảng thời gian.

en: Please select a location
vi: Vui lòng chọn vị trí

en: Please select a location.
vi: Vui lòng chọn một địa điểm.

en: Please select a package.
vi: Vui lòng chọn một gói.

en: Please select a service.
vi: Vui lòng chọn một dịch vụ.

en: Please select a start time.
vi: Vui lòng chọn thời gian bắt đầu.

en: Please select a time.
vi: Vui lòng chọn một thời gian.

en: Please select a type.
vi: Vui lòng chọn một loại.

en: Please select an action.
vi: Vui lòng chọn một hành động.

en: Please select an attendee.
vi: Vui lòng chọn một người tham dự.

en: Please select an email template.
vi: Vui lòng chọn một mẫu email.

en: Please select an employee.
vi: Vui lòng chọn một nhân viên.

en: Please select an end date.
vi: Vui lòng chọn ngày kết thúc.

en: Please select an end time.
vi: Vui lòng chọn giờ kết thúc.

en: Please select an event.
vi: Vui lòng chọn một sự kiện.

en: Please select an opening date.
vi: Vui lòng chọn ngày mở cửa.

en: Please select an opening time.
vi: Vui lòng chọn giờ mở cửa.

en: Please select an option.
vi: Vui lòng chọn một tùy chọn.

en: Please select at least one customer
vi: Vui lòng chọn ít nhất một khách hàng

en: Please select at least one employee.
vi: Vui lòng chọn ít nhất một nhân viên.

en: Please select at least one service.
vi: Vui lòng chọn ít nhất một dịch vụ.

en: Please select customer
vi: Vui lòng chọn khách hàng

en: Please select date
vi: Vui lòng chọn ngày

en: Please select employee
vi: Vui lòng chọn nhân viên

en: Please select location
vi: Vui lòng chọn vị trí

en: Please select package:
vi: Vui lòng chọn gói dịch vụ:

en: Please select repeat interval
vi: Vui lòng chọn khoảng thời gian lặp lại

en: Please select repeat period
vi: Vui lòng chọn khoảng lặp lại

en: Please select service
vi: Vui lòng chọn dịch vụ

en: Please select the extra:
vi: Vui lòng chọn thêm:

en: Please select time
vi: Vui lòng chọn giờ

en: Please upload the file
vi: Vui lòng tải lên tệp tin

en: Please use a different email or phone number to complete the booking.
vi: Vui lòng sử dụng email hoặc số điện thoại khác để hoàn tất đặt lịch.

en: Please use the built-in Elementor shortcode widget instead of Amelia widget when adding Amelia to a popup
vi: Vui lòng sử dụng tiện ích shortcode tích hợp của Elementor thay vì tiện ích Amelia khi thêm Amelia vào một cửa sổ bật lên

en: Plugin Activation Error
vi: Lỗi Kích hoạt Plugin

en: Plugin has been activated
vi: Tiện ích đã được kích hoạt

en: Plugin has been deactivated
vi: Tiện ích đã được tắt

en: Popup Blocker is enabled! To add your appointment to your calendar, please allow popups and add this site to your exception list.
vi: Bật chặn popup! Để thêm cuộc hẹn vào lịch của bạn, vui lòng cho phép popup và thêm trang web này vào danh sách ngoại lệ của bạn.

en: Popup Heading
vi: Tiêu đề Popup

en: Popup buttons
vi: Nút popup

en: Popup title
vi: Tiêu đề cửa sổ popup

en: Preload entities when page loads
vi: Tải trước các thực thể khi trang được tải

en: Prepared
vi: Đã chuẩn bị

en: Preselect Booking Parameters
vi: Chọn Trước các Tham số Đặt trước

en: Preselect Current Date
vi: Chọn Ngày hiện tại trước

en: Preselect the “Subscribe” checkbox
vi: Chọn trước hộp kiểm “Đăng ký”

en: Preset Colors
vi: Màu trước định

en: Prevent bookings during times marked as busy in the employee's Google Calendar.
vi: Ngăn chặn đặt chỗ trong thời gian được đánh dấu là bận trong Lịch Google của nhân viên.

en: Prevent scheduling conflicts with real-time calendar syncing for every employee.
vi: Ngăn chặn xung đột lịch trình bằng cách đồng bộ hóa lịch thời gian thực cho từng nhân viên.

en: Preview
vi: Xem trước

en: Preview Invoice
vi: Xem trước

en: Preview invoice
vi: Xem trước hóa đơn

en: Previous range
vi: Phạm vi trước đó

en: Price
vi: Giá

en: Price Asc
vi: Giá tăng dần

en: Price Ascending
vi: Giá tăng dần

en: Price Desc
vi: Giá giảm dần

en: Price Descending
vi: Giá giảm dần

en: Price indicators
vi: Chỉ báo giá

en: Price number of decimals
vi: Số chữ số thập phân của giá

en: Price per Spot
vi: Giá trên mỗi khung giờ

en: Price separator
vi: Dấu phân cách giá

en: Price symbol position
vi: Vị trí ký hiệu giá

en: Price type
vi: Loại giá

en: Price:
vi: Giá:

en: Pricing
vi: Giá cả

en: Pricing & duration
vi: Giá & thời lượng

en: Pricing by Date range
vi: Giá Theo Khoảng Ngày

en: Pricing by date & time
vi: Định giá theo ngày & giờ

en: Pricing by date range
vi: Định giá theo khoảng thời gian

en: Pricing by duration
vi: Định giá theo thời lượng

en: Pricing by number of people
vi: Định giá theo số lượng người

en: Pricing by the number of people
vi: Định giá theo số lượng người

en: Primary
vi: Chủ đạo

en: Primary Button Type
vi: Loại nút chính

en: Primary Gradient
vi: Chuyển Động Chính

en: Primary and state colors
vi: Màu chủ đạo

en: Primary button style
vi: Kiểu nút chính

en: Primary color
vi: Màu chính

en: Primary text
vi: Nội dung chính

en: Process payments easily with Square.
vi: Xử lý thanh toán dễ dàng với Square.

en: Processing
vi: Đang xử lý

en: Profile
vi: Hồ sơ của tôi

en: Profile data updated successfully
vi: Hoàn trả thanh toán thành công

en: Profile deleted
vi: Hồ sơ đã bị xóa

en: Profile has been updated
vi: Hồ sơ đã được cập nhật

en: Property name
vi: Tên thuộc tính

en: Property value
vi: Giá trị thuộc tính

en: Protect your booking system from bots by integrating reCAPTCHA keys.
vi: Bảo vệ hệ thống đặt chỗ của bạn khỏi bot bằng cách tích hợp các khóa reCAPTCHA.

en: Provide a simplified, guided booking experience on your website. Customize the design and labels to improve usability and align with your business needs.
vi: Cung cấp trải nghiệm đặt chỗ đơn giản và có hướng dẫn trên trang web của bạn. Tùy chỉnh thiết kế và nhãn để cải thiện khả năng sử dụng và phù hợp với nhu cầu kinh doanh của bạn.

en: Publish
vi: Đăng

en: Publish Form
vi: Xuất bản Biểu mẫu

en: Purchase code
vi: Mã mua hàng

en: Purchase is canceled
vi: Giao dịch đã hủy

en: Purchased
vi: Đã mua

en: Purple
vi: Màu Tím

en: Qty
vi: Số lượng

en: Qty:
vi: Số lượng:

en: Quantity
vi: Số lượng

en: Quantity Asc
vi: Số lượng tăng dần

en: Quantity Desc
vi: Số lượng giảm dần

en: Quantity is shared
vi: Số lượng được chia sẻ

en: Quantity per location
vi: Số lượng mỗi địa điểm

en: Quantity per service
vi: Số lượng mỗi dịch vụ

en: Queued
vi: Đang chờ

en: Quickly download all appointment details from the Bookings page, making reporting, analysis, and record-keeping simple and efficient.
vi: Tải xuống nhanh chóng tất cả thông tin chi tiết về lịch hẹn từ trang Đặt lịch, giúp việc báo cáo, phân tích và lưu trữ hồ sơ trở nên đơn giản và hiệu quả.

en: Quickly download all event booking details from the Event Bookings page, making reporting, analysis, and record-keeping simple and efficient.
vi: Nhanh chóng tải xuống toàn bộ chi tiết đặt chỗ sự kiện từ trang “Event Bookings”, giúp việc lập báo cáo, phân tích và lưu giữ hồ sơ trở nên đơn giản và hiệu quả.

en: Radio button
vi: Nút radio

en: Random
vi: Ngẫu nhiên

en: Rate
vi: Tỷ lệ

en: Razorpay payment link
vi: Liên kết thanh toán Razorpay

en: Re-type New Password
vi: Nhập lại mật khẩu mới

en: Re-type new password
vi: Nhập lại mật khẩu mới

en: Read more
vi: Đọc thêm

en: Recharge
vi: Nạp tiền

en: Recharge balance
vi: Nạp lại số dư

en: Recipient email
vi: Địa chỉ email của người nhận

en: Recipient phone
vi: Số điện thoại của người nhận

en: Recurrence
vi: Lặp lại

en: Recurrences
vi: Tái diễn

en: Recurring
vi: Lặp lại

en: Recurring Appointment
vi: Cuộc hẹn định kỳ

en: Recurring Appointments
vi: Cuộc hẹn Định kỳ

en: Recurring Appointments:
vi: Cuộc hẹn định kỳ:

en: Recurring Summary
vi: Tóm lược Định kỳ

en: Recurring appointment
vi: Lịch hẹn định kỳ

en: Recurring appointment payment
vi: Thanh toán cuộc hẹn định kỳ

en: Recurring appointments
vi: Cuộc hẹn định kỳ

en: Recurring appointments details
vi: Chi tiết về cuộc hẹn định kỳ

en: Recurring appointments setup
vi: Cài đặt lịch hẹn định kỳ

en: Recurring appointments:
vi: Lịch hẹn định kỳ:

en: Recurring events
vi: Sự kiện định kỳ

en: Recurring notification
vi: Thông báo định kỳ

en: Recurring popup
vi: Cửa sổ hiển thị

en: Recurring summary
vi: Tóm tắt định kỳ

en: Red
vi: Màu Đỏ

en: Redirect
vi: Chuyển hướng

en: Redirect URI
vi: URI Chuyển hướng

en: Redirect URL (denied)
vi: URL chuyển hướng (bị từ chối)

en: Redirect URL After Booking
vi: URL Chuyển hướng Sau Khi Đặt lịch

en: Redirect URL after Payment
vi: URL Chuyển hướng sau thanh toán

en: Redirect URL after booking
vi: URL chuyển hướng sau khi đặt chỗ

en: Redirect URL after payment
vi: URL chuyển hướng sau khi thanh toán

en: Redirect URL for successfully approved booking
vi: URL chuyển hướng cho đặt chỗ được phê duyệt thành công

en: Redirect URL for successfully rejected booking
vi: URL chuyển hướng cho đặt chỗ bị từ chối thành công

en: Redirect URL for unsuccessfully approved booking
vi: URL chuyển hướng cho đặt chỗ không được phê duyệt thành công

en: Redirect URL for unsuccessfully rejected booking
vi: URL chuyển hướng cho đặt chỗ bị từ chối không thành công

en: Redirect URLs
vi: URI Chuyển hướng

en: Redirect page
vi: Trang chuyển hướng

en: Reduce no-shows with timely reminders sent automatically
vi: Giảm tỷ lệ vắng mặt bằng cách gửi các lời nhắc nhở kịp thời một cách tự động.

en: Reflect On
vi: Phản ánh trên

en: Refund
vi: Hoàn trả

en: Refund Transaction
vi: Giao dịch hoàn tiền

en: Refunded
vi: Đã hoàn trả

en: Registration, Telephone Number, Email
vi: Đăng ký, Số điện thoại, Email

en: Reject appointment link
vi: Từ chối liên kết đặt lịch hẹn

en: Rejected
vi: Từ chối

en: Remaining Amount:
vi: Số tiền còn lại:

en: Remaining of total amount will be paid on site.
vi: Phần còn lại của tổng số tiền sẽ được thanh toán tại hiện trường.

en: Remind me when my SMS balance is low
vi: Nhắc nhở tôi khi số dư SMS của tôi thấp

en: Remove Apple Calendar event slots
vi: Xóa khung giờ từ sự kiện trong Apple Calendar

en: Remove Attendee
vi: Xóa Người tham dự

en: Remove Google Calendar busy slots
vi: Xóa các khung giờ bận trên Google Calendar

en: Remove Outlook Calendar busy slots
vi: Xóa các khung thời gian bận trong Lịch Outlook

en: Reorder Packages
vi: Sắp xếp lại các gói

en: Reorder Services
vi: Sắp xếp lại dịch vụ

en: Reorder on website
vi: Sắp xếp lại trên trang web

en: Reordering packages affects how they are displayed on the website.
vi: Sắp xếp lại các gói ảnh hưởng đến cách chúng được hiển thị trên trang web.

en: Reordering services affects how they are displayed on the website.
vi: Sắp xếp lại dịch vụ ảnh hưởng đến cách chúng được hiển thị trên trang web.

en: Repeat
vi: Lặp lại

en: Repeat Appointment
vi: Lặp lại Cuộc hẹn

en: Repeat Event
vi: Lặp lại Sự kiện

en: Repeat Every Year
vi: Lặp lại mỗi năm

en: Repeat Yearly
vi: Lặp Lại Hằng Năm

en: Repeat appointment
vi: Lặp lại cuộc hẹn

en: Repeat event
vi: Lặp lại sự kiện

en: Repeat every
vi: Lặp lại mỗi

en: Repeat every year
vi: Lặp lại mỗi năm

en: Repeat new password
vi: Nhập lại mật khẩu mới

en: Repeat on
vi: Lặp lại vào

en: Repeat this appointment
vi: Lặp lại cuộc hẹn này

en: Repeat yearly
vi: Lặp lại hàng năm

en: Repeat:
vi: Lặp lại:

en: Replace
vi: Thay thế

en: Reply-to email
vi: Địa chỉ email để trả lời

en: Require password for login
vi: Yêu cầu mật khẩu để đăng nhập

en: Required
vi: Yêu cầu

en: Required fields: <b>First Name</b> and <b>Last Name</b>.
vi: Các trường bắt buộc: <b>Tên</b> và <b>Họ</b>.

en: Reschedule
vi: Đặt lại

en: Reschedule appointment
vi: Lên lịch lại cuộc hẹn

en: Rescheduled
vi: Lên lịch lại

en: Reset
vi: Đặt lại

en: Reset Form
vi: Đặt lại Biểu mẫu

en: Reset Password
vi: Đặt lại Mật khẩu

en: Reset form settings
vi: Đặt lại cài đặt biểu mẫu

en: Reset password
vi: Đặt lại mật khẩu

en: Resource
vi: Nguồn lực

en: Resource Details
vi: Chi tiết tài nguyên

en: Resource booking setup
vi: Cài đặt đặt chỗ tài nguyên

en: Resource has been added.
vi: Tài nguyên đã được thêm.

en: Resource has been deleted.
vi: Tài nguyên đã bị xóa.

en: Resource has been hidden.
vi: Tài nguyên đã bị ẩn.

en: Resource has been updated.
vi: Tài nguyên đã được cập nhật.

en: Resource is now visible.
vi: Tài nguyên hiện đã hiển thị.

en: Resources
vi: Nguồn lực

en: Return to Home
vi: Trở về Trang chủ

en: Returning
vi: Quay lại

en: Revenue
vi: Doanh thu

en: Ribbon
vi: Dải băng

en: Role
vi: Vai trò

en: Roles & permissions
vi: Vai trò & quyền hạn

en: Roles settings
vi: Cài đặt vai trò

en: Round-robin
vi: Vòng tròn luân phiên

en: Rules
vi: Quy tắc

en: SMS History
vi: Lịch sử SMS

en: SMS Settings
vi: Cài đặt SMS

en: SMS balance
vi: Số dư tin nhắn SMS

en: SMS history
vi: Lịch sử tin nhắn SMS

en: SMTP Host
vi: Máy chủ SMTP

en: SMTP Password
vi: Mật khẩu SMTP

en: SMTP Port
vi: Cổng SMTP

en: SMTP Secure
vi: Bảo mật SMTP

en: SMTP Username
vi: Tên người dùng SMTP

en: SMTP credentials validation failed. Please check your settings.
vi: Xác thực thông tin đăng nhập SMTP không thành công. Vui lòng kiểm tra lại cài đặt của bạn.

en: Same day
vi: Cùng ngày

en: Sandbox mode
vi: Chế độ thử nghiệm

en: Sandbox secret key (POSKey)
vi: Khóa bí mật Sandbox (POSKey)

en: Sat
vi: Thứ Bảy

en: Saturday
vi: Thứ Bảy

en: Save
vi: Lưu

en: Save
vi: Lưu

en: Save Changes
vi: Lưu thay đổi

en: Save Special Day
vi: Lưu Ngày Đặc Biệt

en: Save changes
vi: Lưu thay đổi

en: Save time and reduce manual work with instant, auto-generated invoices
vi: Tiết kiệm thời gian và giảm bớt công việc thủ công với hóa đơn được tạo tự động ngay lập tức.

en: Save time by automating repeating events instead of creating them manually
vi: Tiết kiệm thời gian bằng cách tự động hóa các sự kiện lặp lại thay vì tạo chúng thủ công.

en: Save time with fast, one-click appointment exports
vi: Tiết kiệm thời gian với tính năng xuất lịch hẹn nhanh chóng chỉ với một cú nhấp chuột.

en: Save time with fast, one-click event booking exports
vi: Tiết kiệm thời gian với xuất nhanh dữ liệu đặt chỗ sự kiện, chỉ với một cú nhấp

en: Save time with quick, hassle-free customer data exports
vi: Tiết kiệm thời gian với việc xuất dữ liệu khách hàng nhanh chóng và thuận tiện.

en: Scan
vi: Quét

en: Scan E-Ticket
vi: Chọn Vé

en: Scan e-ticket
vi: Quét vé điện tử

en: Schedule
vi: Lịch trình

en: Schedule setup required
vi: Cần thiết lập lịch trình

en: Schedule:
vi: Lịch trình:

en: Scheduled
vi: Đã lên lịch

en: Scheduled Before Appointment
vi: Lên lịch trước cuộc hẹn

en: Scheduled Before Event
vi: Lên lịch trước sự kiện

en: Scheduled notification
vi: Thông báo được lên lịch

en: Scope
vi: Phạm vi

en: Scopes
vi: Phạm vi

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Search Coupons
vi: Tìm Kiếm Mã Giảm Giá

en: Search Filters
vi: Bộ lọc Tìm kiếm

en: Search Input Field
vi: Ô nhập liệu

en: Search Resources
vi: Tìm kiếm Tài nguyên

en: Search Results
vi: Kết quả Tìm kiếm

en: Search Taxes
vi: Bộ lọc Tìm kiếm

en: Search attendees
vi: Tìm kiếm người tham dự

en: Search booked appointments
vi: Tìm kiếm các cuộc hẹn đã đặt

en: Search bookings
vi: Tìm kiếm đặt chỗ

en: Search customers
vi: Tìm kiếm khách hàng

en: Search employees
vi: Tìm kiếm nhân viên

en: Search events
vi: Tìm kiếm sự kiện

en: Search extras
vi: Tìm kiếm các tùy chọn bổ sung

en: Search features
vi: Tìm kiếm tính năng

en: Search for Events
vi: Tìm kiếm Sự kiện

en: Search for events
vi: Tìm kiếm sự kiện

en: Search integrations
vi: Tìm kiếm tích hợp

en: Search invoices
vi: Tìm kiếm hóa đơn

en: Search locations
vi: Tìm kiếm vị trí

en: Search notifications
vi: Tìm kiếm thông báo

en: Search packages
vi: Tìm kiếm gói dịch vụ

en: Search services
vi: Tìm kiếm dịch vụ

en: Search...
vi: Tìm kiếm...

en: Second
vi: Thứ hai

en: Second {day}
vi: Giây {day}

en: Secondary
vi: Phụ

en: Secondary Button Type
vi: Loại nút phụ

en: Secondary button style
vi: Kiểu nút phụ

en: Secondary color
vi: Màu phụ

en: Secondary text
vi: Nội dung phụ

en: Secret key (POSKey)
vi: Khóa bí mật (POSKey)

en: Section
vi: Phần

en: Securely process payments using Stripe.
vi: Xử lý thanh toán an toàn bằng Stripe.

en: Segment
vi: Phân đoạn

en: Segments
vi: Phân đoạn

en: Select
vi: Chọn

en: Select Address
vi: Chọn Địa chỉ

en: Select Amelia Step-By-Step Booking Button block (or its inner button) to edit shortcode options.
vi: Chọn khối Amelia Step-By-Step Booking Button (hoặc nút bên trong của khối) để chỉnh sửa các tùy chọn của shortcode.

en: Select Apple Calendar
vi: Chọn Lịch

en: Select Box
vi: Hộp chọn

en: Select Calendar
vi: Chọn Lịch

en: Select Catalog View
vi: Chọn Chế độ Xem Khoản mục

en: Select Coupon
vi: Chọn Phiếu Giảm Giá

en: Select Customer
vi: Chọn Khách hàng

en: Select Customer(s)
vi: Chọn Khách Hàng(s)

en: Select Date
vi: Chọn ngày

en: Select Employee
vi: Chọn Nhân viên

en: Select Event
vi: Chọn Sự kiện

en: Select Events
vi: Chọn Sự kiện

en: Select Events List Booking Button block (or its inner button) to edit shortcode options.
vi: Chọn khối Events List Booking Button (hoặc nút bên trong khối) để chỉnh sửa các tùy chọn của shortcode.

en: Select Location
vi: Chọn Địa điểm

en: Select Package
vi: Chọn Gói

en: Select Repeat Interval
vi: Chọn Khoảng thời gian Lặp lại

en: Select Repeat Period
vi: Chọn Chu kỳ Lặp lại

en: Select Service
vi: Chọn Dịch vụ

en: Select Service Category
vi: Chọn Danh Mục Dịch Vụ

en: Select Tag
vi: Chọn Thẻ

en: Select Tags
vi: Chọn Thẻ

en: Select Tickets
vi: Chọn Vé

en: Select Time
vi: Chọn Giờ

en: Select View
vi: Chọn Chế độ Xem

en: Select WooCommerce product
vi: Chọn sản phẩm WooCommerce

en: Select Zoom User
vi: Chọn Người Dùng Zoom

en: Select a placeholder to insert it where your cursor is placed.
vi: Chọn một chỗ giữ chỗ để chèn vào vị trí con trỏ của bạn.

en: Select at least one option.
vi: Chọn ít nhất một tùy chọn.

en: Select box
vi: Hộp chọn

en: Select calendar
vi: Chọn lịch

en: Select category
vi: Chọn danh mục

en: Select customer, employee and service
vi: Chọn khách hàng, nhân viên và dịch vụ

en: Select date
vi: Chọn ngày

en: Select date and time
vi: Chọn ngày và giờ

en: Select delimiter
vi: Chọn dấu phân cách

en: Select employee
vi: Chọn nhân viên

en: Select event
vi: Chọn sự kiện

en: Select location
vi: Chọn địa điểm

en: Select only specific services for this period.<br/>If no services are selected, then all assigned services for this employee<br/>will be available for booking in this period.
vi: Chọn chỉ các dịch vụ cụ thể cho khoảng thời gian này.<br/>Nếu không có dịch vụ nào được chọn, thì tất cả các dịch vụ được gán cho nhân viên này<br/>sẽ có sẵn để đặt lịch trong khoảng thời gian này.

en: Select or Create New
vi: Chọn hoặc Tạo Mới

en: Select or Create Tag
vi: Chọn hoặc Tạo thẻ

en: Select package
vi: Chọn gói

en: Select placeholder
vi: Chọn văn bản giữ chỗ

en: Select service
vi: Chọn dịch vụ

en: Select specific location for each period.
vi: Chọn vị trí cụ thể cho mỗi khoảng thời gian.

en: Select specific location for this period.
vi: Chọn vị trí cụ thể cho khoảng thời gian này.

en: Select specific services for each period.
vi: Chọn các dịch vụ cụ thể cho mỗi khoảng thời gian.

en: Select the Appointment Time
vi: Chọn Thời Gian Đặt lịch

en: Select the Extras you'd like
vi: Chọn Extras bạn muốn

en: Select the WooCommerce product that will be used for this package.
vi: Chọn sản phẩm WooCommerce sẽ được sử dụng cho gói này.

en: Select the action that will trigger the event for tracking.
vi: Chọn hành động sẽ kích hoạt sự kiện để theo dõi.

en: Select the employee who will be added as the organizer of the Google/Outlook/Apple Calendar event. Employees selected under Staff will be added as guests.
vi: Chọn nhân viên sẽ được thêm làm người tổ chức sự kiện trên Google/Outlook/Apple Calendar. Các nhân viên được chọn trong mục Nhân viên sẽ được thêm làm khách mời.

en: Select the events this coupon can be used for.
vi: Chọn các sự kiện mà phiếu giảm giá này có thể được sử dụng cho.

en: Select the number of tickets that you want to book for each ticket type
vi: Chọn số lượng vé bạn muốn đặt cho mỗi loại vé

en: Select the packages this coupon can be used for.
vi: Chọn các gói mà phiếu giảm giá này có thể được sử dụng cho.

en: Select the services this coupon can be used for.
vi: Chọn các dịch vụ mà phiếu giảm giá này có thể được sử dụng cho.

en: Select this Employee
vi: Chọn nhân viên này

en: Select this employee
vi: Chọn nhân viên này

en: Select tickets
vi: Chọn vé

en: Select your Square Location
vi: Chọn địa điểm Square của bạn

en: Selected
vi: Đã chọn

en: Selected Customers
vi: Khách hàng Đã Chọn

en: Selected date background
vi: Nền của ngày đã chọn

en: Selected date text
vi: Văn bản ngày đã chọn

en: Selected extras
vi: Các mục extra đã chọn

en: Selected extras details
vi: Chi tiết về các mục extra được chọn

en: Selected services
vi: Dịch vụ đã chọn

en: Semicolon (;)
vi: Dấu chấm phẩy (;)

en: Send
vi: Gửi

en: Send Access Link
vi: Gửi liên kết truy cập

en: Send ICS file for approved bookings
vi: Gửi tệp ICS cho các đặt chỗ đã được phê duyệt

en: Send ICS file for pending bookings
vi: Gửi tệp ICS cho các đặt chỗ đang chờ xử lý

en: Send Reset Link
vi: Gửi Liên kết Đặt lại

en: Send access link
vi: Gửi liên kết truy cập

en: Send after appointment
vi: Gửi sau cuộc hẹn

en: Send after event
vi: Gửi sau sự kiện

en: Send all SMS messages to additional numbers
vi: Gửi tất cả tin nhắn SMS đến các số bổ sung

en: Send all notifications to additional addresses
vi: Gửi tất cả thông báo đến các địa chỉ bổ sung

en: Send appointment notifications directly via WhatsApp.
vi: Gửi thông báo cuộc hẹn trực tiếp qua WhatsApp.

en: Send at
vi: Gửi tại

en: Send custom fields info for each customer separately
vi: Gửi thông tin trường tùy chỉnh cho mỗi khách hàng riêng lẻ

en: Send event invitation email
vi: Gửi email mời tham dự sự kiện

en: Send invoice
vi: Gửi hóa đơn

en: Send invoice to customer by default
vi: Mặc định gửi hóa đơn cho khách hàng

en: Send only this notification
vi: Chỉ gửi thông báo này

en: Send personalized email and SMS notifications tailored to your business.
vi: Gửi thông báo email và SMS cá nhân hóa phù hợp với doanh nghiệp của bạn.

en: Send smart, personalized notifications your way
vi: Gửi thông báo thông minh và cá nhân hóa đến bạn.

en: Send test
vi: Gửi thử nghiệm

en: Send to e-mail
vi: Gửi đến email

en: Send your customer data to Mailchimp quickly and effortlessly.
vi: Gửi dữ liệu khách hàng của bạn đến Mailchimp nhanh chóng và dễ dàng.

en: Sender ID must be between 3 and 11 characters
vi: ID người gửi phải có độ dài từ 3 đến 11 ký tự.

en: Sender email
vi: Địa chỉ email người gửi

en: Sender name
vi: Tên người gửi

en: Sent
vi: Đã gửi

en: Separate-row export
vi: Xuất từng hàng riêng biệt

en: Service
vi: Dịch vụ

en: Service Asc
vi: Dịch vụ Tăng dần

en: Service Categories
vi: Danh mục Dịch vụ

en: Service Category
vi: Danh Mục Dịch Vụ

en: Service Desc
vi: Dịch vụ Giảm dần

en: Service ID
vi: Dịch vụ

en: Service Info
vi: Thông tin Dịch vụ

en: Service Input Field
vi: Ô nhập liệu

en: Service Price
vi: Giá Dịch Vụ

en: Service Selection
vi: Chọn Dịch vụ

en: Service Subtotal
vi: Tổng cộng dịch vụ

en: Service badge
vi: Biểu tượng dịch vụ

en: Service capacity
vi: Khả năng cung cấp dịch vụ

en: Service category
vi: Danh mục dịch vụ

en: Service count
vi: Số lượng dịch vụ

en: Service description
vi: Mô tả Dịch vụ

en: Service details
vi: Chi tiết dịch vụ

en: Service duration
vi: Thời lượng Dịch vụ

en: Service employees list
vi: Danh sách Nhân viên Dịch vụ

en: Service filter
vi: Bộ lọc dịch vụ

en: Service has been added.
vi: Dịch vụ đã được thêm.

en: Service has been deleted.
vi: Dịch vụ đã bị xóa.

en: Service has been hidden.
vi: Dịch vụ đã được ẩn.

en: Service has been updated.
vi: Dịch vụ đã được cập nhật.

en: Service info
vi: Thông tin dịch vụ

en: Service information
vi: Địa Điểm Dịch Vụ

en: Service is now visible.
vi: Dịch vụ hiện đã hiển thị.

en: Service location
vi: Vị trí dịch vụ

en: Service name
vi: Tên Dịch vụ

en: Service or event description
vi: Mô tả dịch vụ hoặc sự kiện

en: Service or event name
vi: Tên dịch vụ hoặc sự kiện

en: Service packages overview
vi: Tổng quan về các gói dịch vụ

en: Service price
vi: Giá Dịch vụ

en: Service selection
vi: Lựa chọn dịch vụ

en: Service subtotal
vi: Tổng phụ phí dịch vụ

en: Service/Event
vi: Dịch vụ/Sự kiện

en: Services
vi: Dịch vụ

en: Services & categories setup
vi: Cài đặt dịch vụ và danh mục

en: Services Asc
vi: Dịch vụ Tăng dần

en: Services Desc
vi: Dịch vụ Giảm dần

en: Services and packages overview
vi: Tổng quan về dịch vụ và gói

en: Services have been reordered.
vi: Dịch vụ đã được sắp xếp lại.

en: Services list, Appointments
vi: Danh sách Dịch vụ, Các cuộc hẹn

en: Services overview
vi: Tổng quan về dịch vụ

en: Services setup
vi: Cài đặt dịch vụ

en: Set ICS file description
vi: Đặt mô tả tệp ICS

en: Set Limit
vi: Đặt Giới hạn

en: Set Minimum
vi: Đặt Tối thiểu

en: Set Password
vi: Đặt mật khẩu

en: Set a maximum number of people a customer can add when booking.
vi: Đặt số lượng người tối đa mà khách hàng có thể thêm khi đặt lịch.

en: Set coupons to be case insensitive
vi: Đặt mã giảm giá không phân biệt chữ hoa chữ thường

en: Set different prices for specific days, times, or custom dates.
vi: Thiết lập giá khác nhau cho các ngày, giờ hoặc ngày tùy chỉnh cụ thể.

en: Set dynamic pricing for services based on various conditions.
vi: Thiết lập giá động cho dịch vụ dựa trên các điều kiện khác nhau.

en: Set event period first to enable pricing by date range.
vi: Đặt khoảng thời gian sự kiện trước để kích hoạt giá theo khoảng ngày.

en: Set flexible ticket pricing with categories and date-based ranges to maximize accessibility and revenue.
vi: Thiết lập giá vé linh hoạt với các danh mục và phạm vi theo ngày để tối đa hóa khả năng tiếp cận và doanh thu.

en: Set general settings
vi: Đặt các thiết lập chung

en: Set individual time zones for employees so availability and bookings are shown correctly for clients worldwide.
vi: Cài đặt múi giờ riêng cho từng nhân viên để thông tin về thời gian làm việc và đặt lịch được hiển thị chính xác cho khách hàng trên toàn thế giới.

en: Set metadata and description
vi: Đặt siêu dữ liệu và mô tả

en: Set minimum
vi: Đặt giá trị tối thiểu

en: Set new password
vi: Đặt mật khẩu mới

en: Set options, colors and labels for booking form
vi: Thiết lập tùy chọn, màu sắc và nhãn cho biểu mẫu đặt lịch

en: Set password
vi: Đặt mật khẩu

en: Set pricing based on the number of people in the booking.
vi: Đặt giá dựa trên số lượng người trong đặt chỗ.

en: Set the description that will appear in the calendar event. You can use placeholders available on the Notifications page.
vi: Đặt mô tả sẽ xuất hiện trong sự kiện trên lịch. Bạn có thể sử dụng các chỗ giữ chỗ có sẵn trên trang Thông báo.

en: Set the event period first to enable pricing by date range.
vi: Đặt khoảng thời gian sự kiện trước để kích hoạt định giá theo phạm vi ngày.

en: Set the maximum number of busy events retrieved from calendar to block bookings in Amelia.
vi: Đặt số lượng sự kiện bận tối đa được lấy từ lịch để chặn đặt chỗ trong Amelia.

en: Set the maximum number of people allowed per appointment for this service.
vi: Đặt số lượng người tối đa được phép cho mỗi cuộc hẹn của dịch vụ này.

en: Set the minimum number of people required per appointment for this service.
vi: Đặt số lượng người tối thiểu cần thiết cho mỗi lịch hẹn đối với dịch vụ này.

en: Set the number of approved bookings after which the customer will automatically receive the coupon in a notification. Note: To enable this, the coupon placeholder must be included in the notification template.
vi: Đặt số lượng đặt chỗ được chấp thuận sau đó khách hàng sẽ tự động nhận phiếu giảm giá trong thông báo. Lưu ý: Để kích hoạt tính năng này, chỗ giữ chỗ phiếu giảm giá phải được bao gồm trong mẫu thông báo.

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to cancel the appointment.
vi: Đặt thời gian trước cuộc hẹn khi khách hàng<br/>sẽ không thể hủy lịch.

en: Set the title that will appear in the calendar event. You can use placeholders available on the Notifications page.
vi: Đặt tiêu đề sẽ xuất hiện trong sự kiện trên lịch. Bạn có thể sử dụng các chỗ giữ chỗ có sẵn trên trang Thông báo.

en: Set this option if you want to limit the number of appointments that an employee can have daily no matter how many appointments ‘fit’ inside the working hours
vi: Chọn tùy chọn này nếu bạn muốn giới hạn số lượng cuộc hẹn mà một nhân viên có thể có mỗi ngày, bất kể có bao nhiêu cuộc hẹn 'phù hợp' trong giờ làm việc.

en: Set up
vi: Thiết lập

en: Set up Calendar layout and Recurring popup options
vi: Thiết lập giao diện lịch và cửa sổ hiển thị

en: Set up Content, Buttons and Labels
vi: Thiết lập Nội dung, Nút và Nhãn

en: Set up Employees selection options
vi: Thiết lập lựa chọn dịch vụ, địa điểm, và nhân viên

en: Set up Labels and Buttons
vi: Thiết lập Nhãn và Nút

en: Set up Location, Images, Filters, Capacity, Price, and Status visibility options
vi: Thiết lập các tùy chọn hiển thị Địa điểm, Hình ảnh, Bộ lọc, Sức chứa, Giá và Trạng thái

en: Set up Locations selection options
vi: Thiết lập lựa chọn dịch vụ, địa điểm, và nhân viên

en: Set up Package detailed view
vi: Cài đặt xem chi tiết Gói

en: Set up Service detailed view
vi: Cài đặt xem chi tiết Dịch vụ

en: Set up Services and Packages view
vi: Cài đặt xem Dịch vụ và Gói

en: Set up Services selection options
vi: Thiết lập lựa chọn dịch vụ, địa điểm, và nhân viên

en: Set up Services view
vi: Cài đặt xem Dịch vụ

en: Set up Services, Locations, Employees selection options
vi: Thiết lập lựa chọn dịch vụ, địa điểm, và nhân viên

en: Set up Sidebar visibility and its content
vi: Thiết lập hiển thị và nội dung

en: Set up button type and labels
vi: Thiết lập loại nút và nhãn

en: Set up button types and labels
vi: Thiết lập loại nút và nhãn

en: Set up categories cards
vi: Thiết lập thẻ danh mục

en: Set up display options and labels
vi: Thiết lập hiển thị và nhãn

en: Set up labels
vi: Thiết lập nhãn và nút

en: Set up labels and buttons
vi: Thiết lập nhãn và nút

en: Set up staff, location, gallery and other event information visibility
vi: Cài đặt quyền hiển thị thông tin nhân viên, địa điểm, gallery và các thông tin sự kiện khác.

en: Set up visibility and labels
vi: Thiết lập hiển thị và nhãn

en: Set up visibility and labels of ticket selection
vi: Thiết lập tùy chọn hiển thị và nhãn chọn vé

en: Set up visibility, button type and labels
vi: Thiết lập hiển thị, loại nút và nhãn

en: Set your Google Map API Key in General Settings
vi: Đặt Khóa API Bản đồ Google của bạn trong Cài đặt Chung

en: Set your company working hours. This schedule will be used for all new employees, however you can customize schedule for each employee later.
vi: Đặt giờ làm việc của công ty. Lịch trình này sẽ được áp dụng cho tất cả nhân viên mới, tuy nhiên bạn có thể tùy chỉnh lịch trình cho từng nhân viên sau này.

en: Setting up days off
vi: Thiết lập ngày nghỉ

en: Settings
vi: Cài đặt

en: Settings have been saved.
vi: Cài đặt đã được lưu.

en: Shared
vi: Chia sẻ

en: Shared Pool
vi: Hồ bơi chung

en: Shared capacity across services
vi: Sức chứa chung cho các dịch vụ

en: Shared category capacity
vi: Dung lượng danh mục chung

en: Shortcode options
vi: Tùy chọn shortcode

en: Show
vi: Hiển thị

en: Show Add To Calendar option to customers
vi: Hiển thị tùy chọn "Thêm vào Lịch" cho khách hàng

en: Show All
vi: Hiện tất cả

en: Show All Periods
vi: Hiển thị tất cả các khoảng thời gian

en: Show Less Periods
vi: Hiển thị ít khoảng thời gian hơn

en: Show Type
vi: Hiển thị Loại

en: Show all categories
vi: Hiển thị tất cả các danh mục

en: Show all employees
vi: Hiển thị tất cả nhân viên

en: Show all events
vi: Hiển thị tất cả sự kiện

en: Show all locations
vi: Hiển thị tất cả các địa điểm

en: Show all packages
vi: Hiển thị tất cả gói

en: Show all services
vi: Hiển thị tất cả các dịch vụ

en: Show all tags
vi: Hiển thị tất cả các thẻ

en: Show booking slots in client's time zone
vi: Hiển thị các khung giờ đặt chỗ theo múi giờ của khách hàng

en: Show bookings
vi: Hiển thị các đặt chỗ

en: Show catalog of all categories
vi: Hiển thị catalog của tất cả các danh mục

en: Show checkout form
vi: Hiển thị biểu mẫu thanh toán

en: Show coupon
vi: Hiển thị mã giảm giá

en: Show customer information form
vi: Hiển thị biểu mẫu thông tin khách hàng

en: Show employee
vi: Hiển thị nhân viên

en: Show event
vi: Hiển thị sự kiện

en: Show event on site
vi: Hiển thị sự kiện trên trang web

en: Show from date
vi: Hiển thị từ ngày

en: Show in Amelia Popup
vi: với Hỗ trợ Amelia

en: Show less
vi: Ẩn bớt

en: Show location
vi: Hiển thị địa điểm

en: Show more
vi: Xem thêm

en: Show more ({count})
vi: Xem thêm ({count})

en: Show on website
vi: Hiển thị trên trang web

en: Show package
vi: Hiển thị gói

en: Show recurring events
vi: Hiển thị sự kiện định kỳ

en: Show resource
vi: Hiển thị tài nguyên

en: Show service
vi: Hiển thị dịch vụ

en: Show single Event details on the page
vi: Hiển thị chi tiết Sự kiện đơn trên trang

en: Show specific categories
vi: Hiển thị danh mục cụ thể

en: Show specific category
vi: Hiển thị danh mục cụ thể

en: Show specific package
vi: Hiển thị gói cụ thể

en: Show specific packages
vi: Hiển thị gói cụ thể

en: Show specific service
vi: Hiển thị dịch vụ cụ thể

en: Show specific services
vi: Hiển thị dịch vụ cụ thể

en: Show tag
vi: Hiển thị thẻ

en: Show tax
vi: Hiển thị thuế

en: Show waiting list after booking is full
vi: Hiển thị danh sách chờ sau khi đặt chỗ đã đầy

en: Showcase your services in stylish card layouts. Easily organize them by category and tailor the appearance to match your brand.
vi: Trưng bày dịch vụ của bạn trong các bố cục thẻ phong cách. Dễ dàng sắp xếp theo danh mục và tùy chỉnh giao diện để phù hợp với thương hiệu của bạn.

en: Showing
vi: Hiển thị

en: Sidebar
vi: Thanh bên

en: Sidebar area
vi: Khu vực thanh bên

en: Sidebar visibility
vi: Hiển thị thanh bên

en: Sign In
vi: Đăng Nhập

en: Sign In to Mailchimp
vi: Loại nút hoàn thành

en: Sign Out of Mailchimp
vi: Đăng xuất khỏi Mailchimp

en: Sign in
vi: Đăng nhập

en: Sign in as
vi: Đăng nhập với tư cách

en: Sign in with Google
vi: Đăng nhập bằng Google

en: Sign in with Microsoft
vi: Đăng nhập bằng Microsoft

en: Sign in with Outlook
vi: Đăng nhập bằng Outlook

en: Sign out from Google
vi: Đăng xuất khỏi Google

en: Sign out from Outlook
vi: Đăng xuất khỏi Outlook

en: Sign up
vi: Đăng ký

en: Simple, secure payments powered by Barion.
vi: Thanh toán đơn giản, an toàn được hỗ trợ bởi Barion.

en: Simplify communication with customizable messages for both customers and employees
vi: Tối ưu hóa giao tiếp với các thông điệp tùy chỉnh dành cho cả khách hàng và nhân viên.

en: Simplify financial management with easy, one-click transaction exports
vi: Tối ưu hóa quản lý tài chính với tính năng xuất giao dịch chỉ với một cú nhấp chuột.

en: Simplify scheduling with individual availability, working hours, and assignments
vi: Tối ưu hóa lịch trình với thông tin sẵn sàng cá nhân, giờ làm việc và phân công công việc.

en: Simplify scheduling with recurring events
vi: Tối ưu hóa lịch trình với các sự kiện lặp lại

en: Single Ticket
vi: Vé đơn

en: Single booking
vi: Đặt chỗ đơn

en: Single-row export
vi: Xuất một hàng

en: Skip Categories step
vi: Bỏ qua bước Danh mục

en: Skip Import
vi: Bỏ qua nhập khẩu

en: Skip packages and continue with the selected service
vi: Bỏ qua các gói và tiếp tục với dịch vụ đã chọn

en: Skip setup
vi: Bỏ qua cài đặt

en: Slot end time
vi: Thời gian kết thúc slot

en: Social login
vi: Đăng nhập bằng tài khoản mạng xã hội

en: Social login setup
vi: Cài đặt đăng nhập xã hội

en: Some employees assigned to this event are not connected to Zoom. Please go to their profiles and connect them to Zoom to use this integration properly.
vi: Một số nhân viên được chỉ định cho sự kiện này chưa được kết nối với Zoom. Vui lòng vào hồ sơ của họ và kết nối với Zoom để sử dụng tích hợp này đúng cách.

en: Some employees assigned to this service are not connected to Zoom. Please go to their profiles and connect them to Zoom to use this integration properly.
vi: Một số nhân viên được chỉ định cho dịch vụ này chưa được kết nối với Zoom. Vui lòng vào hồ sơ của họ và kết nối với Zoom để sử dụng tích hợp này đúng cách.

en: Some of the desired slots are busy. We offered you the nearest time slots instead.
vi: Một số khung giờ mong muốn đã bận. Chúng tôi đã đề xuất cho bạn những khung thời gian gần nhất thay thế.

en: Some payment methods cannot be used together due to compatibility rules
vi: Một số phương thức thanh toán không thể sử dụng cùng nhau do các quy tắc tương thích.

en: Some records have an incorrect format.
vi: Một số bản ghi có định dạng không chính xác.

en: Sorry, there was an error creating a payment link. Please try again later.
vi: Xin lỗi, đã có lỗi khi tạo liên kết thanh toán. Vui lòng thử lại sau.

en: Sorry, there was an error processing your payment. Please try again later.
vi: Xin lỗi, đã có lỗi xảy ra khi xử lý thanh toán của bạn. Vui lòng thử lại sau.

en: Sorry, there was an error while adding booking to WooCommerce cart.
vi: Xin lỗi, đã có lỗi khi thêm đặt lịch vào giỏ hàng WooCommerce.

en: Sort
vi: Sắp xếp

en: Space-comma
vi: Dấu cách-phẩy

en: Space-dot
vi: Dấu chấm cách

en: Special Days
vi: Những Ngày Đặc Biệt

en: Special characters are not allowed
vi: Không cho phép ký tự đặc biệt

en: Special days
vi: Ngày đặc biệt

en: Special days setup
vi: Cài đặt ngày lễ đặc biệt

en: Specific Date
vi: Ngày Cụ thể

en: Specific Date & Time
vi: Ngày Cụ thể

en: Specific date
vi: Ngày cụ thể

en: Specific date & time
vi: Ngày & giờ cụ thể

en: Spot
vi: Chỗ

en: Spots
vi: Chỗ trống

en: Spots capacity
vi: Sức chứa chỗ

en: Square
vi: Hình vuông

en: Square account successfully disconnected
vi: Tài khoản Square đã ngắt kết nối thành công

en: Square payment link
vi: Liên kết thanh toán Square

en: Staff
vi: Nhân viên

en: Standard Account
vi: Tài khoản tiêu chuẩn

en: Start
vi: Bắt đầu

en: Start Date
vi: lịch hẹn không khả dụng

en: Start Scanner
vi: lịch hẹn không khả dụng

en: Start Time
vi: lịch hẹn không khả dụng

en: Start Zoom
vi: Bắt đầu Zoom

en: Start Zoom Meeting
vi: Bắt đầu Cuộc họp Zoom

en: Start by clicking the add custom field button
vi: Bắt đầu bằng cách nhấp vào nút "Thêm trường tùy chỉnh".

en: Start date
vi: Ngày bắt đầu

en: Start scanner
vi: Bắt đầu quét

en: Start time
vi: Thời gian bắt đầu

en: Status
vi: Trạng thái

en: Status Asc
vi: Trạng thái tăng dần

en: Status Desc
vi: Trạng thái giảm dần

en: Stay compliant with ease through consistent, reliable tax handling across your business
vi: Dễ dàng tuân thủ các quy định thuế thông qua việc xử lý thuế nhất quán và đáng tin cậy trên toàn bộ hoạt động kinh doanh của bạn.

en: Stay connected with WhatsApp notifications
vi: Giữ kết nối với thông báo WhatsApp

en: Stay organized with export files ready for analysis or external tools
vi: Giữ mọi thứ gọn gàng với các tệp xuất sẵn sàng cho phân tích hoặc công cụ bên ngoài.

en: Step 1
vi: Bước 1

en: Step 2
vi: Bước 2

en: Step 3
vi: Bước 3

en: Step 4
vi: Bước 4

en: Step Booking
vi: Bước đặt lịch hẹn

en: Step By Step Booking Form
vi: Biểu mẫu Đặt Hẹn Từng Bước

en: Step Popups
vi: Bước

en: Step content
vi: Nội dung bước

en: Step header
vi: Tiêu đề bước

en: Step heading
vi: Tiêu đề bước

en: Step info tab
vi: Thông tin bước

en: Step message
vi: Thông báo bước

en: Step pagination
vi: Trang phân trang

en: Step tickets tab
vi: Tab vé bước

en: Step-By-Step Booking Wizard gives your customers the option to choose everything about the booking in a few steps
vi: Bước đặt lịch hẹn  từng bước giúp khách hàng của bạn có khả năng chọn mọi thứ về đặt lịch hẹn  trong vài bước.

en: Step-by-Step booking view guides the customers through several steps in order to make their bookings.
vi: Giao diện đặt lịch hẹn  từng bước hướng dẫn khách hàng qua một số bước để thực hiện đặt lịch hẹn  của họ.

en: Step-by-step
vi: Bước từng bước

en: Step-by-step booking form guide
vi: Hướng dẫn từng bước cho biểu mẫu đặt chỗ

en: Steps
vi: Bước

en: Steps order
vi: Thứ tự các bước

en: Stop Scanner
vi: Dừng Máy Quét

en: Stop scanner
vi: Dừng trình quét

en: Streamline operations with one central place to manage all resources across your business
vi: Tối ưu hóa hoạt động bằng cách quản lý tất cả tài nguyên trên toàn bộ doanh nghiệp của bạn từ một nơi trung tâm.

en: Streamline virtual meetings by integrating popular meeting platforms directly into bookings.
vi: Tối ưu hóa các cuộc họp trực tuyến bằng cách tích hợp các nền tảng họp phổ biến trực tiếp vào hệ thống đặt lịch.

en: Stripe Account
vi: Stripe

en: Stripe Connect
vi: Nội dung bước

en: Stripe payment link
vi: Liên kết thanh toán Stripe

en: Studios
vi: Studio

en: Sub Steps
vi: Các bước phụ

en: Sub step title
vi: Tiêu đề bước con

en: Subject
vi: Chủ đề

en: Subject placeholders
vi: Các chỗ dành sẵn cho chủ đề

en: Subscribe to our mailing list
vi: Đăng ký vào danh sách gửi thư của chúng tôi

en: Subtotal
vi: Tổng Tiền

en: Subtotal:
vi: Tổng cộng:

en: Success
vi: Thành công

en: Successful cancellation redirect URL
vi: URL chuyển hướng hủy thành công

en: Successfully added booking
vi: Đã thêm đặt chỗ thành công

en: Suggest closest available date
vi: Đề xuất ngày gần nhất có sẵn

en: Suggest customers to add an appointment to their calendar when booking is finalized.
vi: Khuyến nghị khách hàng thêm lịch hẹn vào lịch của họ khi đặt lịch đã được xác nhận.

en: Suggest next available date
vi: Đề xuất ngày có sẵn tiếp theo

en: Suggest previous available date
vi: Đề xuất ngày có sẵn trước đó

en: Sum of payments
vi: Tổng số tiền thanh toán

en: Summary
vi: Tóm lược

en: Summary segment
vi: Phần tóm tắt

en: Sun
vi: Chủ Nhật

en: Sunday
vi: Chủ Nhật

en: Support
vi: Hỗ trợ

en: Support Amelia by displaying a backlink
vi: Hỗ trợ Amelia bằng cách hiển thị liên kết ngược

en: Support deeper insights by using exported data for analysis and reporting
vi: Hỗ trợ phân tích sâu hơn bằng cách sử dụng dữ liệu đã xuất để phân tích và báo cáo.

en: Support external workflows by seamlessly moving financial records into other systems
vi: Hỗ trợ các quy trình làm việc bên ngoài bằng cách chuyển đổi mượt mà các hồ sơ tài chính sang các hệ thống khác.

en: Switch Camera
vi: Chuyển đổi camera

en: Sync with
vi: Đồng bộ với

en: Sync your Stripe Connect account for effortless payments and seamless payouts.
vi: Đồng bộ tài khoản Stripe Connect của bạn để thanh toán dễ dàng và chi trả liền mạch.

en: Sync your and your employee's personal and professional events by connection Outlook calendars.
vi: Đồng bộ hóa các sự kiện cá nhân và chuyên nghiệp của bạn và nhân viên bằng cách kết nối lịch Outlook.

en: Sync your and your employees' personal and professional events by connecting Google calendars.
vi: Đồng bộ các sự kiện cá nhân và chuyên nghiệp của bạn và nhân viên bằng cách kết nối lịch Google.

en: Sync your schedule with your personal Apple Calendar to prevent double bookings.
vi: Đồng bộ lịch của bạn với Lịch Apple cá nhân để tránh đặt trùng.

en: Sync your schedule with your personal Google Calendar to prevent double bookings.
vi: Đồng bộ lịch của bạn với Lịch Google cá nhân để tránh đặt trùng.

en: Sync your schedule with your personal Outlook Calendar to prevent double bookings.
vi: Đồng bộ lịch của bạn với Lịch Outlook cá nhân để tránh đặt trùng.

en: Tab title
vi: Tiêu đề tab

en: Table settings have been updated.
vi: Cài đặt bảng đã được cập nhật.

en: Tabs (All / Packages / Services)
vi: Thẻ (Tất cả / Gói / Dịch vụ)

en: Tag
vi: Thẻ

en: Tag label
vi: Tên thẻ

en: Tag label cannot be empty
vi: Tên thẻ không được để trống

en: Tags
vi: Thẻ

en: Tax
vi: Thuế

en: Tax amount
vi: Số tiền thuế

en: Tax details
vi: Chi tiết thuế

en: Tax has been added.
vi: Thuế đã được thêm.

en: Tax has been deleted.
vi: Thuế đã bị xóa.

en: Tax has been hidden.
vi: Thuế đã bị ẩn.

en: Tax has been updated.
vi: Thuế đã được cập nhật.

en: Tax is now visible.
vi: Thuế hiện đã hiển thị.

en: Tax rate
vi: Tỷ lệ thuế

en: Tax rate name
vi: Tên tỷ lệ thuế

en: Tax setup
vi: Cài đặt thuế

en: Tax will be excluded from price calculation and showed separately.
vi: Thuế sẽ được loại trừ khỏi tính toán giá và hiển thị riêng biệt.

en: Tax will be included in price calculation.
vi: Thuế sẽ được bao gồm trong tính toán giá.

en: Taxes
vi: Thuế

en: Taxes overview
vi: Tổng quan về thuế

en: Template name
vi: Tên mẫu

en: Test API key
vi: Kiểm tra khóa API

en: Test SMS
vi: Kiểm tra SMS

en: Test SMS sent successfully.
vi: Thử nghiệm tin nhắn SMS đã được gửi thành công.

en: Test WhatsApp
vi: Kiểm tra WhatsApp

en: Test WhatsApp message sent successfully
vi: Thông báo WhatsApp đã được gửi thành công

en: Test client ID
vi: Kiểm tra ID khách hàng

en: Test email
vi: Kiểm tra email

en: Test email sent successfully.
vi: Email kiểm tra đã được gửi thành công.

en: Test mode
vi: Chế độ kiểm tra

en: Test publishable key
vi: Khóa có thể công bố kiểm tra

en: Test secret
vi: Bí mật kiểm tra

en: Test secret Key
vi: Khóa bí mật kiểm tra

en: Text
vi: Văn bản

en: Text Mode
vi: Chế độ Văn bản

en: Text area
vi: Khu vực văn bản

en: Text color
vi: Màu văn bản

en: Text color on background
vi: Màu văn bản trên nền

en: Text content
vi: Nội dung văn bản

en: Thank you! Your booking is completed and now is pending confirmation.
vi: Cảm ơn bạn! Đặt của bạn đã hoàn thành và hiện đang chờ xác nhận.

en: Thank you! Your booking is completed.
vi: Cảm ơn bạn! Đặt của bạn đã hoàn thành.

en: The appointment can't be rescheduled.
vi: Cuộc hẹn không thể được đặt lại.

en: The coupon field is mandatory
vi: Trường mã giảm giá là bắt buộc

en: The coupon you entered is not valid
vi: Mã giảm giá bạn nhập không hợp lệ

en: The currency in Amelia does not match the currency of your chosen Square location
vi: Đơn vị tiền tệ trong Amelia không khớp với đơn vị tiền tệ của địa điểm Square bạn chọn.

en: The customer didn’t provide an email address, so the invoice couldn’t be sent.
vi: Khách hàng không cung cấp địa chỉ email, vì vậy hóa đơn không thể được gửi.

en: The first row should not contain column names.
vi: Hàng đầu tiên không nên chứa tên cột.

en: The message body must be configured in the Facebook Developers settings.
vi: Nội dung tin nhắn phải được cấu hình trong cài đặt của Facebook Developers.

en: The message header must be configured in the Facebook Developers settings. The character limit is 60 characters after placeholders are replaced.
vi: Tiêu đề tin nhắn phải được cấu hình trong cài đặt của Facebook Developers. Giới hạn ký tự là 60 ký tự sau khi các chỗ giữ chỗ được thay thế.

en: The original booking forms—Step-by-Step, Catalog, Event List, and Event Calendar—feature basic customization and label changes, serving as the foundation for our newer versions.
vi: Các biểu mẫu đặt chỗ ban đầu—Từng bước, Danh mục, Danh sách sự kiện và Lịch sự kiện—có tính năng tùy chỉnh cơ bản và thay đổi nhãn, làm nền tảng cho các phiên bản mới hơn của chúng tôi.

en: The package is time-limited to
vi: Gói có hạn thời gian là

en: The payment will be done on-site.
vi: Thanh toán sẽ được thực hiện tại hiện trường.

en: The price will multiply by the number of people/spots
vi: Giá sẽ nhân với số người/chỗ

en: The proposed date and time are different from your selected pattern due to unavailable time slots on the expected date and time.
vi: Ngày và thời gian đề xuất khác với mẫu bạn đã chọn do không có khung giờ trống vào ngày và thời gian dự kiến.

en: The proposed date is different from your selected pattern due to unavailable time slots on the expected date.
vi: Ngày đề xuất khác với mẫu bạn đã chọn do không có khung giờ trống vào ngày dự kiến.

en: The proposed time is different from your selected pattern due to unavailable time slots at the expected time.
vi: Thời gian đề xuất khác với mẫu bạn đã chọn do không có khung giờ trống vào thời gian dự kiến.

en: The purchase code is invalid or it has expired
vi: Mã mua hàng không hợp lệ hoặc đã hết hạn

en: The refund amount will be
vi: Số tiền hoàn lại sẽ là

en: The remaining balance can be paid on-site or through a payment link.
vi: Số dư còn lại có thể được thanh toán tại chỗ hoặc qua liên kết thanh toán.

en: The resource name is only visible to you and won't appear during booking. It's used for internal management purposes.
vi: Tên tài nguyên chỉ hiển thị cho bạn và sẽ không xuất hiện trong quá trình đặt chỗ. Nó được sử dụng cho mục đích quản lý nội bộ.

en: The resource quantity is counted separately for each selected location.
vi: Số lượng tài nguyên được tính riêng cho từng địa điểm đã chọn.

en: The resource quantity is counted separately for each selected service.
vi: Số lượng tài nguyên được tính riêng cho từng dịch vụ đã chọn.

en: The resource quantity is shared across all selected services, employees, and locations.
vi: Số lượng tài nguyên được chia sẻ cho tất cả các dịch vụ, nhân viên và địa điểm đã chọn.

en: The rest of the appointments can be booked later on the Customers panel.
vi: Phần còn lại của các cuộc hẹn có thể được đặt sau trên Bảng điều khiển Khách hàng.

en: The time slot step defined here will apply to all time slots across the plugin.
vi: Bước thời gian được định nghĩa ở đây sẽ áp dụng cho tất cả các khung giờ trên toàn bộ plugin.

en: The time slot you tried to reschedule to is not available. Please select a different time slot for the selected date.
vi: Khung giờ bạn cố gắng sắp xếp lại không khả dụng. Vui lòng chọn khung giờ khác cho ngày đã chọn.

en: The total number of people for the booking.
vi: Tổng số người cho việc đặt chỗ.

en: The total number of persons ({approvedPersonsCount}) exceeds the maximum capacity of {maxAppointmentCapacity}.
vi: Tổng số người ({approvedPersonsCount}) vượt quá sức chứa tối đa là {maxAppointmentCapacity}.

en: The total number of persons ({waitingPersonsCount}) exceeds the maximum waiting list capacity of {waitingListMaxCapacity}.
vi: Số lượng người tổng cộng ({waitingPersonsCount}) vượt quá dung lượng tối đa của danh sách chờ ( {waitingListMaxCapacity}).

en: There are no attendees yet...
vi: Chưa có người tham dự nào...

en: There are no booked appointments for this package.
vi: Không có cuộc hẹn nào được đặt cho gói này.

en: There are no days off yet...
vi: Chưa có người tham dự nào...

en: There are no future events scheduled. Please create a new event.
vi: Không có sự kiện nào trong tương lai được lên lịch. Vui lòng tạo một sự kiện mới.

en: There are no packages. Please create a new package.
vi: Không có gói nào. Vui lòng tạo một gói mới.

en: There are no results...
vi: Không có kết quả...

en: There are no special days yet...
vi: Chưa có người tham dự nào...

en: There are no upcoming events for this period
vi: Không có sự kiện sắp diễn ra trong khoảng thời gian này

en: There are upcoming appointments for the {service} service.
vi: Có các cuộc hẹn sắp tới cho dịch vụ {service}.

en: There is an event in Google/Outlook Calendar that overlaps this one for a specific employee, are you sure you want to create another one?
vi: Có một sự kiện trong Lịch Google/Outlook trùng với sự kiện này cho một nhân viên cụ thể, bạn có chắc muốn tạo thêm một sự kiện khác không?

en: These employees will receive the package purchased e-mail notification when it is purchased without any appointments booked.
vi: Những nhân viên này sẽ nhận được thông báo qua email về gói đã mua khi nó được mua mà không cần đặt lịch hẹn.

en: Third
vi: Thứ ba

en: Third {day}
vi: Thứ ba {day}

en: This & Future
vi: Cái này & Tương lai

en: This Only
vi: Chỉ cái này

en: This appointment is a part of a package.
vi: Cuộc hẹn này là một phần của gói dịch vụ.

en: This booking is part of a package deal
vi: lịch hẹn này là một phần của một gói ưu đãi

en: This category cannot be deleted because it is included in a package.
vi: Danh mục này không thể xóa vì nó được bao gồm trong một gói.

en: This category has services with {count} past appointment. | This category has services with {count} past appointments.
vi: Danh mục này có các dịch vụ với {count} cuộc hẹn trước. | Danh mục này có các dịch vụ với {count} các cuộc hẹn trước.

en: This change will lead to a price increase for certain bookings. Do you want payment links to be created?
vi: Thay đổi này sẽ dẫn đến tăng giá đối với một số lịch hẹn. Bạn có muốn tạo liên kết thanh toán không?

en: This charge type will not be be used when booking multiple appointments (cart feature or recurring feature) OR when booking event with multiple employees.
vi: Loại phí này sẽ không được sử dụng khi đặt nhiều cuộc hẹn (tính năng giỏ hàng hoặc tính năng định kỳ) HOẶC khi đặt sự kiện với nhiều nhân viên.

en: This coupon has expired
vi: Mã giảm giá này đã hết hạn

en: This coupon is not valid anymore
vi: Mã giảm giá này không còn hợp lệ

en: This email is already in use. Please enter a different email address.
vi: Email này đã được sử dụng. Vui lòng nhập địa chỉ email khác.

en: This employee is the only one assigned to {service}.
vi: Nhân viên này là người duy nhất được chỉ định cho {service}.

en: This field is required
vi: Trường này là bắt buộc

en: This field is required.
vi: Trường này là bắt buộc.

en: This file is forbidden for upload
vi: Tệp này bị cấm tải lên

en: This is a temporary WhatsApp token and will automatically expire after 24 hours. Make sure to complete the setup before it expires.
vi: Đây là mã thông báo WhatsApp tạm thời và sẽ tự động hết hạn sau 24 giờ. Hãy đảm bảo hoàn tất quá trình cài đặt trước khi mã thông báo hết hạn.

en: This is a unique security token. Copy it into the 'Verify token' field in WhatsApp when creating a webhook. Since this token is used for logging, we recommend registering your webhook.
vi: Đây là một security token duy nhất. Sao chép token này vào trường 'Verify token' trong WhatsApp khi tạo webhook. Vì token này được dùng để ghi nhật ký, chúng tôi khuyến nghị bạn đăng ký webhook của mình.

en: This is recurring event
vi: Đây là sự kiện định kỳ

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Apple. Add this URI to your Apple project credentials under 'Redirect URIs'.
vi: Đây là đường dẫn trong ứng dụng của bạn nơi người dùng sẽ được chuyển hướng sau khi xác thực với Apple. Thêm URI này vào thông tin xác thực dự án Apple của bạn dưới mục 'Redirect URIs'.

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Google. Add this URI to your Google project credentials under 'Authorized redirect URIs'.
vi: Đây là đường dẫn trong ứng dụng của bạn nơi người dùng sẽ được chuyển hướng sau khi xác thực với Google. Thêm URI này vào thông tin xác thực dự án Google của bạn dưới mục 'Authorized redirect URIs'.

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Outlook. Add this URI to the 'Redirect URIs' section in your Outlook application settings.
vi: Đây là đường dẫn trong ứng dụng của bạn nơi người dùng sẽ được chuyển hướng sau khi xác thực với Outlook. Thêm URI này vào phần 'Redirect URIs' trong cài đặt ứng dụng Outlook của bạn.

en: This limit is based on the customer's email address.
vi: Giới hạn này dựa trên địa chỉ email của khách hàng.

en: This location has {count} service connected to it. | This location has {count} services connected to it.
vi: Địa điểm này có {count} dịch vụ kết nối với nó. | Địa điểm này có {count} các dịch vụ kết nối với nó.

en: This message is sent when a customer replies via WhatsApp, informing them that responses via WhatsApp are not supported.
vi: Tin nhắn này được gửi khi khách hàng trả lời qua WhatsApp, thông báo rằng không hỗ trợ phản hồi qua WhatsApp.

en: This notification requires a cron job. Add the line below to your cron configuration.
vi: Thông báo này yêu cầu một công việc cron. Thêm dòng dưới đây vào cấu hình cron của bạn.

en: This option requires adding the payment link placeholder to your message templates.
vi: Tùy chọn này yêu cầu thêm chỗ giữ chỗ liên kết thanh toán vào mẫu tin nhắn của bạn.

en: This package deal will expire in
vi: Gói ưu đãi này sẽ hết hạn trong

en: This package has
vi: Gói này có

en: This package has {count} appointment in the future. | This package has {count} appointments in the future.
vi: Gói này có {count} cuộc hẹn trong tương lai. | Gói này có {count} cuộc hẹn trong tương lai.

en: This package has {count} appointment in the past. | This package has {count} appointments in the past.
vi: Gói này có {count} cuộc hẹn trong quá khứ. | Gói này có {count} cuộc hẹn trong quá khứ.

en: This payment link is no longer valid. Please contact admin if you need assistance.
vi: Liên kết thanh toán này không còn hiệu lực. Vui lòng liên hệ quản trị viên nếu bạn cần hỗ trợ.

en: This placeholder's content will be applied wherever it is used.
vi: Nội dung của chỗ giữ chỗ này sẽ được áp dụng ở bất cứ nơi nào nó được sử dụng.

en: This range
vi: Khoảng này

en: This service cannot be deleted because it is included in a package.
vi: Dịch vụ này không thể bị xóa vì nó được bao gồm trong một gói.

en: This service does not have any extras
vi: Dịch vụ này không có bất kỳ mục phụ trợ nào

en: This service has {count} appointment in the past. | This service has {count} appointments in the past.
vi: Dịch vụ này có {count} cuộc hẹn trong quá khứ. | Dịch vụ này có {count} cuộc hẹn trong quá khứ.

en: This service is available for booking in purchased package. Are you sure you want to delete this service?
vi: Dịch vụ này có sẵn để đặt trong gói đã mua. Bạn có chắc chắn muốn xóa dịch vụ này không?

en: This service is available in a Package
vi: Dịch vụ này có sẵn trong một Gói

en: This service is available in a package
vi: Dịch vụ này có sẵn trong gói

en: This time slot is no longer available. Please select a different time.
vi: Khung giờ này không còn khả dụng. Vui lòng chọn thời gian khác.

en: This user has bookings in purchased package.. Are you sure you want to delete this user?
vi: Người dùng này có các đặt chỗ trong gói đã mua. Bạn có chắc chắn muốn xóa người dùng này không?

en: This user has {count} appointment in the past. | This user has {count} appointments in the past.
vi: Người dùng này có {count} cuộc hẹn trong quá khứ. | Người dùng này có {count} cuộc hẹn trong quá khứ.

en: This user is an attendee in future event. Are you sure you want to delete this user? | This user is an attendee in future events. Are you sure you want to delete this user?
vi: Người dùng này là người tham dự trong sự kiện tương lai. Bạn có chắc chắn muốn xóa người dùng này không? | Người dùng này là người tham dự trong các sự kiện tương lai. Bạn có chắc chắn muốn xóa người dùng này không?

en: This widget shows monthly data instead of using the global date range.
vi: Tiện ích này hiển thị dữ liệu hàng tháng thay vì sử dụng phạm vi ngày toàn cầu.

en: Thursday
vi: Thứ Năm

en: Ticket
vi: Vé

en: Ticket ID
vi: Vé

en: Ticket Name
vi: Tên vé

en: Ticket Type
vi: Loại vé

en: Ticket Types
vi: Loại Vé

en: Ticket cannot be scanned for this date
vi: Vé không thể quét cho ngày này

en: Ticket code
vi: Mã vé

en: Ticket has already been scanned
vi: Gói đã được lưu

en: Ticket is valid
vi: Vé

en: Ticket name
vi: Tên vé

en: Ticket not found
vi: Không tìm thấy vé

en: Ticket not valid
vi: Vé không hợp lệ

en: Ticket types
vi: Loại vé

en: Tickets
vi: Vé

en: Tickets for events with attendees will not be updated
vi: Vé cho các sự kiện có người tham dự sẽ không được cập nhật

en: Time
vi: Thời gian

en: Time Range:
vi: Phạm vi thời gian:

en: Time Used Asc
vi: Thời gian sử dụng tăng dần

en: Time Used Desc
vi: Thời gian sử dụng giảm dần

en: Time frame
vi: Khung thời gian

en: Time needed after the appointment for rest, cleanup, or transition. During this period, the employee cannot be booked for any service.
vi: Thời gian cần thiết sau cuộc hẹn để nghỉ ngơi, dọn dẹp hoặc chuyển đổi. Trong thời gian này, nhân viên không thể được đặt cho bất kỳ dịch vụ nào.

en: Time needed before the appointment for preparation. During this period, the employee cannot be booked for any service.
vi: Thời gian cần thiết trước cuộc hẹn để chuẩn bị. Trong thời gian này, nhân viên không thể được đặt cho bất kỳ dịch vụ nào.

en: Time slot is unavailable
vi: Khoảng thời gian không khả dụng

en: Time slot price
vi: Giá khung giờ

en: Time slots are unavailable
vi: khung giờ không khả dụng

en: Time zone
vi: Múi giờ

en: Time zones
vi: Múi giờ

en: Time(s):
vi: Thời gian(s):

en: Time:
vi: Thời gian:

en: Times
vi: Thời điểm

en: Times bought
vi: Lần mua

en: Times used
vi: Số lần được sử dụng

en: Timetable
vi: Lịch trình

en: Timezone
vi: Múi giờ

en: Tips & suggestions
vi: Mẹo và đề xuất

en: Title section
vi: Phần tiêu đề

en: Title text
vi: Tiêu đề văn bản

en: To
vi: Đến

en: To customer
vi: Đến khách hàng

en: To employee
vi: Đến nhân viên

en: To enable Google Maps, enter your Google Maps API key in the Google General Settings.
vi: Để kích hoạt Google Maps, hãy nhập khóa API Google Maps của bạn trong Cài đặt Chung của Google.

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit %s to activate Amelia.
vi: Để nhận cập nhật tự động, cần kích hoạt giấy phép. Vui lòng truy cập %s để kích hoạt Amelia.

en: To reschedule your appointment, select an available date time from the calendar, then click Confirm.
vi: Để đặt lại cuộc hẹn của bạn, chọn một ngày giờ khả dụng từ lịch, sau đó nhấn Xác nhận.

en: To send a test SMS, please recharge your balance.
vi: Để gửi một tin nhắn SMS thử nghiệm, vui lòng nạp tiền vào tài khoản của bạn.

en: To send a test email, please configure the 'Sender Email' in Notification Settings.
vi: Để gửi một email thử nghiệm, vui lòng cấu hình 'Email Người Gửi' trong Cài đặt Thông báo.

en: To use WhatsApp notifications, connect your WhatsApp account in Settings.
vi: Để sử dụng thông báo WhatsApp, hãy kết nối tài khoản WhatsApp của bạn trong Cài đặt.

en: Today
vi: Hôm nay

en: Toggle Sidebar
vi: Thanh bên

en: Tomorrow
vi: Ngày mai

en: Top trends
vi: Các xu hướng hàng đầu

en: Torch off
vi: Tắt đèn pin

en: Torch on
vi: Bật đèn pin

en: Total
vi: Tổng cộng

en: Total Amount
vi: Tổng số tiền

en: Total Amount:
vi: Tổng số tiền:

en: Total Cost:
vi: Tổng chi phí:

en: Total Number of People:
vi: Tổng Số Người:

en: Total Price
vi: Tổng Giá Tiền

en: Total Services Booked
vi: Sắp xếp Dịch vụ:

en: Total amount
vi: Tổng số tiền

en: Total appointments
vi: Tổng số cuộc hẹn

en: Total bookings
vi: Tổng số lượt đặt chỗ

en: Total capacity
vi: Tổng sức chứa

en: Total custom fields
vi: Tổng số trường tùy chỉnh

en: Total events
vi: Tổng số sự kiện

en: Total extras
vi: Tổng số dịch vụ bổ sung

en: Total number of appointments
vi: Tổng số cuộc hẹn

en: Total number of people:
vi: Tổng số người:

en: Total payments
vi: Tổng số thanh toán

en: Total people
vi: Tổng số người

en: Total price
vi: Tổng giá

en: Total services booked
vi: Tổng số dịch vụ đã đặt

en: Total tickets
vi: Tổng số vé

en: Track customers who miss appointments or events without sending notifications.
vi: Theo dõi khách hàng bỏ lỡ cuộc hẹn hoặc sự kiện mà không gửi thông báo.

en: Trainers
vi: Huấn luyện viên

en: Transaction
vi: Giao dịch

en: Transaction #{count}
vi: Giao dịch #{count}

en: Transaction details
vi: Chi tiết giao dịch

en: Transactions
vi: Giao dịch

en: Transfer
vi: Dịch

en: Transfer amount (%)
vi: Số tiền chuyển (%)

en: Translate
vi: Dịch

en: Trigger by attribute
vi: Kích hoạt theo thuộc tính

en: Trigger type
vi: Loại kích hoạt

en: Try adjusting your filters or search criteria to find the services you're looking for.
vi: Hãy thử điều chỉnh bộ lọc hoặc tiêu chí tìm kiếm của bạn để tìm các dịch vụ bạn cần.

en: Try adjusting your search or filters.
vi: Hãy thử điều chỉnh tìm kiếm hoặc bộ lọc của bạn.

en: Try adjusting your search to find what you are looking for.
vi: Hãy thử điều chỉnh tìm kiếm của bạn để tìm thấy những gì bạn đang tìm kiếm.

en: Tue
vi: Thứ Ba

en: Tuesday
vi: Thứ Ba

en: Turn your services into high-value packages that customers love. Combine multiple appointments into a single, discounted offer that drives bigger, more confident purchases.
vi: Biến các dịch vụ của bạn thành các gói dịch vụ giá trị cao mà khách hàng yêu thích. Kết hợp nhiều lịch hẹn thành một gói ưu đãi giảm giá duy nhất để thúc đẩy các giao dịch mua sắm lớn hơn và tự tin hơn.

en: Type
vi: Loại

en: Type Asc
vi: Loại tăng dần

en: Type Desc
vi: Loại giảm dần

en: URL on which will user be redirected if appointment can't be canceled because of 'Minimum time required before canceling' value
vi: URL mà người dùng sẽ được chuyển hướng đến nếu không thể hủy lịch hẹn do giá trị 'Thời gian tối thiểu cần thiết trước khi hủy'

en: Unable to complete plugin activation. Please try again.
vi: Không thể hoàn tất kích hoạt plugin. Vui lòng thử lại.

en: Unable to deactivate plugin. Please try again later.
vi: Không thể vô hiệu hóa plugin. Vui lòng thử lại sau.

en: Unable to retrieve payments results
vi: Không thể lấy kết quả thanh toán

en: Unable to save custom fields positions
vi: Không thể lưu vị trí trường tùy chỉnh

en: Unavailable Time Slots
vi: Khe trống không sẵn

en: Unavailable date background
vi: Ngày không khả dụng (nền)

en: Unavailable date text
vi: Văn bản ngày không khả dụng

en: Unavailable time slots
vi: Các khung giờ không khả dụng

en: Unblock
vi: Bỏ chặn

en: Unblock customer
vi: Bỏ chặn khách hàng

en: Undelivered
vi: Chưa gửi được

en: Unfortunately a server error occurred and your email was not sent.
vi: Rất tiếc, đã có lỗi xảy ra trên máy chủ và email của bạn không được gửi đi.

en: Unique (Location)
vi: Độc nhất (Địa điểm)

en: Unique (Service)
vi: Độc nhất (Dịch vụ)

en: Unit price
vi: Đơn giá

en: Unlimited
vi: Không giới hạn

en: Unsuccessful cancellation redirect URL
vi: URL chuyển hướng khi hủy không thành công

en: Until
vi: Cho đến

en: Until when?
vi: Đến khi nào?

en: Until:
vi: Cho đến:

en: Upcoming
vi: Sắp diễn ra

en: Upcoming appointments
vi: Cuộc hẹn sắp tới

en: Upcoming events
vi: Sự kiện sắp diễn ra

en: Upcoming events section
vi: Phần Sự kiện sắp tới

en: Update
vi: Cập nhật

en: Update Service Settings
vi: Cập nhật Cài đặt Dịch vụ

en: Update booking status automatically
vi: Cập nhật trạng thái đặt lịch tự động

en: Update booking status to approved after succesfull payment from link
vi: Cập nhật trạng thái đặt lịch thành đã duyệt sau khi thanh toán thành công từ liên kết

en: Update following
vi: Cập nhật theo sau

en: Update for All
vi: Cập nhật cho Tất cả

en: Update for all
vi: Cập nhật cho tất cả

en: Updates
vi: Cập nhật

en: Upgrade
vi: Nâng cấp

en: Upload
vi: Tải lên

en: Upload file here
vi: Tải lên tệp tin ở đây

en: Upload image
vi: Tải lên hình ảnh

en: Usage
vi: Sử dụng

en: Usage limit
vi: Giới hạn sử dụng

en: Use Global Colors
vi: Sử dụng Màu Sắc Toàn cầu

en: Use custom fields as intake forms to collect customer information during booking.
vi: Sử dụng các trường tùy chỉnh làm biểu mẫu để thu thập thông tin khách hàng trong quá trình đặt chỗ.

en: Use service duration for booking a time slot
vi: Sử dụng thời gian dịch vụ để đặt khe hẹn

en: Use this placeholder:
vi: Sử dụng chỗ dành sẵn này:

en: Used
vi: Đã Sử Dụng

en: Used coupon
vi: Mã giảm giá đã sử dụng

en: User
vi: Người dùng

en: User Profile
vi: Hồ Sơ Người Dùng

en: User profile
vi: Hồ sơ người dùng

en: VAT
vi: Thuế GTGT

en: VAT info
vi: Thông tin về thuế VAT

en: VAT number
vi: Số VAT

en: Valid Until:
vi: Hết hạn vào:

en: Valid first and last names are required fields.
vi: Tên và họ hợp lệ là các trường bắt buộc.

en: Valid until
vi: Có hiệu lực đến

en: Validate required custom fields in the backend
vi: Xác thực các trường tùy chỉnh bắt buộc trong backend

en: Validate ticket
vi: Chọn ngày

en: Value
vi: Giá trị

en: Verification expired. Please try again.
vi: Quá trình xác minh đã hết hạn. Vui lòng thử lại.

en: Version
vi: Phiên bản

en: Video tutorials
vi: Hướng dẫn video

en: Videos
vi: Video

en: View
vi: Xem

en: View All
vi: Xem Tất cả

en: View Cart
vi: Xem thêm

en: View Employees
vi: Xem Nhân viên

en: View Less Packages
vi: Xem ít gói hơn

en: View More
vi: Xem Thêm

en: View More Packages
vi: Xem Thêm Gói

en: View all
vi: Xem tất cả

en: View all photos
vi: Xem tất cả ảnh

en: View appointments
vi: Xem các cuộc hẹn

en: View booking
vi: Xem đặt chỗ

en: View employees
vi: Xem nhân viên

en: View events
vi: Xem sự kiện

en: View in Calendar
vi: Xem trong Lịch

en: View in Package
vi: Xem Thêm Gói

en: View invoice
vi: Xem hóa đơn

en: View less packages
vi: Xem ít gói hơn

en: View message
vi: Xem thông báo

en: View more
vi: Xem thêm

en: View more packages
vi: Xem thêm các gói

en: View packages
vi: Xem gói dịch vụ

en: View pricing for
vi: Xem giá cho

en: Visibility
vi: Tính Hiển thị

en: Visible
vi: Hiển thị

en: Visible at
vi: Hiển thị

en: WP Mail
vi: WP Mail (Email WordPress)

en: Waiting
vi: Đang chờ

en: Waiting button background color
vi: Màu nền của nút "Đang chờ"

en: Waiting button text color
vi: Màu văn bản nút "Đang chờ"

en: Waiting for payment
vi: Chờ thanh toán

en: Waiting list
vi: Danh sách chờ

en: Waiting list availability
vi: Tình trạng sẵn có của danh sách chờ

en: Waiting list background
vi: Nền của danh sách chờ

en: Waiting list capacity
vi: Sức chứa danh sách chờ

en: Waiting list capacity must be at least 1
vi: Sức chứa danh sách chờ phải ít nhất là 1

en: Waiting list confirmation
vi: Xác nhận danh sách chờ

en: Waiting list is empty
vi: Danh sách chờ đang trống

en: Waiting list text
vi: Nội dung danh sách chờ

en: Warning
vi: Cảnh báo

en: Watch on YouTube
vi: Xem trên YouTube

en: We were unable to cancel your booking. Please contact admin for assistance with canceling this booking.
vi: Chúng tôi không thể hủy đặt chỗ của bạn. Vui lòng liên hệ với bộ phận quản trị để được hỗ trợ hủy đặt chỗ này.

en: We were unable to process your booking, and it was rejected. Please contact admin if you need help or want to try booking again.
vi: Chúng tôi không thể xử lý đơn đặt chỗ của bạn và đơn đã bị từ chối. Vui lòng liên hệ với quản trị viên nếu bạn cần hỗ trợ hoặc muốn thử đặt chỗ lại.

en: We'll notify you if a spot opens up and your booking is approved.
vi: Chúng tôi sẽ thông báo cho bạn nếu có chỗ trống và đặt chỗ của bạn được chấp thuận.

en: We'll notify you if a spot opens up.
vi: Chúng tôi sẽ thông báo cho bạn nếu có chỗ trống.

en: We've prepared a .csv file with the customers that were not imported. After fixing the issues, you can try again.
vi: Chúng tôi đã chuẩn bị một tệp .csv với các khách hàng chưa được nhập. Sau khi khắc phục các vấn đề, bạn có thể thử lại.

en: Webhooks setup
vi: Cấu hình Webhooks

en: Website
vi: Trang web

en: Wed
vi: Thứ Tư

en: Wednesday
vi: Thứ Tư

en: Week
vi: Tuần

en: Weekly
vi: Hàng tuần

en: Weeks
vi: Tuần

en: Welcome Back
vi: Quay lại

en: Welcome back
vi: Chào mừng bạn quay lại

en: Welcome to Amelia!
vi: Chào mừng đến với Amelia!

en: Wellness
vi: Sức khỏe

en: What's New
vi: Có gì mới

en: WhatsApp Not Connected
vi: WhatsApp chưa kết nối

en: WhatsApp auto-reply message
vi: Tin nhắn tự động trả lời WhatsApp

en: WhatsApp business account ID
vi: ID tài khoản doanh nghiệp WhatsApp

en: WhatsApp history
vi: Lịch sử WhatsApp

en: WhatsApp settings
vi: Cài đặt WhatsApp

en: WhatsApp setup
vi: Cài đặt WhatsApp

en: WhatsApp webhook callback URL
vi: URL callback webhook WhatsApp

en: WhatsApp webhook verify token
vi: Mã xác minh webhook WhatsApp

en: When disabled, the employee chosen during the first booking will be used for this service throughout the entire package.
vi: Khi bị tắt, nhân viên được chọn trong lần đặt chỗ đầu tiên sẽ được sử dụng cho dịch vụ này trong suốt toàn bộ gói.

en: When enabled, all entities (services, employees, locations, packages, and tags) load as soon as the page opens, instead of being loaded dynamically via AJAX.
vi: Khi được kích hoạt, tất cả các thực thể (dịch vụ, nhân viên, địa điểm, gói dịch vụ và thẻ) sẽ được tải ngay khi trang mở, thay vì được tải động qua AJAX.

en: When enabled, customers will receive a Google Calendar invitation for the event.
vi: Khi được bật, khách hàng sẽ nhận được lời mời Google Calendar cho sự kiện.

en: When enabled, customers will see all attendees listed in their Google Calendar event.
vi: Khi được bật, khách hàng sẽ thấy tất cả người tham dự được liệt kê trong sự kiện Google Calendar của họ.

en: When enabled, reminders will not be sent if a booking is made within the selected time before the appointment or event.
vi: Khi được bật, nhắc nhở sẽ không được gửi nếu đặt chỗ được thực hiện trong khoảng thời gian đã chọn trước cuộc hẹn hoặc sự kiện.

en: When enabled, the total number of appointments is shared across the entire package instead of being set per service.
vi: Khi được bật, tổng số cuộc hẹn sẽ được chia sẻ trên toàn bộ gói thay vì được đặt cho từng dịch vụ.

en: When enabled, the “Subscribe” checkbox will be selected by default. Customers can manually uncheck it if they do not wish to join your Mailchimp list.
vi: Khi được bật, hộp kiểm "Đăng ký" sẽ được chọn theo mặc định. Khách hàng có thể tự bỏ chọn nếu họ không muốn tham gia danh sách Mailchimp của bạn.

en: When recurring dates are unavailable
vi: Khi các ngày lặp lại không khả dụng

en: When this option is deactivated, the booking will be<br/>determined based on the Default Time Slot Step
vi: Khi tùy chọn này được vô hiệu hóa, đặt hẹn sẽ được<br/>xác định dựa trên Bước Chọn Khung Thời Gian Mặc Định

en: Whole amount
vi: Toàn bộ số tiền

en: Without expiration
vi: Không hết hạn

en: Woo Order Id
vi: ID Đơn Hàng Woo

en: WooCommerce Order Id
vi: Mã đơn hàng WooCommerce

en: WooCommerce Product
vi: Sản phẩm WooCommerce

en: WooCommerce Service
vi: Dịch vụ WooCommerce

en: WooCommerce Thank you page
vi: Trang cảm ơn WooCommerce

en: WooCommerce payment link
vi: Liên kết thanh toán WooCommerce

en: WordPress User
vi: Người Dùng WordPress

en: WordPress user
vi: Người dùng WordPress

en: Work Hours
vi: Giờ Làm Việc

en: Work hours
vi: Giờ làm việc

en: Work hours setup
vi: Cài đặt giờ làm việc

en: Working Hours
vi: Giờ làm việc

en: Working hours
vi: Giờ làm việc

en: Wrong address?
vi: Địa chỉ sai?

en: Year
vi: Năm

en: Yearly
vi: Hàng năm

en: Years
vi: Năm

en: Yes
vi: Có

en: You are currently connected to Google Calendar by Admin. Overriding Google Calendar connection is not available.
vi: Hiện tại bạn đang được kết nối với Google Calendar bởi Admin. Không thể ghi đè kết nối Google Calendar.

en: You are currently connected to Outlook Calendar by Admin. Overriding Outlook Calendar connection is not available.
vi: Bạn hiện đang kết nối với Lịch Outlook qua Admin. Việc ghi đè kết nối Lịch Outlook không khả dụng.

en: You are on the waiting list with position
vi: Bạn đang ở trong danh sách chờ với vị trí

en: You are the only provider for this service
vi: Bạn là nhà cung cấp duy nhất cho dịch vụ này

en: You are the only provider on
vi: Bạn là nhà cung cấp duy nhất trên

en: You are using a form that will be outdated soon!
vi: Bạn đang sử dụng một biểu mẫu sắp lỗi thời!

en: You can also cancel and delete its future events.
vi: Bạn cũng có thể hủy và xóa các sự kiện tương lai của nó.

en: You can also cancel its future events.
vi: Bạn cũng có thể hủy các sự kiện sắp tới của nó.

en: You can also clear all filters to view all services.
vi: Bạn cũng có thể xóa tất cả bộ lọc để xem tất cả dịch vụ.

en: You can also delete its future events.
vi: Bạn cũng có thể xóa các sự kiện sắp tới của nó.

en: You can also open its future events.
vi: Bạn cũng có thể mở các sự kiện sắp tới của nó.

en: You can edit or delete each appointment
vi: Bạn có thể chỉnh sửa hoặc xóa mỗi cuộc hẹn

en: You can find below the appointments you selected for booking. If you want to book more, click on the button below.
vi: Dưới đây là các cuộc hẹn bạn đã chọn để đặt lịch. Nếu bạn muốn đặt thêm, hãy nhấp vào nút bên dưới.

en: You can import the following columns: First name, Last name, Email, Phone, Gender, Birthday, Note.
vi: Bạn có thể nhập các cột sau: Tên, Họ, Email, Điện thoại, Giới tính, Ngày sinh, Ghi chú.

en: You can use this coupon for next booking:
vi: Bạn có thể sử dụng mã giảm giá này cho đặt lịch tiếp theo:

en: You can use this option to export attendees in CSV file<br/>for the selected event.
vi: Bạn có thể sử dụng tùy chọn này để xuất danh sách tham dự viên dưới dạng tệp CSV<br/>cho sự kiện đã chọn.

en: You don't have any appointments
vi: Bạn không có cuộc hẹn nào

en: You don't have any custom fields here yet...
vi: Bạn chưa có trường tùy chỉnh nào ở đây...

en: You don't have any events
vi: Bạn không có sự kiện nào

en: You don't have any packages
vi: Bạn không có gói nào

en: You have already booked this appointment
vi: Bạn đã đặt lịch này trước đó

en: You have already booked this event
vi: Bạn đã đặt lịch sự kiện này trước đó

en: You have appointments for
vi: Bạn đã đặt lịch cho

en: You have appointments for this service
vi: Bạn đã đặt lịch cho dịch vụ này

en: You have disabled all available payment methods. The default payment method from the general settings will be used instead.
vi: Bạn đã vô hiệu hóa tất cả các phương thức thanh toán có sẵn. Thay vào đó, phương thức thanh toán mặc định từ cài đặt chung sẽ được sử dụng.

en: You have entered an incorrect email.
vi: Bạn đã nhập sai email.

en: You have entered an incorrect password.
vi: Bạn đã nhập sai mật khẩu.

en: You have reached maximum number of registered domains
vi: Bạn đã đạt đến số lượng tên miền đăng ký tối đa

en: You have successfully declined this booking request. The status has been updated in the system.
vi: Bạn đã từ chối yêu cầu đặt chỗ này thành công. Trạng thái đã được cập nhật trong hệ thống.

en: You will be redirected to the payment checkout.
vi: Bạn sẽ được chuyển hướng đến cổng thanh toán.

en: You're changing settings that have been individually configured for employees. Do you want to apply these changes to all employees?
vi: Bạn đang thay đổi các cài đặt đã được cấu hình riêng cho nhân viên. Bạn có muốn áp dụng những thay đổi này cho tất cả nhân viên không?

en: You're editing a recurring event. Apply changes only to this one, or to this and all future events? Note: Tickets for events with attendees will not be updated.
vi: Bạn đang chỉnh sửa một sự kiện định kỳ. Áp dụng thay đổi chỉ cho sự kiện này, hay cho sự kiện này và tất cả các sự kiện trong tương lai? Lưu ý: Vé cho các sự kiện có người tham dự sẽ không được cập nhật.

en: YouTube
vi: kênh

en: Your API key
vi: Khóa API của bạn

en: Your ID must include at least one letter
vi: ID của bạn phải chứa ít nhất một chữ cái

en: Your Information
vi: Thông tin của bạn

en: Your Name
vi: Tên của bạn

en: Your balance has been recharged.
vi: Số dư của bạn đã được nạp lại.

en: Your booking has been canceled.
vi: Đặt chỗ của bạn đã bị hủy.

en: Your booking has been successfully canceled. If you have any questions or wish to reschedule, please contact admin.
vi: Đặt chỗ của bạn đã được hủy thành công. Nếu bạn có bất kỳ câu hỏi nào hoặc muốn đặt lại lịch, vui lòng liên hệ với admin.

en: Your booking has been successfully completed and approved. You're all set and can expect everything to proceed smoothly.
vi: Đặt chỗ của bạn đã được hoàn tất và phê duyệt thành công. Bạn đã sẵn sàng và có thể mong đợi mọi việc sẽ diễn ra suôn sẻ.

en: Your booking was approved, but there was an issue completing the process. Please reach out to admin to ensure everything is properly recorded.
vi: Đơn đặt hàng của bạn đã được phê duyệt, nhưng quá trình hoàn tất đã gặp sự cố. Vui lòng liên hệ với quản trị viên để đảm bảo mọi thông tin được ghi nhận chính xác.

en: Your booking was successfully processed, but it could not be approved. Please contact admin if you need assistance.
vi: Đơn đặt hàng của bạn đã được xử lý thành công, nhưng không thể được phê duyệt. Vui lòng liên hệ với quản trị viên nếu bạn cần hỗ trợ.

en: Your card number is incomplete
vi: Số thẻ của bạn không đầy đủ

en: Your card number is invalid
vi: Số thẻ của bạn không hợp lệ

en: Your card's expiration date is incomplete
vi: Ngày hết hạn thẻ của bạn không đầy đủ

en: Your card's expiration year is in the past
vi: Năm hết hạn thẻ của bạn nằm trong quá khứ

en: Your card's security code is incomplete
vi: Mã bảo mật của thẻ của bạn không đầy đủ

en: Your current changes will be lost.
vi: Những thay đổi hiện tại của bạn sẽ bị mất.

en: Your data will be saved before redirecting to another form.
vi: Dữ liệu của bạn sẽ được lưu trữ trước khi chuyển hướng đến một biểu mẫu khác.

en: Your information
vi: Thông tin của bạn

en: Your name
vi: Tên của bạn

en: Your password has been changed successfully. Use your new password to log in.
vi: Mật khẩu của bạn đã được đặt lại thành công

en: Your password has been reset successfully.
vi: Mật khẩu của bạn đã được đặt lại thành công.

en: Your postal code is incomplete
vi: Mã bưu điện của bạn không đầy đủ

en: Zoom Join Link (Participants)
vi: Liên kết Tham gia Zoom (Người tham gia)

en: Zoom Link
vi: Liên kết Zoom

en: Zoom Links
vi: Liên kết Zoom

en: Zoom Start Link (Host)
vi: Liên kết Bắt đầu Zoom (Chủ nhà)

en: Zoom User
vi: Người Dùng Zoom

en: Zoom WP hooks
vi: Các hook của Zoom WP

en: Zoom join meeting (participants) link
vi: Liên kết tham gia cuộc họp Zoom (cho người tham gia)

en: Zoom link
vi: Liên kết Zoom

en: Zoom setup
vi: Cài đặt Zoom

en: Zoom start meeting (hosts) link
vi: Liên kết bắt đầu cuộc họp Zoom (cho người tổ chức)

en: Zoom user
vi: Người dùng Zoom

en: and
vi: và

en: application (client) ID and secret
vi: ID ứng dụng (client) và khóa bí mật

en: application ID, client ID and client secret
vi: ID ứng dụng, ID khách hàng và khóa bí mật khách hàng

en: appointment is required to be booked now.
vi: cuộc hẹn cần phải được đặt ngay bây giờ.

en: appointment slots left to be booked
vi: khung giờ còn lại để đặt lịch

en: appointments are required to be booked now.
vi: cuộc hẹn cần phải được đặt ngay bây giờ.

en: at
vi: lúc

en: at {time}
vi: tại {time}

en: book appointments before the deal expires!
vi: Bạn đã đặt lịch cho dịch vụ này

en: day
vi: ngày

en: days
vi: ngày

en: employee
vi: Nhân viên

en: employees
vi: Nhân Viên

en: employees.
vi: nhân viên.

en: filled
vi: Đầy đủ

en: from
vi: từ

en: h
vi: giờ

en: iCloud App-specific Password
vi: Mật khẩu dành riêng cho ứng dụng iCloud

en: iCloud Email Address
vi: Địa chỉ email

en: iCloud app-specific password
vi: Mật khẩu dành riêng cho ứng dụng iCloud

en: iCloud email address
vi: Địa chỉ email iCloud

en: iCloud email address and iCloud app-specific password
vi: Địa chỉ email iCloud và mật khẩu dành riêng cho ứng dụng iCloud

en: includes
vi: bao gồm

en: includes:
vi: bao gồm:

en: locations
vi: địa điểm

en: mandatory notice
vi: Thông báo bắt buộc

en: min
vi: phút

en: month
vi: tháng

en: months
vi: tháng

en: of
vi: của

en: on
vi: vào

en: out of
vi: trong tổng số

en: people
vi: mọi người

en: people waiting
vi: người đang chờ

en: person
vi: người

en: person waiting
vi: một người đang chờ

en: placeholder
vi: Chỗ trống

en: plain
vi: Bình thường

en: reCAPTCHA Type
vi: Loại reCAPTCHA

en: reCAPTCHA challenge expired. Please try again.
vi: Thử thách reCAPTCHA đã hết hạn. Vui lòng thử lại.

en: reCAPTCHA configuration is invalid.
vi: Cấu hình reCAPTCHA không hợp lệ.

en: reCAPTCHA could not be loaded.
vi: reCAPTCHA không thể được tải.

en: reCAPTCHA on Customer Panel
vi: reCAPTCHA trên Bảng điều khiển Khách hàng

en: reCAPTCHA on Employee Panel
vi: reCAPTCHA trên Bảng điều khiển Nhân viên

en: reCAPTCHA setup
vi: Cài đặt reCAPTCHA

en: reCAPTCHA validation failed.
vi: Xác minh reCAPTCHA không thành công.

en: results
vi: kết quả

en: service
vi: dịch vụ

en: services
vi: các dịch vụ

en: settings
vi: cài đặt

en: slot left
vi: khung giờ còn lại

en: slots left
vi: khung giờ còn lại

en: slots you selected are busy. We offered you the nearest time slots instead.
vi: các khe bạn chọn đang bận. Chúng tôi đề xuất cho bạn những khung giờ gần nhất.

en: spot left
vi: Khung giờ còn lại

en: spots left
vi: Các Khung giờ còn lại

en: text
vi: Văn bản

en: ticket left
vi: vé còn lại

en: tickets left
vi: vé còn lại

en: to
vi: đến

en: try different email
vi: Nhập email

en: until
vi: đến

en: week
vi: tuần

en: weeks
vi: tuần

en: {booked}/{total} Booked
vi: {booked}/{total} Đã đặt

en: {count} Appointment | {count} Appointments
vi: {count} Cuộc hẹn | {count} Cuộc hẹn

en: {count} Assigned
vi: {count} Đã giao

en: {count} Attendee | {count} Attendees
vi: {count} Người tham dự | {count} Người tham dự

en: {count} Day | {count} Days
vi: {count} Ngày | {count} Ngày

en: {count} Employees
vi: {count} Nhân viên

en: {count} Extras
vi: {count} Phụ kiện

en: {count} Month | {count} Months
vi: {count} Tháng | {count} Tháng

en: {count} Selected
vi: {count} Đã chọn

en: {count} Service | {count} Services
vi: {count} Dịch vụ | {count} Dịch vụ

en: {count} Spots
vi: {count} Chỗ

en: {count} Total
vi: {count} Tổng cộng

en: {count} Week | {count} Weeks
vi: {count} tuần | {count} tuần

en: {count} appointment has been deleted. | {count} appointments have been deleted.
vi: {count} cuộc hẹn đã bị xóa. | {count} các cuộc hẹn đã bị xóa.

en: {count} appointment has not been deleted. | {count} appointments have not been deleted.
vi: {count} cuộc hẹn chưa bị xóa. | {count} các cuộc hẹn chưa bị xóa.

en: {count} coupon has been deleted. | {count} coupons have been deleted.
vi: {count} mã giảm giá đã bị xóa. | {count} các mã giảm giá đã bị xóa.

en: {count} coupon has not been deleted. | {count} coupons have not been deleted.
vi: {count} mã giảm giá chưa bị xóa. | {count} các mã giảm giá chưa bị xóa.

en: {count} customer could not be deleted due to future bookings. | {count} customers could not be deleted due to future bookings.
vi: {count} khách hàng không thể bị xóa do có đặt chỗ trong tương lai. | {count} các khách hàng không thể bị xóa do có đặt chỗ trong tương lai.

en: {count} customer deleted. | {count} customers deleted.
vi: {count} khách hàng đã bị xóa. | {count} khách hàng đã bị xóa.

en: {count} customers were not imported due to missing First Name, Last Name, invalid Email, Phone number, or a combination of these reasons.
vi: {count} khách hàng không được nhập do thiếu Tên, Họ, Email không hợp lệ, Số điện thoại, hoặc kết hợp các lý do này.

en: {count} customers with the same email address already exist in your customer list. If you choose to overwrite these records, some of their current data will be replaced with new information.
vi: {count} khách hàng với cùng địa chỉ email đã tồn tại trong danh sách khách hàng của bạn. Nếu bạn chọn ghi đè các bản ghi này, một số dữ liệu hiện tại của họ sẽ được thay thế bằng thông tin mới.

en: {count} day | {count} days
vi: {count} ngày | {count} ngày

en: {count} employee has been deleted. | {count} employees have been deleted.
vi: {count} nhân viên đã bị xóa. | {count} nhân viên đã bị xóa.

en: {count} employee has not been deleted due to future bookings. | {count} employees have not been deleted due to future bookings.
vi: {count} Nhân viên chưa bị xóa do có các đặt chỗ trong tương lai. | {count} Nhân viên chưa bị xóa do có các đặt chỗ trong tương lai.

en: {count} event booking has been deleted. | {count} event bookings have been deleted.
vi: {count} đặt chỗ sự kiện đã bị xóa. | {count} đặt chỗ sự kiện đã bị xóa.

en: {count} event booking has not been deleted. | {count} event bookings have not been deleted.
vi: {count} đặt chỗ sự kiện chưa bị xóa. | {count} đặt chỗ sự kiện chưa bị xóa.

en: {count} event has been deleted. | {count} events have been deleted.
vi: {count} sự kiện đã bị xóa. | {count} sự kiện đã bị xóa.

en: {count} event | {count} events
vi: {count} sự kiện | {count} sự kiện

en: {count} hour | {count} hours
vi: {count} giờ | {count} giờ

en: {count} item selected | {count} items selected
vi: {count} mục đã được chọn | {count} mục đã được chọn

en: {count} location has been deleted. | {count} locations have been deleted.
vi: {count} địa điểm đã bị xóa. | {count} địa điểm đã bị xóa.

en: {count} location has not been deleted due to future bookings. | {count} locations have not been deleted due to future bookings.
vi: {count} Vị trí chưa được xóa do có đặt chỗ trong tương lai. | {count} Vị trí chưa được xóa do có đặt chỗ trong tương lai.

en: {count} minute | {count} minutes
vi: {count} phút | {count} phút

en: {count} month | {count} months
vi: {count} tháng | {count} tháng

en: {count} package booking has been deleted. | {count} package bookings have been deleted.
vi: {count} đặt gói đã bị xóa. | {count} đặt gói đã bị xóa.

en: {count} package booking has not been deleted. | {count} package bookings have not been deleted.
vi: {count} đặt gói chưa bị xóa. | {count} đặt gói chưa bị xóa.

en: {count} package has been deleted. | {count} packages have been deleted.
vi: {count} gói đã được xóa. | {count} các gói đã được xóa.

en: {count} package has not been deleted due to future bookings. | {count} packages have not been deleted due to future bookings.
vi: {count} Gói chưa được xóa do có các đặt chỗ trong tương lai. | {count} Các gói chưa được xóa do có các đặt chỗ trong tương lai.

en: {count} resource has been deleted. | {count} resources have been deleted.
vi: {count} tài nguyên đã được xóa. | {count} các tài nguyên đã được xóa.

en: {count} resource has not been deleted. | {count} resources have not been deleted.
vi: {count} tài nguyên chưa được xóa. | {count} các tài nguyên chưa được xóa.

en: {count} service has been deleted. | {count} services have been deleted.
vi: {count} dịch vụ đã được xóa. | {count} các dịch vụ đã được xóa.

en: {count} service has not been deleted. | {count} services have not been deleted.
vi: {count} dịch vụ chưa được xóa. | {count} các dịch vụ chưa được xóa.

en: {count} tax has been deleted. | {count} taxes have been deleted.
vi: {count} thuế đã được xóa. | {count} các khoản thuế đã được xóa.

en: {count} tax has not been deleted. | {count} taxes have not been deleted.
vi: {count} thuế chưa được xóa. | {count} các khoản thuế chưa được xóa.

en: {count} week | {count} weeks
vi: {count} tuần | {count} tuần

en: {count}x Appointment | {count}x Appointments
vi: {count}x Cuộc hẹn | {count}x Cuộc hẹn

en: {successfulImports} out of {totalRows} customers have been imported to your customer list.
vi: {successfulImports} trong số {totalRows} khách hàng đã được nhập vào danh sách khách hàng của bạn.

en: ‘Booking date and time’ will set the limit based on the date when the booking is created, regardless of the event’s date and time.<br>The ‘Event start date and time’ will set it based on the event’s start date and time.
vi: ‘Ngày và giờ đặt lịch’ sẽ đặt giới hạn dựa trên ngày khi đặt lịch được tạo ra, bất kể ngày và giờ của sự kiện.<br>Tùy chọn ‘Ngày và giờ bắt đầu sự kiện’ sẽ đặt giới hạn dựa trên ngày và giờ bắt đầu của sự kiện.
